Dostupni linkovi

Abazović i Rama potpisali finalni sporazum o mostu nad Bojanom


Premijeri Crne Gore i Albanije Dritan Abazović i Edi Rama u Podgorici, uoči zajedničke sjednice vlada dvije države. Podgorica, 27. februar 2023.
Premijeri Crne Gore i Albanije Dritan Abazović i Edi Rama u Podgorici, uoči zajedničke sjednice vlada dvije države. Podgorica, 27. februar 2023.

Ulcinj, najjužniju opštinu Crne Gore, i turistički centar Veljipoja (Velipoje), na sjeveru Albanije, povezivaće most preko rijeke Bojane.

Dug 310 metara, skratiti će udaljenost između ova dva primorska grada, sa sadašnjih 70 na svega nekoliko kilometara.

Sporazum o izgradnji, potpisali su u Podgorici, 27.februara, albanski i crnogorski premijeri Edi Rama i Dritan Abazović, nakon zajedničke sjednice vlada Albanije i Crne Gore.

Kako je navedeno na sajtu crnogorskeVlade, dvije države će podijeliti troškove od oko 20 miliona eura za izgradnju mosta a biće raspisan tender najboljeg ponuđača.

Pored toga, dvije države potpisale su još devet sporazuma iz oblasti odbrane, zdravlja, socijalne zaštite, energetike, ribarstva, zaštite bilja, sporta, kulture i medija kao i sporazum o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Sveti Nikola-Puljaj na teritoriji Albanije.

Crna Gora i Albanija su u potpunosti posvećene evropskim integracijama, a odnosi ove dvije države su za primjer na Zapadnom Balkanu, ocijenili su premijeri.

Sjednici, koju je organizovala Vlada Dritana Abazovića kojoj je prije sedam mjeseci izglasano nepovjerenje, prethodio je doček albanskih ministara na čelu sa Ramom, uz najveće državne počasti.

Premijer Dritan Abazović dočekao albanskog kolegu Edija Ramu, u Podgorici uz najviše državne počasti. Crna Gora, 27. februar 2023. godine
Premijer Dritan Abazović dočekao albanskog kolegu Edija Ramu, u Podgorici uz najviše državne počasti. Crna Gora, 27. februar 2023. godine

Otvoreno o Otvorenom Balkanu

Rama je govoreći i o regionalnoj inicijativi Otvoreni Balkan ocijenio da je ona neophodna kako bi se olakšao svakodnevni život te da je u potpunosti kompatibilna sa vrijednostima i zahtjevima Berlinskog procesa:

"Ne možemo biti zadovoljni samo sa lidershipom Berlinskog procesa, već treba da stavimo naše snage na raspolaganju da zažive ideje koje su temelj i proističu iz Berlinskog procesa".

Rama je kazao i da će se na narednom samitu pozvati sve da pristupe ovoj inicijativi.

"Nemojte tražiti u toj inicijativi skrivenu ruku, ni Kineze ni Ruse, ni Marovce. Ovo je naša inicijativa".

On je zahvalio Abazoviću na želji da organizuje samit Otvorenog Balkana u junu u Crnoj Gori. Abazović je pojasnio da je u pitanju neformalni samit.

Iako oba premijera zagovaraju Otvoreni Balkan, Crna Gora za razliku od Albanije nije članica te inicijative.

Zajednička sjednica vlada Crne Gore i Albanije. Podgorica, 27. februar 2023. godine
Zajednička sjednica vlada Crne Gore i Albanije. Podgorica, 27. februar 2023. godine

Ulasku Crne Gore oštro se protivi opozicija na čelu sa DPS-a predsjednika Mila Đukanovića, koji smatraju da su motivi ovog povezivanja velikodržavni projekti.

Protiv su i Bošnjačka stranka, dio albanskih partija u Crnoj Gori, a skeptične su i Demokrate Alekse Bečića. Inicijativu podržavaju prosrpski Demokratski front, Socijalistička narodna partija (SNP) i Abazovićeva URA.

Otvoreni Balkan su 2019. u Novom Sadu osnovali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijeri Albanije Edi Rama i Sjeverne Makedonije Zoran Zaev, sa ciljem unaprjeđenja slobode ljudi, roba i kapitala.

Inicijativu podržavaju Sjedinjene Američke Države, ukoliko je, kako je naglasio Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan "otvorena za sve i u skladu sa zahtjevima Evropske unije."

Druga zajednička sjednica

Ovo je druga zajednička sjednica Vlade dvije države, nakon četiri i po godine pauze od prve zajedničke sjednice u Skadru, u julu 2018.godine.

Tadašnju Vladu je predvodio je premijer Duško Marković, iz Demokratske partije socijalista (DPS), koja je poslije poraza na izborima u avgustu 2020. prešla u opoziciju.

Partije pobjednice izbora na čelu sa prosrpskim Demokratskim frontom izabrale su Vladu u decembru te godine, kojoj je godinu kasnije izglasano nepovjerenje. Istu sudbinu doživjela je i aktuelna Vlada Dritana Abazovića, koja nakon izglasavanja nepovjerenja funkcioniše u tehničkom mandatu.

Privredna saradnja Albanije i Crne Gore

Tokom prošle godine u Crnoj Gori je registrovano 16 preduzeća albanskih osnivača, dok je biznis pokrenulo 17 preduzetnika.

Crna Gora ima veći uvoz iz Albanije nego izvoz.

Alnbanske investicije u Crnoj Gori bile su oko 3 miliona eura prošle godine.

U Crnoj Gori živi preko 30.000 ili 4,91 odsto Albanaca, podaci su sa popisa stanovništva 2011. godine.

Albanci čine većinu stanovništva u dvije crnogorske opštine: Tuzima, nadomak Podgorice i u Ulcinju koje su uz granicu sa Albanijom.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG