(Video: Prosvjedi u Egiptu, 28. siječanj 2011)
Mirjana Rakela
Prosvjednici u Kairu traže odlazak dugogodišnjeg egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka. Od utorka u nasilju je život izgubilo osmero ljudi. Prema novinskim agencijama oko tisuću demonstranata je u zatvoru.
U četvrtak navečer se u Kairo vratio Mubarakov oponent, bivši šef Međunarodne Agencije za atomsku energiju i dobitnik Nobelove nagr
Egipćani su, kao i građani većine bliskoistočnih zemalja nezadovoljni stalnim rastom cijena, visokom stopom nezaposlenosti,ali i represijom vlasti.
Prema informacijama Al-Jazeere, El Baradeiju policija je ograničila kretanje. Vlast otežava pristup internetu i mobilnoj telefoniji, kako bi onemogućila organizaciju prosvjeda.
Egipćani su, kao i građani većine bliskoistočnih zemalja, nezadovoljni stalnim rastom cijena, visokom stopom nezaposlenosti,ali i represijom vlasti.
Petak je kritični dan za Mubarakov režim, procjenjuju analitičari.
Islamističko Muslimansko bratstvo dalo je podršku demonstracijama i pozvalo Egipćane da se pridruže prosvjedima.
U četvrtak navečer je i američki predsjednik Barack Obama uputio poruku svom savezniku da su političke reforme nužne, ali je pozvao i prosvjednike i vlast na mir.
Sedam novinara još uvek u zatvoru
Obama nije zaboravio istaknuti da je Mubarak vrlo koristan partner u arapskom svijetu, dodajući kako je kao šef Bijele kuće uvijek pozivao arapske lidere na reforme.
"Nadam se da nasilje neće biti odgovor na rješavanje problema u Egiptu. Vlada treba pokazati suzdržanost, ali i prosvjednici moraju nastojati da se izbjegne nasilje. Važno je da postoji način na koji se može izraziti opravdano nazadovoljstvo", rekao je Obama.
"Postoje vrijednosti za koje mi Amerkinci smatramo da su univerzalne. Sloboda govora i izražavanja, mogućnost komunikacije društevnim mrežama. To nije ništa manje značajno u arapskom svijetu nego ovdje u Sjedinjenim Državama", naglasio je on.
Usprkos pozivima na suzdržanost, policija se u Kairu sukobila s demonstrantima. Upotrebljeni su suzavac i vodeni topovi za razbijanje demonstracija.
Slična situacija je i u Suezu, Aleksandriji i još nekim gradovima. Novinari ističu da su prosvjednici uglavnom mlađi, urbani ljudi.
Zbivanja u arapskom svijetu imali sa sasvim logično odjeka i na Svjetskom ekonomskom forumu.
Glavni tajnik Arapske lige Amr Musa je u srijedu istaknuo kako su događanja u Egiptu, kao i Tunisu i Jemenu, jasan znak da su reforme nužne.
Specijalne policijske snage koje su raspoređene po egipatskim gradovima, tuku sve što im se nađe pod palicama, čak i novinare.
Komitet za zaštitu novinara upozorio je da je fotograf AP-a pretučen, dok je televizijska ekipa te agencije iz zatvora puštena tek danas. Još uvijek se u zatvoru nalazi sedam novinara koji su izvještavali s demonstracija.