Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je sugerisao da bi njegova zemlja mogla odobriti zahtjev Finske za članstvo u NATO-u prije nego što preduzme bilo kakvu akciju u odnosu na Švedsku.
"Ako treba, možemo poslati drukčiju poruku u vezi s Finskom. Švedska će biti u nevjerici kada pošaljemo drukčiju poruku Finskoj", rekao je turski predsjednik grupi mladih ljudi u pokrajini Bilečik odgovarajući na pitanje o kandidaturi ove dvije nordijske zemlje za članstvo u NATO-u.
Švedska i Finska zajednički su se prijavile da postanu članice vojnog saveza, napuštajući svoju dugogodišnju vojnu nesvrstanost nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Turska je optužila vladu u Stockholmu da je previše popustljiva prema grupama koje smatra terorističkim organizacijama ili egzistencijalnim prijetnjama, uključujući kurdske grupe. NATO zahtijeva jednoglasno odobrenje svojih postojećih članica za dodavanje novih, ali Erdoganova vlada je rekla da će pristati da primi Švedsku samo ako ta zemlja ispuni svoje uslove.
U međuvremenu je turska vlada izdala upozorenje o putovanju evropskim zemljama zbog antiturskih demonstracija i onoga što je opisala kao islamofobiju.
Upozorenje o putovanju objavljeno kasno u subotu 28. januara uslijedilo je nakon demonstracija prošlog vikenda ispred turske ambasade u Švedskoj, gdje je antiislamski aktivista spalio Kuran, a prokurdske grupe protestirale protiv Turske.
Ti događaji su pojačali dosadašnje odbijanje Turske da ratificira kandidaturu Švedske za NATO.
U svom upozorenju građanima o putovanju, tursko ministarstvo vanjskih poslova navelo je porast antiturskih protesta od strane "grupa povezanih s terorističkim grupama", što se odnosi na Kurdistansku radničku partiju, ili PKK, koja je vodila decenijama dugu pobunu protiv Turske. Zajedno s Turskom, Evropska unija i Sjedinjene Države također označavaju PKK kao terorističku grupu.
Prokurdske grupe mahale su zastavama PKK i njenih podružnica tokom protesta u Švedskoj organiziranih kao odgovor na obećanje Švedske i Finske da će spriječiti aktivnosti PKK u svojim zemljama kako bi dobili odobrenje Turske za svoje članstvo u NATO-u.
Erdogan je prenio da je švedskom premijeru rekao: "Izručićete ove teroriste ako zaista želite da uđete u NATO. Ako ne izručite ove teroriste, izvinite."
Turska traži izručenje navodnih militanata PKK, kao i nekih sljedbenika Fethullaha Gulena, muslimanskog sveštenika optuženog za pokušaj puča 2016. godine. U decembru je švedski Vrhovni sud rekao da zemlja ne može izručiti Bulenta Kenesa, bivšeg glavnog urednika novina povezanih s Gulenom, što je razbjesnilo Tursku, piše AP.
Ranije u subotu, prije nego što je Turska izdala upozorenje za putovanja, nordijske zemlje su zasebno izdale ažurirane smjernice za putovanja za Tursku. Danska, Finska, Norveška i Švedska pozvale su svoje građane koji posjećuju Tursku da izbjegavaju velika okupljanja i da budu oprezni.
Švedsko ministarstvo vanjskih poslova navelo je u poruci na svojoj web stranici da je švedska ambasada u Ankari i dalje zatvorena za javnost i da se od posjetitelja generalnog konzulata zemlje u Istanbulu "moli da budu na oprezu".
"Želimo da učinimo da Šveđani u Turskoj budu svjesni da bi moglo doći do daljnjih manifestacija", navelo je švedsko ministarstvo, misleći na kontraproteste koji su izbili u Turskoj nakon događaja prošlog vikenda u Stockholmu.