Izborima prethodila političko-institucionalna kriza
Izbore prate strani posmatrači - misija OEBS/ODIHR-a, predstavnici Evropskog parlamenta i Savjeta Evrope a od domaćih nevladine organizacije - Centar za monitoring (CEMI) i Centar za demokratsku tranziciju (CDT), koje decenijama prate izborne procese.
Izbori se održavaju u trenutku političke i institucionalne krize, deset mjeseci nakon pada Vlade. Od posljednjih parlamentarnih izbora u avgustu 2020. godine, smijenjene su dvije vlade, a skupštinska većina nije uspjela da dogovori formiranje treće.
Bivši predsjednik Milo Đukanović je ukazom 16. marta raspustio aktuelni saziv Skupštine, a dan kasnije, raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. jun.
Da bi izborne liste imale poslanike u Skupštini, moraju da osvoje najmanje tri odsto glasova izašlih birača dok je izborni cenzus za partije manjinskih naroda niži.
Izborni proces je završen tek kada Ustavni sud odluči, ukoliko ih ima, o izbornim žalbama nakon čega Državna izborna komisija proglašava konačne rezultate izbora.
Pravo glasa ima 542.468 birača
U Crnoj Gori se danas, 11. juna održavaju vanredni parlamentarni izbori.
Biračka mjesta su otvorena u sedam sati, a zatvaraju se 20 časova.
Pravo glasa ima 542.468 birača, što je za 314 birača više nego na posljednjim predsjedničkim izborima, održanim 19. marta.
U izbornoj trci učestvuje 15 izbornih lista koalicija i stranaka, koje je potvrdila Državna izborna komisija.
Na izborima se bira 81 poslanik/ca za Skupštinu Crne Gore na period od četiri godine.
Uvodna riječ
Dobro jutro i dobro došli,
u blogu Radija Slobodna Evropa pratićemo vijesti i izvještavati o vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori.
Ostanite sa nama.