Glasalo 56,4 osto birača, pad od 20 procenata u odnosu na prethodne izbore
Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori 11. juna glasalo je 56,4 odsto birača, saopštio je Centar za demokratsku tranziciju.
To je pad od oko 20 procenata u odnosu na prethodne parlamentarne izbore 2020. godine.
Nosioci izbornih lista očekuju da budu dio nove Vlade
Nosilac izborne liste Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić očekuje pobjedu na vanrednim izborima.
"Razumijem da su građani umorni od crnogorskog stila politike, ali parlamentarni izbori znače život u naredne četiri godine jer će parlament izglasavati reforme i zakone za sve nas", kazao je Spajić.
On nije želio da komentariše da li očekuje da bude budući premijer. Spajić je rekao da je geopolitički cilj liste na čijem je čelu pridruživanje države Evropskoj uniji.
Nosilac liste partija okupljenih oko Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković rekao je da očekuje da će Crna Gora, nakon parlamentarnih izbora dobiti stabilnu političku.
“Očekujem da nakon 11. juna dobijemo stabilnu, političku vlast koja će Crnu Goru povesti putem prosperiteta, koja će se baviti životnim pitanjima građana i pitanjem evropskih integracija”, rekao je Živković.
Milan Knežević, koji je predvodio izbornu listu dvije partije nastale iz nedavno rasformiranog prosrpskog Demokratskog fronta, kazao je da očekuje dobar izborni rezultat.
On je precizirao da taj rezultat podrazumijeva da nova vlada ne može biti formirana bez koalicije koju predvodi:
" Mi smo spremni da tu vladu formiramo s svim onim subjektima, koji su činili parlamentarnu većinu nakon avgusta 2020. I da još jednom podvučem da ne vidimo DPS i njene koalicione partnere kao bilo koju opciju za formiranje vlade".
Aleksa Bečić nosilac liste Demokrata i Građanskog pokreta URA smatra da će ta koalicija biti okosnica buduće vlade i potrebna za stabilnost parlamentarne većine.
Bečić je ponovio raniji stav da njihovi potencijalni partner ne može biti DPS.
"Svi koji žele da nastavimo borbu protiv mafije, ekonomski-socijalno uzdižemo građane, da jačamo građansku Crnu Goru, da poštujemo međunarodno preuzete obaveze, da unapređujemo regionalnu saradnju, naši su potencijalni koalicioni partneri".
Nosilac liste Socijaldemokratske partije Nikola Đurašković vjeruje da će Crna Gora nakon izbora ući u period stabilnosti i da će u što kraćem roku biti formirana nova, građanska, snažno evropska vlada.
"Da će u što kraćem roku biti formirana nova, građanska, snažno evropska Vlada Crne Gore, koja će krupnim koracima voditi našu zemlju ka članstvu u Evropskoj uniji", rekao je Đurašković.
Nosilac izborne liste pokreta Preokret Srđan Perić rekao je da građani Crne Gore odlučuju u kom pravcu ide država.
„Sa druge strane, ovo je dan koji treba da podsjeti da je svako od nas obavezan na ono što je obećavao građanima u predizbornoj kampanji.
Ovo je neka vrsta ugovornog odnosa koji treba da traje tokom cijelog mandata parlamenta“, rekao je Perić.
Zatvorena biračka mjesta u Crnoj Gori
Biračka mjesta za vanredne parlamentarne izbore u Crnoj Gori zatvorena su u 20 sati.
Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je da je izborni dan proteko kao u najrazvijenijim demokratskim državama.
U izbornoj trci učestvovalo je 15 izbornih lista koalicija i stranaka.
Predsjednik Državne izborne komisije Nikola Mugoša kazao je ranije da izborni dan generalno protekao u dobroj izbornoj atmosferi.
Šef Pravnog odjeljenja CeMI-ja Ognjen Mitrović rekao je da je toj nevladinoj organizaciji veliki broj građana prijavio da im pojedine političke partije šalju SMS poruke sa pozivom da izađu i glasaju njihovu listu.
Najniža izlaznost u Crnoj Gori
Do 19 sati na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori glasalo je 50.8% ili oko 272 900 birača. To je najniža izlaznost na parlamentarnim izborima od uvođenja višepartijskog sistema, saopštili su iz Centra za monitoring.
Najviša izlaznost je bila u centralnoj Crnoj Gori, nešto preko 53 posto, na sjeveru se odazvalo skoro 52 posto birača, a na jugu nešto manje od 45 posto biračkog tijela.