Dostupni linkovi

Šta donose prvi izbori u samostalnoj opštini Tuzi?


Tuzi, fotoarhiv
Tuzi, fotoarhiv

U Tuzima nadomak Podgorice, najmlađoj opštini u Crnoj Gori, nastanjenoj albanskim stanovništvom, u nedjelju se održavaju prvi izbori od kada ona više nije u sastavu glavnog grada Crne Gore.

Kuriozitet izbora je da na njima prvi put objedinjeno nastupaju Albanske partije, od kojih je jedna do sada dijelila vlast sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) Mila Đukanovića u Tuzima.

Da izbori u najmlađoj crnogorskoj opštini Tuzi, nijesu bez značaja za ukupnu političku sliku u Crnoj Gori, pokazuje i to što je na sinoćnoj završnoj konvenciji DPS-a u tom mjestu govorio niko drugo nego šef države Milo Đukanović, koji je nosilac izborne liste te partije u Tuzima.

U svom nastupu Đukanović se, između ostalog, bavio uspjehom države na ekonomskom planu.

"Danas možemo da kažemo da Crna Gora više nije u redu najmanje razvijenih, nego da je najrazvijenija ekonomija na Zapadnom Balkanu. Da je neko, samo prije deset godina, kazao da će Crna Gora smoći snage da u jednu dionicu svog autoputa uloži milijardu, mnogi bi se pitali o čemu to pričamo", rekao je Đukanović.

Na nedjeljne izbore u Tuzima, osim Đukanovićevog DPS-a, nastupiće i Albanski Forum, koalicija nacionalnih stranaka, koji čine Albanska Alternativa, Demokratski savez Albanaca i Demokratska unija Albanaca, koji prvi put nastupaju objedinjeno, budući da je Demokratska Unija dosada bila dio vladajuće koalicije sa DPS-om.

Osim njih, na izbornim listama su i Bošnjačka stranka, Brajovićeve Socijaldemokrate, kao i dvije opozicione partije - Demokratska Crna Gora i Socijalistička narodna partija, dok su se ostale opozicione stranke odlučile za bojkot.

Svako od predstavnika političkih stranaka koje je Radio Slobodna Evropa (RSE) kontaktirao očekuje da će na izborima u nedjelju dobro proći. Svako, međutim, ne gleda jednako na lokalne prilike i učinke dosadašnje dugovječne vlasti u Tuzima, predvođene DPS-om.

Tako stanovnik Tuzi, nosilac liste Demokrata u toj opštini Štjefan Camaj za RSE ukazuje na, kako kaže, loše rezultate dosadašnjeg upravljanja Tuzima, koji su centar Malesije, pograničnog dijela između Crne Gore i Albanije.

Prema Camajevim riječima, glavni grad čiji su administrativni dio bili Tuzi, imao je maćehinski odnos prema toj gradskoj opštini.

"Svih ovih godina Glavni grad je na građane Tuzi gledao kao na brojke koje treba da spasu vlast u Glavnom gradu. Bukvalno možemo reći da nikakvog razvoja za ovih 30 godina u Tuzima nije bilo a da je podsticano od strane te vlasti. Dakle, sve što u Tuzima imamo od infrastrukturnih objekata, većinom je zahvaljujući našoj moćnoj dijaspori", ukazuje Štjefan Camaj.

Stav sličan Camajevom, ispred Albanskog Foruma iznosi Nik Đeljošaj, poslanik Albanske Alternative u Skupštini Crne Gore.

Đeljošaj (na fotografiji): Aktuelna vlast ne zaslužuje podršku
Đeljošaj (na fotografiji): Aktuelna vlast ne zaslužuje podršku

"Veoma je jasno da nije bilo razvoja, da nije bilo investiranja, da je ovo područje zapostavljeno i to je ono što imamo. Mislim da aktuelna vlast ne zaslužuje podršku, odnosno DPS, što će se pokazati u nedjelju, i mi ćemo napraviti sve planove i programe kako da razvijemo ovo područje", kaže Đeljošaj.

Nikola Gegaj, kandidat za odbornika DPS u opštini Tuzi, odbacuje teze svojih političkih suparnika da dosadašnja vlast nije doprinijela adekvatnom razvoju Tuzi.

"Mi sa indignacijom odbacujemo sve te njihove tvrdnje, kao paušalne, populističke, naravno političke a u sklopu osvajanja sitnih političkih poena. Opšte je poznato da je opština Tuzi i područje Malesije, jedna velika građevina, da se uložilo i da se intenzivno radi", riječi su Gegaja.

'Izbori kao lakmus papir, prije svega za DPS'

Bilo kako bilo, i u DPS-u i u koaliciji albanskih stranaka uvjereni su de će u nedjelju osvojiti apsolutnu većinu u budućoj skupštini opštine Tuzi.

"Moram reći da smo sigurni u svoju apsolutnu pobjedu, jer je Demokratska partija socijalista jedina ozbiljna politička opcija u Tuzima, koja nudi najbolji izborni program, kvalitetna rješenja, kreativne ideje", dodaje Nikola Gegaj.

Na pitanje RSE - šta ako ipak ne osvoje apsolutnu većinu, ko bi im bio prihvatljiviji postizborni politički saveznik u formiranju nove vlasti, Đeljošaj odgovara: "Mi smo ubijeđeni da će DPS biti u opoziciji i to je naše opredjeljenje".

"Sigurni smo u apsolutnu pobjedu i niti jednu sekundu ne razmišljamo drugačije, jer nam za pravo daje ne samo istraživanje javnog mnijenja, koje su radile za nas istraživačke kuće, nego i stanje na terenu", ističe Nik Đeljošaj.

Mustafa Canka, publicista i analitičar iz Ulcinja, smatra da bez obzira što je riječ o maloj opštini sa jedva 11.000 stanovnika, izbori u njoj nose specifičnu težinu i mogu da utiču na političku dinamiku na državnom nivou, zavisno od toga kakav će rezultat postići Đukanovićev DPS, koji je potresla afera "Koverta".

"Uočićemo neke trendove, iako se radi o malom uzorku, jer faktički će u nedjelju glasati nešto manje od 7.000 onih koji imaju pravo glasa. Ali, u svakom slučaju, za one koji prate politička dešavanja, to će ipak biti lakmus papir, a prije svega za DPS. Zbog ukupne situacije u zemlji, političkog trenutka, za DPS je od ogromne važnosti da zadrži isti broj glasova koji je imao na posljednjim izborima, za tadašnji gradsku opštinu Tuzi", ocjenjuje Canka.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG