Dostupni linkovi

Cetinje: Uz suzavac i proteste ustoličen mitropolit Joanikije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Cetinje: Uz suzavac i proteste ustoličen mitropolit Joanikije

Na Cetinju uz incidente ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski SPC Joanikije

Ustoličenje mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikija 5. septembra na Cetinju pratile su visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori.

  • Crkveni obred ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija održan je 5. septembra u Cetinjskom manastiru, uz mnogobrojne incidente, desetine povrijeđenih i angažovanje jakih policijskih snaga.
  • Joanikija je ustoličio patrijarh srpski Porfirije, a na Cetinje su stigli i odande otišli helikopterom nakon čega je u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici organizovana svečanost.
  • Proteste protiv ustoličenja Joanikija na Cetinju organizovale su crnogorske nacionalne organizacije i pokreti. Demonstranti su blokirali i prilaze gradu iz pravca Podgorice i Budve.
  • Tokom protesta povrijeđeno je 60 građana i policajaca.
  • Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Delegacija Evropske unije u Podgorici osudile su sve oblike nasilja i poručile da će pojedinci morati da odgovaraju za svoje postupke.
  • Najava ustoličenja izazvala je visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori, prije svega zbog mjesta održavanja. Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Istovremeno je i sjedište Mitropolije SPC u Crnoj Gori i mjesto u kome je ustoličena većina mitropolita.
  • Prema poslednjem popisu iz 2011. godine, na Cetinju živi 90 odsto Crnogorca. Taj omjer na nivou države je 45 odsto Crnogoraca u odnosu na 29 posto Srba.
  • Opozicione stranke predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) i cetinjska lokalna uprava su tražili prethodno da se ustoličenje izmjesti u neki drugi grad u Crnoj Gori. Podršku protestima dolaskom na Cetinje dao je i crnogorski predsjednik Milo Đukanović.
  • Premijer Zdravko Krivokapić i dio ministara Vlade Crne Gore, bliski SPC-u, podržali su da se ustoličenje obavi na Cetinju. Aktuelnu Vladu izglasale su dominantno prosrpske partije koje su osvojile vlast na izborima avgusta prošle godine i nakon tri decenije smijenile Đukanovićevu DPS. Đukanoviću mandat na mjestu šefa države traje do maja 2023.
  • Protivnici ustoličenje Joanikija u Cetinjskom manastiru smatraju da to predstavlja srpsku "okupaciju", klerikalizaciju društva i pokušaj uvođenja Crne Gore u takozvani "srpski svet" (projekat objedinjavanja Srba sa prostora raznih država sa Srbijom).
  • Mitropolija SPC odustala je od prvobitnog plana da ustoličenju Joanikija prisustvuju zvanice iz regiona, diplomate i vjernici iz cijele Crne Gore. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je odustao od dolaska.
  • Joanikija je za mitropolita u Crnoj Gori izabrao Sabor SPC u Beogradu, krajem maja ove godine. On je na tom mjestu naslijedio višedecenijskog mitropolita SPC u Crnoj Gori, Amfilohija, koji je umro od posljedica korona virusa u oktobru prošle godine.
09:05 5.9.2021.

Priveden Veselin Veljović

Premijer Zdravko Krivokapić saopštio je da je priveden Veselin Veljović, savjetnik predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića za bezbjednost.

09:18 5.9.2021.

Sveštenstvo ostalo u Podgorici, patrijarh i mitropolit na Cetinju

Sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve, koje je trebalo da prisustvuje ustoličenju Joanikija u Cetinjskom manastiru, nalazi se u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici. Njih je policija vratila sa izlaza iz Podgorice.

Srpski patrijarh Porfirije i mitropolit crnogorsko-primorski Joankije ranije su helikopterom stigli u Cetinjski manastir.

Ustoličenje mitropolita Joanikija je bilo zakazano za 8.00 sati.

09:28 5.9.2021.

Savjet za građansku kontrolu rada policije traži da se prestane sa gumenim mecima

Prilikom intervencije policije na Cetinju došlo je do prekomjerne upotrebe hemijskih sredstava, ocijenio je Savjet za građansku kontrolu rada policije, dodajući da su upotrijebljeni i gumeni meci kojima su povrijeđeni građani.

„Savjet zahtijeva od direktora Uprave policije da naredi obustavu dalje upotrebe gumenih metaka kao sredstava prinude i da buduće akcije izvodi primjereno datoj situaciji“, kaže se u saopštenju.

Radio Slobodna Evropa kontaktirao je Upravu policije ali nisu mogli da nam saopšte koliko ima povrijeđenih na Cetinju.

Jedan od građana sa povredama od gumenih metaka
Jedan od građana sa povredama od gumenih metaka

09:48 5.9.2021.

Liturgija u toku

U Cetinjskom manastru u toku je liturgija nakon koje će mitropolit Joanikije biti ustoličen

Manastir, uz policiju, obezbjeđuju i pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice.

Na Trgu su samo jake bezbjednosne snage. Zbog ispaljivanja suzavaca demonstranti su se povukli u obližnje ulice.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG