Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine, podigao je optužnicu protiv ukupno deset osoba u predmetu "Dobrovoljačka", saopćeno je u srijedu, 27. aprila iz Tužilaštva BiH.
Optuženi su Ejup Ganić, Zaim Backović, Hamid Bahto, Hasan Efendić, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško.
"Optuženi se terete da su u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa svojim podređenima, planirali, podstrekavali i izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA, pod pratnjom mirovnih snaga UN-a", navodi se u saopćenju.
Dodaje se da optuženi "nisu spriječili ubistva i ranjavanja vojnika i civila, da su propustili da kazne izvršitelje ubistava i ranjavanja, mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, kao i da su pomagali počiniteljima nakon izvršenog zločina".
Optužnica Tužilaštva BiH odnosi se na događaje od 3. maja 1992. godine, a prikupljeni su dokazi koji se odnose na stradanje osam ubijenih žrtava sa utvrđenim identitetom, među kojima ima i civila i sanitetskog osoblja, ranjavanje 24 osobe, zarobljavanje više desetina vojnika i civila koji su mučeni i zlostavljani.
Tužilaštvo BiH zajedno sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) BiH kao i MUP-om Republike Srpske, provelo je temeljitu istragu u okviru koje je saslušano više stotina svjedoka navedenog događaja, među kojima i preživjeli vojnici i civili, predstavnici porodica ubijenih i ranjenih žrtava, kao i veliki broj sudionika događaja.
Uz optužnicu, predloženo je saslušanje 277 svjedoka, kao i više vještaka, a priloženo je više od 500 materijalnih dokaza kojima se potkrepljuju navodi optužnice, saopćilo je Tužilaštvo BiH.
Incident između JNA i Teritorijalne odbrane
Prije gotovo 30 godina u Dobrovoljačkoj ulici, koja se danas zove Hamdije Kreševljakovića, došlo je do incidenta između vojnika Jugoslavenske narodne armije (JNA) u povlačenju i pripadnika Teritorijalne odbrane Republike BiH (RBiH).
Tog je dana trebala biti izvršena razmjena vojnika JNA iz Kasarne Bistrik u Sarajevu u zamjenu za predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića, kojeg je dan ranije JNA zarobila na aerodromu na povratku iz Lisabona.
Tužilaštvo BiH je 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj "Dobrovoljačka".
Među njima su bili danas pokojni general Armije RBiH Jovan Divjak i ratni član Predsjedništva RBiH Ejup Ganić.
Tužilaštvo BiH naredilo je 2018. ponovno otvaranje istrage protiv Ganića, Backovića, Efendića, Pušine i Emira Švrakića.
Istraga je nastavljena zbog sumnje da je počinjen ratni zločin, a odlukom je van snage stavljena ranija naredba o obustavljanju istrage od 17. januara 2012.
O Dobrovoljačkoj stav je dao i Haški sud koji je ustanovio kako je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila legitimna vojna meta.
Pročitajte i ovo:
- Slučaj na kojem se prelamaju ukupni odnosi na Balkanu
- Jovan Divjak za RSE o Dobrovoljačkoj
- Beograd ćuti o detaljima slučaja Ganić
- Šta se desilo u "Dobrovoljačkoj" 1992.?
- Nastavak politike devedesetih?
- Hapšenje produbilo jaz na bh. političkoj sceni
- Ganićeva ekstradicija mogla bi da potraje
- Ganiću određen pritvor
- Robin Haris: Nadamo se da zahtjev Srbije neće biti odobren
- Ganić demantuje da je priveden, Silajdžić oštro reagovao
- Obustavljene "crvene potjernice" za slučaj "Dobrovoljačka"
- Slučajevi Jurišić i Ganić: Različiti aršini bh. vlasti
- Utrka BiH i Srbije oko izručenja Ganića