Govor mržnje direktora Hidroelektrane „Piva“ Radomira Radonjića na društvenoj mreži Fejsbuk (Facebook) poraz je za cijelo društvo i prirodan ishod ukupnog ambijenta u Crnoj Gori koji je radikalizovan, ostrašćen i isključiv, ocjenjuje građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Radomir Radonjić je na svom Fejsbuk profilu kroz više objava nazivao pogrdnim imenima pripadnike albanskog naroda, Cetinje „ustaškom opštinom“, Crnu Goru „ustaškom državom“. Opozicionu poslanicu Draginju Vuksanović Stanković nazivao je „dukljanskom rospijom“ i „ženetinom“. Veličao je osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića i četnički pokret.
Zbog toga je Više državno tužilaštvo u Podgorici izdalo nalog policiji da prikupi obavještenja o spornim objavama, potvrđeno je 17. novembra za RSE.
I Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore formirao je predmet.
Poslanički klubovi u Skupštini Crne Gore su osudili govor mržnje i uvrede na račun manjinskih naroda koje je plasirao Radonjić.
Etički odbor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) će sjutra, 19. novembra dati mišljenje da li je Radonjić prekršio Etički kodeks, rekao je za RSE Nikola Rovčanin, direktor EPCG, u čijem sastavu je Hidroelektrana „Piva“.
Inače, Radonjić je član Nove srpske demokratije, glavnog konstituenta vladajućeg prosrpskog Demokratskog fronta (DF), koji je sa Demokratama i Građanskim pokretom URA formirao vlast nakon parlamentarnih izbora avgusta 2020.
Građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić navodi da je zgrožena ali ne i iznenađena jer su, kako kaže, u Crnoj Gori osilili šovinisti.
„Islamofobija i šovinizam i dalje su veoma prisutni, posebno u nekim sredinama. Ova erupcija mržnje samo je vrh ledenog brijega. Šovinisti su osilili, ohrabreni i podastaknuti drugima koji slično misle ali samo malo vještije, prikrvenije ispoljavaju netrpeljivost i predrasude“, rekla je Bajramspahić.
Prema njenim riječima, strašno je što su ovakve osobe stigle do vrha društvenog priznanja i obavljaju najviše društvene funkcije kao direktori javnih preduzeća koji pripadaju svim građanima.
„Imamo primjer osobe koja gaji mržnju prema svemu drugačijem od sebe - Albancima, Bošnjacima, Crnogorcima, i ženama, dok podržava presuđene ratne zločince i četnički pokret poznat po masakrima“, ukazala je Bajramspahić.
Radonjiću na meti vjerske i nacionalne manjine
Jedan od onih koje je Radonjić lično uvrijedio je i poslanik Albanske koalicije Genci Nimanbegu koga je, komentarišući njegovo obraćanje na maternjem jeziku u Skupštini, nazvao „agresivnom šiptarčinom“, uz niz drugih uvreda.
Nimanbegu je za RSE ispričao da je sa profila Radonjića i ranije dobijao poruke mržnje ali da im nije pridavao važnost jer nije znao koju funkciju obavlja:
„Kada sam saznao da je direktor državnog preduzeća što znači da u ime svih građana, pa i Albanaca koji su poreski obveznici, vrši javnu funkciju natjeralo me je da se obratim premijeru da čujem njihov stav. To je toliko nedostojno, za svaku osudu i zgrožen sam šta je u stanju da napiše javno javni funkcioner.
Nimanbegu kaže da mržnja i netrpeljivost prema Albancima traje dugo:
„Neophodno je krivično sankcionisanje ovakvog govora mržnje jer ako se to ne uradi ovome se neće stati na kraj i oni koji šire mržnju biće ohrabreni“.
Radonjić je u Facebook objavama napisao i za reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića da je „Alahov Crnogorac“.
Reagujući na njegove navode Fejzić je napisao da nije mogao da vjeruje da u Crnoj Gori može doći vrijeme gdje će državni funkcioneri slaviti zločince, „a neistomišljenike nazivati Šiptarima, Ustašama Allahovim Crnogorcima“.
„No,što bi rek'o Meša Seimović "Nemam dva srca,jednim da volim,drugim da mrzim". Ja, nikoga ne mrzim, a Crnu Goru volim!“, kazao je reis Rifat Fejzić.
Poslanici osudili govor mržnje
Poslanički klubovi i vlasti i opozicije u Skupštini Crne Gore su osudili govor mržnje i uvrede na račun manjinskih naroda, koje je preko Fejsbuka plasirao direktor Hidroelektrane „Piva“ Radomir Radonjić. Inicijativu da crnogorski parlament osudi govor mržnje Radonjića iznio je poslanik najjače opozicione Demokratske partije socijalista Jevto Eraković.
„Ljudski je i politički na mjestu da osudimo skaradni govor koji je upućen prema poslaniku Genci Nimanbegu, od strane sljedbenika parlamentarne većine. Pokušalo uništiti ono po čemu je Crna Gora prepoznata - multikulturalni, multivjerski i međunacionalni sklad“, naveo je Eraković.
Poslanik vladajućeg prosrpskog Demokratskog fronta Slaven Radunović je saopštio da je Radomir Radonjić blizak njegovoj stranci Novoj srpskoj demokratiji i izvinio se poslaniku albanske nacionalne stranke Genci Nimanbegu.
„Radonjić ima svoje razloge što je ljut na cijeli svijet, misleći da pripada narodu koji je dugo vremena ovdje bio ugrožen, ali Nimanbegu i Fejzić nisu ljudi koji su tome doprinijeli. Naravno da osuđujem to što se desilo i ovom prilikom se u ime stranke izvinjavam poslaniku Nimanbegu. To je bio ispad i siguran sam da niko ne misli da je to „mejnstrim“ (normalno) u Novoj srpskoj demokratiji“, rekao je Radunović.
Iz najmanje članice vladajuće koalicije, Građanskog pokreta URA su objave Radonjića ocijenili kao besprizorni govor mržnje koji, kako su poručili, zaslužuje oštru sankciju nadležnih i njegovu suspenziju kao direktora na mjestu koje obavlja.
Predsjednik parlamenta, lider Demokrata, Aleksa Bečić poručio je da „bilo koji zlokobni nacionalistički stavovi, bez obzira sa koje strane dolaze, više nikada neće poraziti duh građanske i multietničke Crne Gore“.
Radonjića postavila nova vlast
Partije unutar tri vladajuće koalicije u Crnoj Gori, Demokratskog fronta, Demokrata i Građanskog pokreta URA su nakon izbora, shodno partijskim kvotama, raspodijelile čelne funkcije u državnim kompanijama, agencijama, ustanovama i drugim javnim institucijama.
Građanska aktivistkinja Bajramspahić ukazuje da Radonjić nije jedini jedini funkcioner sa „nazadnim, retrogradnim stavovima“ koji je postavljen voljom vladajuće većine.
„Već smo ove godine imali nekoliko imenovanja, a neka su bila predviđena i za sektor obrazovanja da cijela situacija bude još gora. Vlada mora hitno da otvori pitanje koje kompetencije i koji kvaliteti su ovakav kadar kvalifikovali da upravlja javnim dobrom i koje posljedice ovo ostavlja na stanje u cijelom društvu“, naglasila je Bajramspahić.
Javnost je i ranije reagovala zbog objava u kojima su javni funckioneri nove vlasti pokazivali šovinizam i netrpeljivost.
Tako je ministarka prosvjete Vesna Bratić bila u fokusu javnosti zbog izjava da je „žena četnik“ i vrijeđanja javnih ličnosti poput kolumniste Borisa Dežulovića i istoričarke Latinke Perović. Ona je za direktore više škola predložila osobe koje su putem društvenih mreža veličale četničke pokrete i ratne zločine.
I funkcioneri vladajućeg DF-a u više navrata su javno podržali osuđene ratne zločince poput Ratka Mladića i Radovana Karadžića.
Razrešenje ili stav etičkog odbora?
„Radonjić mora da bude odmah razriješen i procesuiran. Ukoliko se to ne desi, poruka vladajuće većine je da se ne stide ovakog predstavnika njihove vlasti“, rekla je Bajramspahić.
A proces utvrđivanja Radonjićeve odgovornosti počeće na sjednici Etičkog odbora Elektroprivrede koja je zakazana za 19. novembar.
Kako je za RSE objasnio direktor Elektroprivrede Nikola Rovčanin stav Etičkog odbora jedan je od elemenata koji će opredijeliti da li će on predložiti Odboru direktora da razriješi Radonjića.
„Ukoliko se ustanovi da je prekršio Kodeks, a smatram da jeste, predložiću razrješenje Radonjića. Nesuminjivo je evidentan govor mržnje u objavljenim porukama na Facebooku“, kazao je Rovčanin.
On se i lično izvinio Genciju Nimanbegu, koji je odgovorio da očekuje više od verbalne podrške:
„Zahvalio sam mu ali vidjećemo koje će mjere preduzeti i šta će biti ishod neprimjerenog skandala. Očekujem da preduzmu odgovarajuće mjere i premijer Zdravko Krivokapić i ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić s obzirom na to da se radi o funkcioneru koji je zaposlen u državnom preduzeću“, zaključuje Nimanbegu.
Premijer Krivokapić i ministar Bojanić, u čijem je resoru Elektroprivreda, još se nisu oglasili ovim povodom.
Odluka o mogućem razrješenju Radonjića očekuje se sledeće sedmice.
Facebook Forum