Dostupni linkovi

Bivša djevojka stradalog Dženana Memića i ostali iz slučaja braniće se sa slobode


Alisa Ramić bila je u pritvoru od 19. juna (na fotografiji zatvor u Sarajevu)
Alisa Ramić bila je u pritvoru od 19. juna (na fotografiji zatvor u Sarajevu)

Svi osumnjičeni u predmetu "Zijad Mutap i drugi" bit će pušteni da se brane sa slobode potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Ermin Gačanović, advokat Hasana Dupovca.

"Svim osumnjičenim je ukinut pritvor. Odbijen je prijedlog Tužilaštva da ostanu u pritvoru. Svi će biti pušteni kući i imat će mjere zabrane napuštanja mjesta boravka," kazao je Gačanović.

Ovo je odluka Suda BIH nakon ročišta u četvrtak, 15.jula u predmetu “Zijad Mutap i drugi” koje je održano na prijedlog Tužilaštva BiH.

Alisa Ramić puštena je u petak 16.jula da se brani sa slobode, potvrdio je za RRSE prethodno njen advokat Goran Dragović i dodao da se očekuje i puštanje njenog oca Zijada Mutapa i ostalih.

Alisa Ramić je bivša djevojka nastradalog Dženana Memića, koja je bila s njim u momentu stradanja. Ona je i kćerka optuženog Zijada Mutapa.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) podiglo je 9. jula optužnicu protiv pet osoba zbog organizovanog kriminala i sprečavanja otkrivanja i dokazivanja stradanja Dženana Memića.

Optužnica je podignuta protiv Zijada Mutapa, Alise Ramić, Hasana Dupovca, Josipa Barića i Muamera Ožegovića.

Dupovac, je bivši načelnik za saobraćajne istrage Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS), a u pritvoru je od ranije i policajac Josip Barić.

Od ranije je u pritvoru i optuženi recepcioner hotela „Crystal“ Muamer Ožegović.

Optuženi se, kako stoji u saopštenju, terete da su, u periodu od 8. februara 2016. godine, pa nadalje, pristupili skupini za organizirani kriminal, koju su formirali Zijad Mutap i drugi, a koja je organizirana radi prikrivanja dokaza o načinu na koji je Dženan Memić zadobio teške tjelesne ozlijede opasne po život.

Memić je na Ilidži kod Sarajeva zadobio teške povrede glave, u incidentu koje je Tužilaštvo Kantona Sarajevo okvalifikovalo kao saobraćajnu nesreću, dok je porodica Memić tvrdila suprotno. Preminuo je 15. februara 2016. godine, a njegova smrt još nije razjašnjena.

Tužilaštvo BiH je u avgustu 2019. godine otvorilo posebnu o smrti Dženana Memića, nakon što je njegova porodica podnijela krivičnu prijavu protiv više od 40 osoba.

U optužnici se navodi, da su vršili prikrivanje dokaza i počinitelja fingiranjem dokaza, prikrivanjem njima poznatih činjenica, te poduzimali radnje sa ciljem prikrivanja stvarnog načina na koji je Dženan, zadobio teške tjelesne povrede opasne po život.

Slučaj Memić već četiri godine izaziva kontroverze u bosanskohercegovačkoj javnosti.

Ovaj slučaj je Kantonalni sud u Sarajevu okarakterisao kao saobraćajnu nesreću, te je 16. jula 2018. godine donio prvostepenu presudu kojom je oslobodio Ljubu i Bekriju Seferovića za izazivanje prometne nesreće u kojoj je stradao, a poslije preminuo Dženan Memić.

Na izricanju presude je kazano da se Seferovići oslobađaju svih optužbi te da Tužiteljstvo Kantona Sarajevo nije dokazalo krivicu.

U martu 2021. godine Vrhovni sud Federacije BiH (FBiH) djelimično je uvažio žalbu Tužilaštva Kantona Sarajevo (KS) na oslobađajuću presudu Kantonalnog suda u predmetu protiv Ljube i Bekrije Seferovića u slučaju "Dženan Memić".

Kako je saopšteno iz Tužilaštva Kantona Sarajevo, presuda je ukinuta i određeno je održavanje pretresa pred Vrhovnim sudom FBiH.

Vrhovni sud FBiH drugi put ukida presudu Kantonalnog suda Sarajevo u ovom predmetu navodeći kako Tužilaštvo Kantona Sarajevo nije dokazalo van razumne sumnje da je Dženan Memić stradao u saobraćajnoj nesreći za koju se sumnjiče Seferovići.

XS
SM
MD
LG