Dostupni linkovi

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica odbio saslušanje u policiji bez prisustva advokata


Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić tokom online predavanja u organizaciji
Inicijative mladih za ljudska prava (Youth Initiative for Human Rights) 10. novembra 2020. godine u Beogradu.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić tokom online predavanja u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava (Youth Initiative for Human Rights) 10. novembra 2020. godine u Beogradu.

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, je 13. juna napustio Policijsku upravu Zvornik, odbivši da bude saslušan u svojstvu osumnjičenog za ugrožavanje sigurnosti bez prisustva advokata.

Ovo je, između ostalog, Suljagić u četvrtak naveo na društvenoj mreži X, te dodao da je dogovorio s policijskim službenicima da se ponovo sastanu sljedeće sedmice.

Dan ranije je na istoj platformi rekao da je pozvan na ispitivanje, te da ga policija Republike Srpske sumnjiči za krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Dodao je da nije upoznat sa razlozima saslušanja te da on i drugi zaposlenici centra trpe pritiske od "Dodikove policije" (Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republike Srpska).

Glasnogovornica Policijske uprave Zvornik je 12. juna navela za Radio Slobodna Evropa da je Suljagić osumnjičen za upućivanje telefonskih prijetnji, za što ga je prijavio pomoćnik načelnika ove policijske uprave Adis Cibralić.

"O svemu je obaviješten i tužilac, te je Policijska uprava Zvornik pozvala Suljagića da u svojstvu osumnjičenog da iskaz o ovim navodima", naveli su tada iz ove policijske agencije.

Krajem maja je Suljagić bio pozvan i u Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), zbog "raspirivanja vjerske i nacionalne mržnje na jednom predizbornom skupu prije dvije godine", navela je tada SIPA. Suljagić je u medijskim istupima nakon saslušanja odbacio optužbe.

Kao direktor Memorijalnog centra Srebrenica, Suljagić je 22. maja naveo da ne može osigurati uvjete za najavljenu posjetu članova Vlade Republike Srpske (RS) ovom centru, imajući u vidu njene stavove i politiku kad je riječ o genocidu počinjenom u Srebrenici u julu 1995. godine.

Dodik, koji negira da je u Srebrenici počinjen genocid, htio je na dan usvajanja Rezolucije UN-a o Srebrenici, položiti vijenac u Potočarima.

Za genocid u Srebrenici, koji je počinila Vojska RS-a i u kome je ubijeno najmanje 8.372 Bošnjaka, osuđeno je više od 50 osoba na oko 700 godina zatvora.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarkterizirao kao genocid, ali to ne priznaju predstavnici vlasti u Srbiji i entitetu Republika Srpska.

XS
SM
MD
LG