Dostupni linkovi

Direktorica za Zapadni Balkan pri Evropskoj komisiji u posjeti Bosni i Hercegovini


Valetina Superti, direktorica za Zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju.
Valetina Superti, direktorica za Zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju.

Valetina Superti, direktorica za Zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, boraviće u Bosni i Hercegovini od 21. do 24. maja.

Iz Delegacije Evropske unije u BiH rekli su da posjeta Superti dolazi u važnom trenutku za evropski put Bosne i Hercegovine.

Dodali su da će se Superti sastati sa visokim zvaničnicima te države, kao i sa predstavnicima civilnog društva i poslovne zajednice.

"Mjesto Bosne i Hercegovine je u Evropskoj uniji. Redovni susreti na visokom nivou, uključujući posjetu direktorice Superti, imaju za cilj osigurati kontinuirani dijalog koji pomaže napredak BiH u ispunjavanju ključnih obaveza i brzim koracima naprijed na putu ka članstvu", saopštili su iz Delegacije EU u BiH u utorak, 21. maja.

Na samitu u Briselu 21. marta, Evropsko vijeće je odobrilo otvaranje pristupnih pregovora između Sarajeva i Brisela, što je prethodno preporučila Evropska komisija.

No, nakon otvaranja pristupnih pregovora, iz EU su u više navrata odaslane poruke zabrinutosti zbog zakonodavnih inicijativa u bh. entitetu Republika Srpska i negiranja genocida u Srebrenici koje su u suprotnosti sa EU putem Bosne i Hercegovine.

U EU tu posebno izdvajaju zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, u javnosti poznatijem kao zakon o "stranim agentima" RS, te su oštro kritikovali i nedavno usvajanje Izbornog zakona RS, kojim se otimaju državne nadležnosti Izborne komisije BiH.

Zakon o "stranim agentima" je na dnevnom redu zasijedanja Skupštine RS koja počinje u srijedu, 22. maja.

Iako je BiH dobila zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora, oni ne mogu početi dok ne bude usvojen pregovarački okvir.

Prema usvojenim zaključcima, Evropska komisija će pripremiti pregovarački okvir kada se ispune svi kriterijumi koji su navedeni 2022 godine.

Odobrenje pristupnih pregovora između Sarajeva i Brisela je prethodno preporučila Evropska komisija.

Bosna i Hercegovina ima status kandidata za punopravno članstvo od decembra 2022.

Mišljenje Evropske komisije (Avis) dobila je u maju 2019. i u njemu je definisano 14 prioriteta podeljenih u četiri područja, koje BiH treba ispuniti kako bi počela pregovore o članstvu. Na ovih 14 prioriteta Unija i dalje insistira, prije nego što pregovori i zvanično počnu.

Od uslova koje je postavila EU krajem prošle godine za otvaranje pregovora, vladajuća koalicija u BiH je dogovorila otvaranje pregovora s Frontexom, graničnom službom Evropske unije.

Usvojene su i izmjene Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Zakon o sudovima, što je, također, bio jedan od prioriteta, još nije usvojen.

Bosna i Hercegovina je jedna od šest država regije, Albanija, Srbija, Kosovo, Crna Gora i Sjeverna Makedonija, koje su u različitim fazama procesa članstva u EU.

XS
SM
MD
LG