Dostupni linkovi

Avganistan kao novi povod svađe stranaka u Crnoj Gori


Pripadnici prvog kontingenta crnogorske misije u Avganistanu na konferenciji za novinare u Podgorici, 3. septembar 2010.
Pripadnici prvog kontingenta crnogorske misije u Avganistanu na konferenciji za novinare u Podgorici, 3. septembar 2010.

Potpukovnik Miloš Gačević, koji je u sastavu dva kontingenta boravio u Avganistanu, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je Vojska Crne Gore težila da pomogne tamošnjim civilnim institucijama da poboljšaju teške uslove života lokalnog stanovništva, prevashodno mladih.

"Mi smo brzo osvojili srca lokalnog stanovništva. Taj prijateljski odnos sa civilima obezbijedio nam je i bolje sagledavanje bezbjednosne situacije na terenu i prepoznavanje njihovih potreba", navodi ovaj oficir.

Gačević dodaje da da nije bilo incidentnih situacija u kojima su učestvovale crnogorske jedinice.

"Naša najveća ulaganja su bila u izgradnji sistema vodosnabdijevanja, adaptaciji škola, podjeli materijala", kaže Gačević, zaključujući da je Vojska Crne Gore bila prepoznata u Avganistanu kao prijatelj, čuvar moralnih načela i to profesionalizmom, čojstvom, ljudskim odnosom prema civilnom stanovništvu.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je na Twitteru rekao da avganistanski narod, naročito žene i djevojčice, zaslužuju budućnost i sigurnost, te da je ta odgovornost zajednička.

"Kao odgovoran i pouzdan partner i saveznik, Crna Gora i pripadnici njenih oružanih snaga su ponosni na doprinos koji su pružali stabilnosti, miru i demokratskom razvoju Avganistana. Posljednja dešavanja još jednom su potvrdila da mir nije samo odsustvo sukoba", saopštio je Đukanović.

Milo Đukanović (na fotografiji, 19. maj 2021.): Odgovornost je zajednička
Milo Đukanović (na fotografiji, 19. maj 2021.): Odgovornost je zajednička

Ponovno preuzimanje vlasti u Avganistanu od talibana, vladajući Demokratski front (DF) iskoristio je da optuži bivšu vlast Demokratske partije socijalista (DPS) da je uzaludno potrošila milione eura na slanje crnogorskih vojnika u vojne misije tu zemlju.

"Kako su pripadnici Vojske Crne Gore obučili sebe i avganistanske snage bezbjednosti pokazali su talibani koji su osvojili čitav Avganistan za rekordno kratko vrijeme", naveo je u saopštenju funkcioner DF-a, Jovan Vučurović.

Ove konstatacije odbacio je bivši ministar odbrane Predrag Bošković, funkcioner DPS-a, koji je za RSE ocijenio da je Vojska Crne Gore imala višestruke benefite od učešća u mirovnoj misiji u Avganistanu.

"Ne samo da je Crna Gora, sa hrvatskim partnerima, pokazala kredibilitet u toj misiji, već je imala benefite koji značajno prevazilaze uložena sredstva u tu misiju. Nemjerljivo je iskustvo za crnogorske vojnike i Vojsku uopšte, a ne, kako je DF naveo u saopštenju, da je to bilo samo trošenje sredstava", ocijenio je Bošković.

Predrag Bošković (na fotografiji, 10. mart 2021.): Nemjerljivo je iskustvo za crnogorske vojnike i Vojsku uopšte
Predrag Bošković (na fotografiji, 10. mart 2021.): Nemjerljivo je iskustvo za crnogorske vojnike i Vojsku uopšte

Vojska Crne Gore nigdje mogla dobiti takav trening kao što je misija u Avganistanu, što je prenijela i vojnicima u Crnoj Gori, rekao je Bošković i dodao da je učešće u misiji u Avganistanu omogućilo brzo učlanjenje Crne Gore u NATO, od momenta definisanja tog spoljnopolitičkog cilja.

Za DF fijasko, za DPS višestruka korist

Crna Gora je 2010. godine u vrijeme vlasti DPS-a postala dio misija u Avganistanu, a juna 2017. i članica NATO-a.

U međuvremenu, DPS je izgubio na izborima avgusta prošle godine, a na vlast su došli prosrpski DF, Demokrate i Građanski pokret URA.

