Dostupni linkovi

Cetinje: Uz suzavac i proteste ustoličen mitropolit Joanikije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Cetinje: Uz suzavac i proteste ustoličen mitropolit Joanikije

Na Cetinju uz incidente ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski SPC Joanikije

Ustoličenje mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikija 5. septembra na Cetinju pratile su visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori.

  • Crkveni obred ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija održan je 5. septembra u Cetinjskom manastiru, uz mnogobrojne incidente, desetine povrijeđenih i angažovanje jakih policijskih snaga.
  • Joanikija je ustoličio patrijarh srpski Porfirije, a na Cetinje su stigli i odande otišli helikopterom nakon čega je u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici organizovana svečanost.
  • Proteste protiv ustoličenja Joanikija na Cetinju organizovale su crnogorske nacionalne organizacije i pokreti. Demonstranti su blokirali i prilaze gradu iz pravca Podgorice i Budve.
  • Tokom protesta povrijeđeno je 60 građana i policajaca.
  • Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Delegacija Evropske unije u Podgorici osudile su sve oblike nasilja i poručile da će pojedinci morati da odgovaraju za svoje postupke.
  • Najava ustoličenja izazvala je visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori, prije svega zbog mjesta održavanja. Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Istovremeno je i sjedište Mitropolije SPC u Crnoj Gori i mjesto u kome je ustoličena većina mitropolita.
  • Prema poslednjem popisu iz 2011. godine, na Cetinju živi 90 odsto Crnogorca. Taj omjer na nivou države je 45 odsto Crnogoraca u odnosu na 29 posto Srba.
  • Opozicione stranke predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) i cetinjska lokalna uprava su tražili prethodno da se ustoličenje izmjesti u neki drugi grad u Crnoj Gori. Podršku protestima dolaskom na Cetinje dao je i crnogorski predsjednik Milo Đukanović.
  • Premijer Zdravko Krivokapić i dio ministara Vlade Crne Gore, bliski SPC-u, podržali su da se ustoličenje obavi na Cetinju. Aktuelnu Vladu izglasale su dominantno prosrpske partije koje su osvojile vlast na izborima avgusta prošle godine i nakon tri decenije smijenile Đukanovićevu DPS. Đukanoviću mandat na mjestu šefa države traje do maja 2023.
  • Protivnici ustoličenje Joanikija u Cetinjskom manastiru smatraju da to predstavlja srpsku "okupaciju", klerikalizaciju društva i pokušaj uvođenja Crne Gore u takozvani "srpski svet" (projekat objedinjavanja Srba sa prostora raznih država sa Srbijom).
  • Mitropolija SPC odustala je od prvobitnog plana da ustoličenju Joanikija prisustvuju zvanice iz regiona, diplomate i vjernici iz cijele Crne Gore. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je odustao od dolaska.
  • Joanikija je za mitropolita u Crnoj Gori izabrao Sabor SPC u Beogradu, krajem maja ove godine. On je na tom mjestu naslijedio višedecenijskog mitropolita SPC u Crnoj Gori, Amfilohija, koji je umro od posljedica korona virusa u oktobru prošle godine.
19:19 4.9.2021.

Crnogorski predsjednik na Cetinju

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović stigao je na Cetinje, gdje je u toku protest protiv ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog SPC Joanikija u Cetinjskom manastiru.

Đukanović je ranije poručio da će 5. septembra doći na protest u Prijestonici, ukoliko Srpska pravoslavna crkva ne odustane od ustoličenja u Cetinjskom manastiru.

Predsjednik Đukanović je danas pozvao građane da zajedno doprinesu očuvanju mira, stabilnost i multietničkog sklada.

Predsjednik Milo Đukanović na Cetinju sa Nenadom Čankom, poslanikom u Narodnoj skupštini Republike Srbije i liderom Lige socijaldemokrata Vojvodine (Foto: RTV Cetinje)
Predsjednik Milo Đukanović na Cetinju sa Nenadom Čankom, poslanikom u Narodnoj skupštini Republike Srbije i liderom Lige socijaldemokrata Vojvodine (Foto: RTV Cetinje)

19:18 4.9.2021.

Patrijarh Porfirije i mitropolit Joanikije u Podgorici

18:17 4.9.2021.

O Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori

Sukob oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve, osim pravnih i imovinskih pitanja, u fokus je bio stavio i istorijsku dimenziju Pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

U Crnoj Gori djeluju četiri eparhije Srpske pravoslavne crkve, među kojima su Mitropolija crnogorsko-primorska i eparhije: budimljansko-nikšićka, zahumsko-hercegovačka i mileševska. Na osnovu objavljenih i dostupnih istorijskih podataka, status Pravoslavne crkve u Crnoj Gori se tokom prethodnih vjekova mijenjao, a iz čega i crkva i država crpe argumente kada govore o vlasništvu nad crkvenom imovinom.

18:10 4.9.2021.

U Podgorici Vlada, na Cetinju opozicija

Na dočeku patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, ispred Hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, nalazi se gotovo kompletan sastav Vlade na čelu sa premijerom Zdravkom Krivokapićem, kao i funkcioneri prosrpskog Demokratskog fronta najvećeg političkog saveza u vladajućoj većini.

Istovremeno na Cetinju, među građanima koji se protive ustoličenju mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru je gotovo kompletna opozicija, predvođena poslaničkim klubom Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića. Prisutan je i savjetnik predsjednika Crne Gore za bezbjednost Veselin Veljović, kao i poslanici Socijaldemokratske partije i Socijaldemokrata.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG