Dostupni linkovi

Crna Gora vodeća u regionu po konkurentnosti


Podgorica
Podgorica
Crna Gora je na ovogodišnjoj listi konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma pala na 60. poziciju, ali je i pored toga zadržala najbolji rezultat u regionu.

Prema ovom Izvještaju o globalnoj konkurentnosti koji obuhvata 142 države, Crna Gora se spustila za 11 mjesta, ali su iza nje ostale: Hrvatska, na 76. mjestu, Makedonija na 79., Albanija na 78., Srbija na 95. i Bosna i Hercegovina na 100. poziciji, dok se od bivših jugoslovenskih republika samo Slovenija našla tri mjesta ispred Crne Gore.

Napredovala je samo Albanija za šest mjesta, Hrvatska je ostala na istoj poziciji, dok su Srbija i BiH pale za dva, a Makedonija za jedno mjesto. Ekonomski analitičar Vasilije Kostić komentariše pad konkuretnosti crnogorske ekonomije i uprkos tome povoljnu poziciju u odnosu na region.

"Tumačim to ukupnom ekonomskom krizom i njenom implikacijom na ekonomije svih zemalja, tako i Crne Gore. U kontekstu ovoga što se dešava sa mogućom novom recesijom nije ni čudo da konkurentnost nije poboljšana. Dakle, svjetska je ekonomska kriza, pali su svi, pali smo i mi", kaže Kostić.

Izvršni direktor Montenegro biznis alijanse Darko Konjević smatra da je bolja pozicija Crne Gore rezultat većeg obima realizovanih reformi.

Darko Konjević
"Crna Gora je u proteklom periodu napravila mnogo značajnije reforme nego zemlje u regionu i sam ovaj pad je donekle potro te reforme međutim i dalje smo ispred drugih zemalja u regionu. Ako posmatramo druge zemlje u regionu izuzev Slovenije sve one se nalaze skoro na istim pozicijama ili su zabilježile blagi rast ili pad . Crna Gora je uradila više reformi tako da je ovo sve prouzrokovalo da taj pad bude nešto veči u odnosu na ostale zemlje", navodi Konjević.

Ocjena konkurentnosti Crne Gore iznosi 4,3 i obuhvata 12 faktora. Najbolje je ocijenjeno zdravstvo i osnovno obrazovanje, ali nešto lošije nego prošle godine.

Porezi najproblematičniji

Malo više od zbirne ocjene, dobili su: efikasnost tržišta rada, visoko obrazovanje, makroekonomsko okruženje i razvoj finansijskog tržišta, koje se, za razliku prošlogodišnjeg 28., sada nalazi na 35. mjestu, ali je prema sofisticiranosti finansijskog tržišta, zadržana prošlogodišnja 70. pozicija.

Najproblematičniji faktori za poslovanje u Crnoj Gori su, prema Izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma: pristup finansiranju, poreske stope, strogi zakoni o radu, neadekvatna infrastruktura, neefikasnost državne birokratije i korupcija.

Ekonomski analitičar Vasilije Kostić kaže da je Izvještaj precizno registrovao najproblematičnije aspekte domaće ekonomije.

"Upravo su to uslovi nerazvijenosti jedne ekonomije. Za razvijenost jedne ekonomije su vrlo važni opšti uslovi, odnosno opšti makro ekonomski ambijent koji je ovdje u ovom istraživanju notiran kao kategorija i po tom
osnovu Crna Gora i nije tako loše prošla ali empirija i praksa svih razvijenih zemalja kažu da su osnove prosperiteta te koje se nalaze na mikro ekonomskom niovu. To jeono što zabrinjava i što se stalno provlači zadnjih godina u Crnoj Gori. I dok god ti parametri ne budu značajno poboljšani do tada će konkurentnost crnogorske ekonomije na ovom nivou na kojem je razvoj crnogorske privrede ići daleko sporije nego što bi inače morao ići", kaže Kostić.

"Mislim da je ovaj izvještaj dao relativno pravu sliku onoga što se u crnogorskoj ekonomiji dešava. Danas efekti krize i dalje postoje i iskazano je to da Crna Gora jeste možda najkonkurentija zemlja u regionu i pored ovog zabilježenog pada međutim treba dalje da se radi kako bi se stvari porpavile", navodi Darko Konjević.

Rezultati istraživanja Svjetskog ekonomskog foruma o globalnoj konkurentnosti, zasnovani su na javno dostupnim statističkim pokazateljima, kao i na mišljenjima rukovodilaca kompanija.

Metodologija se zasniva na analizi 12 faktora konkurentnosti koji uključuju: institucije, infrastrukturu, makroekonomsku stabilnost, zdravlje i osnovno obrazovanje, visoko obrazovanje, efikasnost tržišta rada i robe, tehnološku spremnost, poslovnu sofisticiranost, inovativnost, veličinu tržišta i finansijsko tržište.

Švajcarska kao prvorangirana, najkonkurentnija zemlja svijeta zadržala je lidersku poziciju na ovogodišnjoj listi, a slijede je Singapur, Švedska, Finska i SAD. Njemačka se našla na šestom, a Holandija na sedmom mjestu, osmo zauzima Danska, deveto Japan, a deseta na listi je Velika Britanija.
XS
SM
MD
LG