Formiranje najbrojnije Vlade u političkoj istoriji Crne Gore rezultat je kreiranja resora prema potrebama partija, a ne građana, ocijenio je za Radio Slobodna Evropa politički analitičar Marko Pejović komentarišući brojnost crnogorske Vlade nakon rekonstrukcije.
Rekonstruisanu Vladu, koja ima 26 ministarstava i sedam potpredsjednika, podržala je skoro dvotrećinska većina u Skupštini Crne Gore 23. jula.
Ona ima devet članova više u odnosu na Vladu koju je premijer Milojko Spajić formirao prije samo deset mjeseci.
U Vladu su ušli novi članovi iz redova proruskog Demokratskog fronta i Bošnjačke stranke.
Pejović smatra da porastom kvantiteta, građani neće dobiti na kvalitetu:
"Ne možemo očekivati da će građani imati benefite. Zasigurno će sve puno koštati građane. Za novac koji će se potrošiti za nove resore oni neće dobiti bolje usluge izvršne vlasti."
I predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kritikovao je brojnost Spajićevog kabineta rekavši da je cilj najglomaznije Vlade u istoriji, zaštita pojedinačnih interesa koje će građani višestruko platiti.
"Sve dok se i poslednji partijski funkcioner ne namiri", naveo je Milatović na mreži X.
A prvi premijer nakon pada Demokratske partije socijalista 2020, Zdravko Krivokapić, rekonstrukciju je nazvao "političkim rasipništvom koje će narod platiti".
Krivokapićeva Vlada imala je 12 ministara, među kojima su bili Spajić i Milatović.
RSE je poslao upit Ministarstvu finansija o tome koliko će biti viši trošak zbog proširenja administracije, ali odgovor nije stigao.
Spajićev prethodnik na premijerskoj funkciji Dritan Abazović je iznio, kako je rekao, grubu procjenu da će Vlada mjesečno trošiti oko 420.000 eura više nego do sada na novu administraciju.
Iz Vlade nisu osporili ovu procjenu.
Opozicija ukazala na apsurdna ministarstva
Opozicija je u više navrata istakla da Vladi treba rekonstrukcija zgrade kako bi obezbijedila uslove za rad proširenom sastavu.
Crna Gora koja ima nešto preko 620.000 stanovnika, sa 32 člana Vlade i čak 54 državna sekretara ima najbrojniju Vladu u Evropi.
"Zamislite, imamo kabinet sa preko 30 članova Vlade. To nema ni Kina sa milijardu i po stanovnika. Oni imaju 24 ministarstva", rekao je Andrija Nikolić, poslanik najveće opozicione Demokratske partije socijalista.
Miloš Konatar iz Pokreta Ura je podsjetio da za ministre u sali Skupštine ima samo 25 mjesta:
"Kad bude sljedeći premijerski sat doći će preko 30 članova Vlade. Moraće da se nabave stolice da bi novi ministri imali gdje da sjednu."
Kako su kreirana nova ministarstva
Spajić je do broja od 26 ministarstava došao podjelom dijela postojećih resora na više manjih i uvođenjem novih.
Tako će o vanjskim poslovima i međunarodnim odnosima brinuti dva potpredsjednika Vlade, od kojih je jedan Ervin Ibrahimović, predsjednik Bošnjačke stranke i ministar vanjskih poslova.
Drugi potpredsjednik je dosadašnji ministar vanjskih poslova Filip Ivanović, doktor filozofije i poliglota.
Infrastrukturom i regionalnim razvojem baviće se šest članova Vlade.
Potpredsjednik Milun Zogović, ministar urbanizma Slaven Radunović, ministar razvoja sjevera Damjan Ćulafić, kao i ministar regionalno-investicionog razvoja Ernad Suljević.
Izgradnjom saobraćajnica i unapređenjem pomorske industrije posvetiće se ministri saobraćaja Maja Vukićević i pomorstva Filip Radulović.
U dosadašnjoj Vladi ove oblasti su pokrivala dva ministra.
O energentima će brinuti ministar energetike Saša Mujović, a posebno o nafti, gasu i rudarstvu novi ministar Admir Šahmanović.
Inače Crna Gora nema izvorišta nafte i gasa, a u funkciji je samo jedan rudnik.
Ukazujući na ovu činjenicu poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević ironično je primjetio da treba imenovati direktora metroa kojeg Crna Gora nema:
"Apelujem da gradonačelnik Pljevalja uvede Bošnjačku stranku u vlast i dodijeli im mjesto direktora metroa, jer on jednako postoji u Pljevljima kao nafta i gas u Crnoj Gori."
Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja zaduženo je i za saradnju sa nevladinim organizacijama.
Jedini ministar bez portfelja zadužen je za odnose Vlade sa Skupštinom Crne Gore.
Optimizacija javne uprave - mrtvo slovo na papiru
"Kreiran je veliki broj ministarstava koja nemaju institucionalnu memoriju zbog čega ne treba očekivati ni rezultate", kaže Pejović koji je programski direktor NVO "Uzor", navodeći da brojna nova ministarstva nemaju kadrove niti prethodno iskustvo.
On smatra da je, nakon široke rekonstrukcije, neophodna nova sistematizacija i unutrašnja organizacija izvršne vlasti:
"Onda ćemo znati koliko će biti direktorata, koliki broj ljudi će biti zaposlen u novim resorima. Sigurno je da će sve koštati mnogo više nego što je sada."
Ukazuje da se osim zapošljavanja u Vladi očekuju i zapošljavanja u privrednim društvima čiji su osnivači država i lokalne samouprave.
"Zapošljavanje je dio političkog dogovora. Značajno će se povećati troškovi po osnovu ugovora o radu i djelu. Najviše zabrinjava što optimizacija javne uprave ostaje mrtvo slovo na papiru jer će državni aparat biti još glomazniji", kaže Pejović.
Nevladini sektor i Evropska unija kroz izvještaje o napretku duže od deceniju ukazuju na problem prekomjernih zapošljavanja na državnom nivou i na neophodnost optimizacije javne uprave.
Premijer Spajić je rekao da će rekonstruisana Vlada ostati fokusirana na evropski put, dok opozicija tvrdi da će ona, nakon ulaska proruskog Demokratskog fronta, biti pod uticajem Beograda i Moskve, kojima nije cilj ulazak Crne Gore u Evropsku uniju.