Dostupni linkovi

Blokirano 200 miliona eura za autoputeve


Oko 200 miliona eura kreditnih sredstava za izgradnju autoputeva u BiH od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) stoji blokirano jer se predstavnici vlasti ne mogu dogovoriti oko raspodjele prihoda od putarina kojima će vraćati ovaj kredit. Prijedlozi su različiti i teško da će uskoro doći do dogovora.

BiH je od EBRD-a dobila 200 miliona eura kreditnih sredstava za izgradnju mreže autoputeva. Uslov je bio da izmjenom Zakona o akcizama predvidi plaćanje putarine u iznosu od 10 feninga po litri derivata goriva kako bi tim novcem garantovala da će vraćati kredit.

Građani uredno plaćaju ovu obavezu, no entiteti ne mogu dogovoriti kako će raspoređivati taj novac, a dok ne utvrde način raspodjele, ne mogu ni koristiti kreditna sredstva. Glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) Ratko Kovačević:

„Od početka primjene Zakona, od 1. 7. 2009. godine, pa do danas na podračunu ima oko 30 miliona maraka. Ta sredstva se nalaze na tom posebnom podračunu i ona ne mogu biti raspoređena prema entitetima dok god Upravni odbor ne donese metodologiju raspodjele tih sredstava prema entitetima jer je tako rečeno i u samom Zakonu o akcizama.“

Federaciji od kredita Evropske banke pripada 180 miliona eura, a RS oko 20 miliona. Zbog toga Federacija traži 69 posto, a da se RS dodijeli 31 posto novca od putarina. Članica Upravnog odbora UIO BiH iz Federacije Šefika Hafizović:

„Mi smo predložili da se putarina dijeli prema strategiji izgradnje autoputeva u oba entiteta. Predložili smo da Distrikt Brčko sada ne dobiva prihode od ove putarine, ali da entiteti iz svojih prihoda koja ostvare iz ove putarine finansiraju dionice autoputeva koje budu prolazile kroz Brčko .“


I Distrikt traži dio

RS predlaže da se novac dijeli između entiteta pola pola, te da se novac od putarina koristi i za regionalne puteve, a ne samo autoput. Glasnogovornica Ministarstva finansija RS Maja Stojnić:

„Prihodi kako je definisano predloženim pravilnikom trebalo bi da se raspoređuju između RS i Federacije BiH u jednakom dijelu. Uzimajući u obzir naše kriterijume predložene pravilnikom, smatramo da je realno i ravnomjerno predviđena raspodjela sredstava i osnovano je očekivati da će njegova primjena osigurati ravomjernu izgradnju autoputeva u BiH.“


Mato Lučić
, direktor Direkcije za finansije Brčko Distrikta, smatra da i Distrikt treba dobiti svoj dio kolača:

„Ne možemo pristati na to zato što je Brčko Distrikt dio teritorija BiH preko kojeg će prolaziti potencijalno neki autoputevi. Mi ćemo ta sredstva koja dobijemo staviti na poseban račun i upotrijebićemo za izgradnju autoputeva u BiH. Ta putarina je inidrektni porez kao i svi indirektni porezi i Brčko ne bi trebalo ostati bez tih prihoda.“

Federacija je, kaže Hafizović, spremna na kompromis, tim prije što niko ne može imati koristi od novca koji leži blokiran na računu:

„Mi ćemo težiti da se nađe kompromisno rješenje, ali zaista smatramo da ne možemo sad uključiti mrežu svih puteva, i brzih cesta i regionalnih i magistralnih, u tu šemu raspodjele. Za te ostale puteve imamo onih 15 feninga koje već sada raspoređujemo. Ovo je izričito namjenski prihod i nadam se da ćemo u tom dijelu postići kompromis.“

To kaže i Mato Lučić iz Brčko Distrikta:

„Normalno, kompromisa mora biti, ali principijelno radi se o ozbiljnom pitanju i uvjetima koje je postavila EU, znači nemamo mi tu puno manevra. Mi ćemo to pitanje morati riješiti narednih dva dana.“

Bosna i Hercegovina ima izgrađenih 50-ak kilometara autoputa, na potezu Visoko - Sarajevo, te autoputa A5 na dijelu koridora 5C Beli Manastir - Osijek - BiH. Ukoliko se predstavnici entitetskih ministarstava uskoro ne dogovore o raspodjeli novca, planovi da se do 2012. izgradi 117 kilometara autoputa na koridoru 5C ostaće u kategoriji neostvarenih želja.
XS
SM
MD
LG