Sari Vujisić je prvu poruku sa seksualnim sadržajem njen dotadašnji profesor iz Gimnazije "Slobodan Škerović" Radoman Čečović poslao mjesec dana nakon što je maturirala, juna 2021.
Čestitajući joj maturu napisao je: "Imaš divan dekolte, što je izuzetna preporuka…".
Nakon što mu je Sara odgovorila da će se u životu "voditi glavom a ne dekolteom", njen profesor je privremeno prestao sa porukama.
Zatišje je potrajalo do oktobra 2021. kada je Saru pozvao na kafu.
Sara odbija njegov poziv za izlazak, a Čečović joj uzvraća mnoštvom poruka sa eksplicitnim seksualnim ponudama i seksualnim fantazijama.
Sara mu je odgovorila da je "bolesnik" jer joj šalje poruke sa seksualnim sadržajem, podsjeća ga da mu je bila "učenica", da ima 19 godina, te da joj poruke šalje "protiv njene volje".
Čečović odgovara da mu ona više "nije učenica", da je punoljetna i nastavlja sa seksualnim uznemiravanjem.
Sara se obraća direktorici Gimnazije
Sara se narednog dana, obraća direktorici Gimnazije Biljani Vučurović, kojoj pokazuje prepisku. Vučurović joj sugeriše da profesora Čečovića prijavi policiji, što je Sari bilo neprihvatljivo.
Kako je kazala, njen motiv da ga prijavi Gimnaziji nije da zaštiti sebe već ostale učenice od mogućeg uznemiravanja istog profesora.
Nije ga prijavila ni direktorica Gimnazije pa profesor i dalje radi u školi.
Kao kaznu, Vučurović mu je jednokratno umanjila platu za 30 odsto nakon što je, kako je objašnjeno, priznao da je svojoj bivšoj učenici slao poruke.
Slučaj otkriven tri godine kasnije
Slučaj dospio u javnost 30. novembra kada je djevojka anonimno ispričala pojedinosti novinarki Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), a priču prenijele "Vijesti".
Uslijedile su oštre reakcije. Među prvima je reagovao premijer Milojko Spajić pozivom nadležnima da ispitaju slučaj.
Sara je 8.decembra objavila skrinšotove poruka, svoj i identitet profesora. Na Instagramu je kroz nekoliko videa detaljno opisala šta se dešavalo prije tri godine ali i zašto je odlučila da slučaj učini javnim.
Stav podgoričke Gimnazije
Oglasila se i direktorica Vučurović, na konferenciji za novinare 9. decembra.
U prisustvu svojih kolega i advokatice ona je kazala da Gimnazija osuđuje ponašanje njihovog kolege Čečovića u tom slučaju.
Navela je da je kao direktorica postupila po zakonu.
Pročitala je i dio pisanog izjašnjenja Čečovića iz oktobra 2021. kada je vođen postupak u školi povodom tog slučaja:
"Preigrao sam se u jeziku, slobodi, ne vodeći računa da igra kojom se igram, može biti protumačena onako kako se tumači bahatost, primitivizam, nevaspitanost. Preigrao sam rizikujući svoj integritet, ugled ustanove. Pogriješio sam. Vujisić dugujem ogromno izvinjenje", napisao je tada Cečović.
Vučurović je kazala i da neće dati ostavku jer je uradila sve po zakonu.
„Vidjeli ste da se prethodnih dana (na društvenim mrežama) crtaju mete, između ostalog meta sam i ja“, rekla je Vučurović.
Prisutni profesori podržavali su je aplauzom.
Njenu ostavku i ostavku profesora Čečovića traže bivši učenici podgoričke Gimnazije i najavljuju protest za 13. decembar.
Vučurović je potvrdila da o tom slučaju nije informisala Ministarstvo prosvete.
"Radili smo u okviru naše kuće", kazala je Vučurović.
Vučurović je kazala i da je zbog cijelog slučaja profesor Čečović najavio "odlazak na bolovanje zbog teškog psihičkog stanja u kojem se nalazi".
Vučurović smatra da nije bila njena nadležnost da profesora Čečovića prijavi policiji. Prema njenim riječima, seksualno uznemiravanje 2021. nije bilo krivično djelo .
Sarino drugo obraćanje javnosti
Nezadovoljna reakcijom direktorice Vučurović Sara je u video obraćanju objasnila zbog čega nije htjela da tuži bivšeg profesora
"Jer ja nisam više išla u tu školu, niti sam išla na mjesta gdje i on i znala sam da ne postoji situacija u kojoj mogu biti ugrožena".
Ona je ispričala šta je bio motiv da otkrije svoj slučaj direktorici.
"Otišla sam kod tebe da ti zaštitiš svoje učenice. Iako ovo vodiš kao izolovan slučaj, on pokazuje da se on nije probudio jednog dana i odlučio da bude prema meni takav".
Ona smatra da njen slučaj nije bio "usamljen".
"Ovaj slučaj pokazuje na 101 način da je on takav kao osoba i po svakoj logici mora da postoji makar još jedna djevojčica koja je tad bila u školi a kojoj je on pisao iste stvari", kazala je Sara u obraćanju javnosti.
Slučaj je trebalo prijaviti
Advokat Veselin Radulović kaže za Radio Slobodna Evropa da je Vučurović slučaj trebala da prijavi nadležnim organima.
Prema njegovim riječima to propisuje Zakon o krivičnom postupku.
"Imala je dovoljno razloga za sumnju da je neko krivično djelo učinjeno, a da li je to tada bilo normirano kao krivično djelo ili ne, nevažno je. Morala je da prijavi, pa bi tužilaštvo utvrdilo ima li krivičnog djela ili ne", kaže Radulović .
On smatra da su sva opravdanja direktorice Vučurović pokušaj izbjegavanja odgovornosti.
"Odgovoran direktor škole bi to prijavio i policiji i ministarstvu. Pozivanje na to ko je nastavnika i kada zaposlio je samo politikantski pokušaj izbjegavanja odgovornosti", kazao je Radulović.
Ministarka traži istragu
Ministarka prosvete Anđela Jakšić Stojanović je 9. decembra zatražila da tužioci utvrde ima li elementarta krivičnog djela u postupanju profesora Čečanovića.
"Sva dokumentacija je proslijeđena Osnovnom tužilaštvu u Podgorici, sa molbom za hitno postupanje, imajući u vidu kompleksnost i značaj teme koja je sa razlogom uznemirila javnost", piše u saopštenju.
Oglasilo se saopštenjem Vrhovno državno tužilaštvo, koje je navelo da nadležno tužilaštvo provjerava navode o uznemiravanju učenice.
Pozvali su maloljetna lica i njihove roditelje da vjeruju tužiocima. Ali i institucije:
"... koje imaju ključnu ulogu u prepoznavanju neprimjerenih ponašanja, da o svakom pojedinačnom slučaju koji može ukazivati na krivično djelo učinjeno na štetu djeteta, pravovremeno obavijeste tužilaštvo".
Iz Ministarstva prosvete nijesu odgovorili na upit RSE o adekvatnosti kazne profesoru, njegovoj podobnosti za rad u školi i o odgovornosti direktorke u cijelom slučaju.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) je naveo da Čečoviću zbog seksualnog uznemiravanja dojučerašnje učenice i zloupotrebe autoriteta nije mjesto u obrazovnom sistemu.
Smatraju da je direktorica nakon "priznanja predatora", trebala da pokrene sve moguće postupke, od informisanja Ministrstva do dobijanja saglasnosti nastavničkog vijeća da profesora udalji iz škole.
Institucije moraju odlučno reagovati - sve drugo može osnažiti atmosferu u kojoj učenici/ce neće imati povjerenja da prijave problem, navodi CGO