Dostupni linkovi

Droga i u osnovnim školama u Budvi


Osnovna škola Stefan M.Ljubiša, Budva, 9. decembar 2022.
Osnovna škola Stefan M.Ljubiša, Budva, 9. decembar 2022.

Kada je početkom decembra trinaestogodišnjoj učenici budvanske osnovne škole "Stjefan M. Ljubiša" pozlilo, niko nije pretpostavio da će intervencija hitne pomoći otkriti i da je ona konzument droga.

U dvorištu iste škole sredinom novembra su zbog posjedovanja narkotika uhapšena tri lica čiji uzrast i identitet policija nije saopštila.

Slučajevi su uzbunili roditelje.

"Nema opravdanja za djecu bilo kog uzrasta. Poražavajuće što je u našim osnovnim školama droga toliko dostupna", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Slobodanka Kentera, majka jedne srednjoškolke.

Učenici sa početka priče je nakon tuče sa drugom djevojčicom u školi pozlilo, pa se u hitnoj pomoći ispostavilo da je koristila narkotike.

U slučaju dilovanja droge policija je pretresla stanove dva maloljetna lica za koja se sumnja da su vršili uličnu prodaju, uzela im izjave i obavijestila Više tužilaštvo u Podgorici.

Ishod ovog slučaja, za koji policija kaže da je izolovan, još nije poznat.

U junu je budvanski sud za prekršaje kaznio jednog roditelja sa 250 eura zbog prekršaja "zanemarivanje u vaspitanju i podizanju djeteta", jer je njegov 13-godišnji sin u budvanskoj "Drugoj osnovnoj školi" posjedovao marihuanu, saopšteno je iz suda.

Roditelji zabrinuti i revoltirani

Dušanka Bašić Cvetković iz školskog Savjeta roditelja kaže da su i u dvorištu te škole prije nekoliko mjeseci registrovani dilovanje i konzumiranja droge, zbog čega je intervenisala i policija.

Roditelji sumnjaju da se to i dalje dešava.

"Na sastancima roditelji govore da se u dvorištu škole konzumira droga. Tamo u večernjim satima naša djeca idu na treninge i roditelji su vrlo zabrinuti", kaže Bašić Cvetković za RSE.

Zajednica mora uraditi više na suzbijanju droge među maloljetnicima, a kazne trebaju biti mnogo strožije, smatra Kentera:

"I kad se neko uhvati, brzo bude pušten. Naš cijeli sistem je kontaminiran. Treba krenuti od najmanje instance sa totalnim čišćenjem, jer je sve korumpirano i svodi se na rođačke odnose 'moje dijete-tvoje dijete' i 'ajde da to zataškamo'."

Iz škole pozivaju roditelje na tješnju saradnju

U konkretnim slučajevima iz škole su, zbog sumnjivih osoba u dvorištu, odmah kontaktirali policiju, a učenica koja je bila vinovnik vršnjačkog nasilja je dobila ukor i smanjenu ocjenu iz vladanja, kaže direktor Osnovne škole "Stefan M. Ljubiša", Novak Ljubanović.

"Za ono što se desilo nakon vršnjačkog nasilja (otkrivanje da je učenica i korisnica droga) nemamo ovlašćenja", objašnjava Ljubanović za RSE.

Ljubanović je decidan da uzrok sve češće upotrebe narkotika i nasilja među maloljetnicima nije u školi:

"To je problem društva - ta agresija koja raste, međusobna otuđenost djece koja se druže na društvenim mrežama umjesto jedni s drugima i koja nemaju strpljenja da rješavaju konflikte mirnim putem".

Kao direktor nije zadovoljan saradnjom sa Savjetom roditelja i kaže da je ona u poslednje vrijeme bila površna.

"Ovakvi problemi nisu od juče i ne mogu se rješavati bez partnerstva sa roditeljima. Lako je biti pametan kad se nešto desi, treba spriječiti da do toga dođe", naglašava Ljubanović.

Iz Ministarstva prosvjete nije odgovoreno na više pitanja RSE koja se tiču poslednjih događaja u budvanskoj školi i prevencije problema narkomanije kod školaraca.


Iz policije nije odgovoreno na pitanja RSE koliko je ove godine bilo slučajeva u kojima se maloljetna lica povezuju s drogom i koliko ih je otkriveno u školama.

U aprilu je objavljeno da je za prethodnih godinu i po zbog droge procesuirano 30 maloljetnika.

Od toga su protiv 13 adolescenata podnijete krivične prijave zbog korišćenja i prodaje droge, dok su ostali odgovarali prekršajno.

Poslednji događaji u Budvi su pokazali slabost sistema koji počinje od porodice, jer sve što dijete tu stekne ugrađuje u društvo, smatra dr psiholoških nauka Nada Purić.

"Treba staviti fokus na porodicu. Roditelji obavezni da vaspitaju i kontrolišu dijete. Da žive sa djetetom umjesto pored djeteta", kaže Purić za RSE i dodaje da malo roditelja traži savjet struke u odgajanju djece.

Ona naglašava da je dosadašnja saradnja svih u sistemu pala na ispitu:

"Kako poboljšati sistem? Na primjer, uvođenjem školskog policajca, tako bi dijete moglo da se požali ako mu neko ponudi narkotik, ili kada se osjeti nesigurno".

Prema njenim riječima, postoji i mogućnost vođenja kumulativnog dosijea koji bi djecu pratio od vrtića do kraja školovanja, kako bi pedagozi i psiholozi mogli da vide slabe tačke i dobre karakteristike djetetovog ponašanja.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG