Dostupni linkovi

Fingiranje sukoba u vladajućoj koaliciji?


Lideri stranaka vladajuće koalicije, SDP-a Ranko Krivokapić i DPS-a Milo Đukanović
Lideri stranaka vladajuće koalicije, SDP-a Ranko Krivokapić i DPS-a Milo Đukanović
Vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS) i manji partner Socijaldemokratska partija (SDP) prvo su se sukobili oko izbora novog generalnog sekretara Skupštine, a nakon povlačenja Milana Radovića.

Taj događaj su Socijaldemokrate reklamirale kao plod pritiska i nakon zahtjeva te stranke javno se otvorila debata ko bi trebalo da naslijedi njegovo mjesto.

U SDP-u insistiraju da bi to trebalo da bude nestranačka ličnost, dok u DPS-u vjeruju da na mjesto generalnog sekretara mora doći osoba odana vladajućoj koaliciji. Izbor je zamrznut već neko vrijeme.

Koalicioni partneri su se javno sukobili i oko uređivačke politike državne televizije koju je lider socijaldemokrata javno nazvao jednopartijskom i povezao je sa većim koalicionim partnerom.

Nezadovoljstvo socijaldemokrata javno je iskazao i oko vladinih antikriznih mjera koje su u SDP-u nakon čestih primjedbi da su zaboravili svoja programska načela ocijenili kao sporne jer pogađaju samo najsiromašnije slojeve stanovništva, a ne i krupne kapitalce i novopečena bogataše.

Početak novog mandata starih partnera obilježila su i preglasavanja u parlamentu pa je tako SDP u par navrata u skupštinskim odborima omogućio prolaz opozicionih predloga.

Ne očekuju se veće nesuglasice


U Socijalističkoj narodnoj partiji kažu da primjećuju slučajeve neslaganja, ali da nijesu sigurni šta je pozadina čitave priče. Visoki funkcioner SNP-a Vasilije Lalošević:

"Nesuglasice između koalicionih partnera DPS-a i SDP-a ovih dana zaista izlaze na vidjelo. Da li je to rezultat pokušaja SDP-a da se osamostali i identitetski profiliše ili je to još jedna kalkulacija jer znaju da im pripada više ministarstava i više moći nego što je realno za njihovu političku snagu u ovom trenutku zaista ne bih mogao da odgovorim, ali napadao je predsjednik SDP-a na televiziju, zatim, tvrdnje da su suštinske razlike oko upitnika, odnosno, ocjene snaga u Crnoj Gori da će navodno SDP biti realna a DPS da neće dati prave odgovore svjedoči da tu nešto postoji. Međutim, čini mi se da će manifestacija tog sukoba dobiti zaista na težini onog trenutka kada gospodin Đukanović ne bude više na mjestu Vlade ili DPS-a, a u tom trenutku bi onda SDP pokazala suštinu i količinu tog sukoba."

I lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kaže da je siguran da nekih većih sukoba na relaciji DPS - SDP, uprkos manjim trvenjima, neće biti u budućnosti:

"Ključni problem SDP-a, kako ga ja vidim, je što u SDP-u postoji veliki broj stranačkih funkcionera koji su lojalni predsjedniku DPS-a i koalicionom savezniku nego što su svojoj partiji. I svaki pokušaj, bilo to predsjednika SDP-a ili grupa ljudi koji su u SDP-u želi da tu partiju ispozicionira da ona ima i određenu ideologiju, da ima svoj politički stav je osuđena na propast."


Metodolog Centra za demokratiju i ljudska prava Miloš Bešić nedavno je ocijenio da socijaldemokrate u posljednje vrijeme pokušavaju da se osamostale i identitetski profilišu imajući u vidu da je njihova pozicija lagodna s aspekta učešća u vlasti, ali da istovremeno nosi rizik od političke cijene koju će ta stranka morati da plati zbog gubitka identiteta.

Članica Predsjedništva Pokreta za promjene Branka Bošnjak kaže da malih nesuglasica između DPS-a i SDP-a ima, ali da se krupne odluke vladajućih partnera donose bez mnogo zatezanja:

"Obzirom da doživljavam SDP formaciju kao jako pragmatičku i unutar stranke pojedinca vrlo pragmatičnim, tako dovodim u sumnju da se ovo sada što se priča da će zaista biti stvarno, iako bi nam to odgovaralo jer bi i male nesuglasice koje bi eskalirale dovele do nekih većih promjena u ovom trenutku kada je kriza i pitanju i uopšte ovakva tranutna situacija u Crnoj Gori."
  • Slika 16x9

    Petar Komnenić

    Školovao se u SAD, Podgorici i Beogradu. Dugogodišnji novinar RSE. Najčešće se bavi temama ratnih zločina, korupcije, pravosuđa.

XS
SM
MD
LG