Najbrojniji dio vladajuće koalicije, DF, otvoreni je protivnik Alijanse.

U saopštenju DF-a je navedeno da je u protekloj deceniji potrošeno više od 20 miliona eura na misiju Vojske Crne Gore u Avganistanu, a da je epilog pokazao da nije ostvaren cilj, stabilnost u toj zemlji.

"Sav besmisao i bezbjednost u strateškom razvoju crnogorske Vojske u zadnjih 15 godina pokazao je epilog dešavanja u Avganistanu. Hvalospjevi o tome da je Crna Gora imala ogromnu korist kroz afirmaciju svojih snaga i obuku 557 vojnika, ovih dana su doživjeli veliki fijasko", naveo je Vučurović.

Predrag Bošković, koji je do smjene vlasti bio ministar vojni, kaže da definitivno u Avganistanu gledamo nešto što "nijesmo željeli" i da je "tužno vidjeti da nakon toliko godina i toliko investiranih sredstava, avganistanske snage nisu uspjele samostalno da se izbore sa talibanima".

I potpukovnik Gačević kaže da ni on, ni ostali pripadnici Vojske, nisu očekivali ovakav epilog situacije.

"Vojska Crne Gore je ušla u projekat sa ciljem da Avganistan ne bude sigurno utočište terorističkih organizacija, da bude organizovana, institucionalno uređena zemlja. Težili smo da pomognemo da se uspostave civilne institucije i da se pomogne izgradnji avganistanskih snaga bezbjednosti", navodi Gačević.

Gačević pojašnjava da je cilj bio da oni sami nastave borbu protiv pojava koje destabilizuju njihovu državu.

"To su bile naše nade, kao jedne male vojske, male države i mi smo kao Vojska Crne Gore dali maksimalni doprinos da to tako bude", konstatuje.

Misija na Kosovu

Bošković naglašava da se Crna Gora za jedanaest godina učešća u mirovnoj misiji u Avganistanu pokazala kao kredibilan partner najmoćnije vojnopolitičke organizacije i da treba da nastavi učešće u međunarodnim i mirovnim misijama NATO-a.

On očekuje da Vojska Crne Gore pojača posebno mirovnu misiju na Kosovu.

"Ja sam se uvjerio kao ministar odbrane da se učešće u misiji ne može ni sa čim zamijeniti i da ne postoje finansijske prepreke da Crna Gora nastavi da bude dio međunarodnih misija. Crna Gora je sada učesnik misija pod okriljem Evropske unije i Ujedinjenih nacija i NATO-a. Obzirom na blizinu i laku logistiku, misija na Kosovu je nešto čemu Crna Gora treba najhitnije da se priključi sa vodom, a kasnije sa četom, kako bi u realnom okruženju mogli da se usavršavaju", kaže Bošković.

Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane Crne Gore, u Avganistanu nema pripadnika Vojske Crne Gore, odnosno svi vojnici učesnici misije "Odlučna podrška" su vraćeni u zemlju u septembru 2020. godine.

Povratak vojnika Crne Gore iz Avganistana
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

I Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore je saopštilo da se u Avganistanu, gdje su talibani prethodnih dana preuzeli kontrolu nad glavnim gradom i praktično čitavom zemljom, nijedan crnogorski državljanin nije obratio za pomoć.

Ministarstvo je objavilo kontakte u slučaju da se neko od crnogorskih državljana nalazi u Avganistanu.

Crna Gora je od 2010. godine bila dio "Međunarodne pomoći snaga bezbjednosti" (ISAF), koja je bila je borbenog karaktera, a nastavila je učešće i nakon što je NATO tu misiju transformisao u misiju neborbenog karaktera - "Odlučna podrška".

Tadašnji načelnik Generalštaba Dragutin Dakić najavio je sredinom maja 2020. na sjednici NATO-ovog Vojnog komiteta da će, u skladu s planom povlačenja trupa iz Avganistana, Crna Gora završiti svoje učešće u septembru

Više od 550, pripadnika VCG je bilo angažovano u nekoj od dvije misije u Avganistanu.

Savjet za odbranu i bezbjednost sredinom aprila ove godine utvrdio je prijedlog odluke o završetku učešća Vojske Crne Gore u toj misiji.

Iz NATO-a su u više navrata isticali doprinos Crne Gore misiji u Avganistanu u kojoj je učestvovalo 38 zemalja, članica NATO-a i njenih partnera.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG