Berze su pale, funta je izgubila vrijednost u odnosu na dolar, a cijene nafte su pale u petak 23. septembra zbog sve većih strahova od recesije nakon što su centralne banke ove sedmice povećale kamatne stope kako bi se borile protiv visoke inflacije.
Budući da rast cijena ne pokazuje čvrste znakove popuštanja, kreatori monetarne politike krenuli su u ofanzivu, upozoravajući da su kratkoročni udarci na ekonomije manje bolni od dugoročnih učinaka neučinka.
Odluka Federalnih rezervi SAD od srijede (21. septembar) da podigne troškove zaduživanja za 0,75 postotnih bodova bila je popraćena upozorenjem da su još velika povećanja u pripremi i da će stope vjerovatno pasti tek 2024.
Bilo je sličnih poteza centralnih banaka u drugim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, Švedsku, Norvešku, Švajcarsku, Filipine i Indoneziju - svi ukazuju na turobne izglede za tržišta.
Wall Street je povećao gubitke u petak, 23. septembra dok su evropske dionice potonule u poslijepodnevnim satima.
"Uslijedio negativan završetak sedmice u Aziji i Evropi jer su izgledi za mnogo veća zaoštravanja i recesija uticali na raspoloženje", rekao je Craig Erlam, analitičar trgovačke platforme OANDA.
Kao znak da recesijska očekivanja rastu, prinos 10-godišnjih američkih državnih obveznica skočio je na najvišu razinu u deceniji.
U eurozoni su se strahovi od recesije produbili jer su podaci pokazali da je ekonomska aktivnost ponovno pala u septembru.
- Zemlje EU traže zajednički pristup za ograničavanje cena energenata
- Geopolitika i inflacija usporavaju izvoz iz Kine
"Recesija u eurozoni je na vidiku jer kompanije daju izvještaje o sve lošijim poslovnim uslovima i jačanju cjenovnih pritisaka povezanih s velikim troškovima energenata", rekao je Chris Williamson, glavni poslovni ekonomist u S&P Global Market Intelligenceu.
Dodao je da pad poslovne aktivnosti u Velikoj Britaniji tokom septembra ukazuje na to da je britanska ekonomija vjerovatno već u recesiji.
Strah od recesije takođe je uzrokovao pad cijena nafte, pri čemu je glavni američki ugovor, WTI, pao ispod 80 dolara prvi put od januara.