Dostupni linkovi

Čajničko evanđelje vraćeno iz Srbije u BiH


Čajničko evanđelje je jedino srednjovjekovno bosansko evanđelje koje je sačuvano u Bosni i Hercegovini.
Čajničko evanđelje je jedino srednjovjekovno bosansko evanđelje koje je sačuvano u Bosni i Hercegovini.

Srednjovjekovni rukopis Čajničko evanđelje, koji ima status nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine (BiH), nakon restauracije i konzervacije u Srbiji vraćeno je u Crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Čajniču, na istoku BiH.

Potvrđeno je to za Novinsku agenciju FENA iz Crkvene opštine Čajniče, gdje se u Hramu čuva to dragocjeno kulturno blago.

Istaknuto je kako će tim povodom 25. marta u Crkvi Uspenija Presvete Bogorodice nakon Svete arhijerejske liturgije biti upriličena promocija restauriranog evanđelja.

Čajničko evanđelje izneseno je iz Bosne i Hercegovine u Srbiju bez saglasnosti Komisije za nacionalne spomenike BiH, zbog čega je o tome obaviješteno i Okružno tužilaštvo u Trebinju.

Evanđelje je na restauraciju poslao Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa entiteta Republika Srpska (RS), a finansirala je Vlada RS-a.

Čajničko evanđelje je ćirilični rukopis koji je napisan početkom 15. vijeka.

Riječ je o jedinom srednjovjekovnom bosanskom evanđelju koje je sačuvano u Bosni i Hercegovini.

Evanđelje je proglašeno nacionalnim spomenikom BiH 2013. godine odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Time je uvršteno na listu sa više od 900 spomenika koji bi trebali uživati posebnu zaštitu u BiH.

Ovom odlukom zabranjeno je njegovo iznošenje iz BiH. Privremeno izmještanje dozvoljeno je jedino radi prezentacije ili konzervacije, za što je neophodno odobrenje Komisije za nacionalne spomenike BiH.

Kako se saznalo za iznošenje Čajničkog evanđelja?

Na "otuđenje" nacionalnog spomenika BiH prva je, polovinom novembra prošle godine, upozorila saradnica Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu i autorica knjiga o Čajničkom evanđelju, Erma Ramić-Kunić.

Postavila je pitanje "kako je moguće da je rukopis nestao, a da Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH šuti i da javnost o tome ništa ne zna".

Potom je i predsjedavajući Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Faruk Kapidžić objavio fotografiju na kojoj se nalaze predsjednik RS-a Milorad Dodik i režiser Emir Kusturica.

Kapidžić je, aludirajući na Dodika, napisao 17. novembra na društvenim mrežama da "glavni baja treba reći gdje se nalazi Čajničko evanđelje".

Komisija za nacionalne spomenike BiH nije se zvanično izjasnila o tome gdje se nalazi nacionalni spomenik i da li je dala odobrenje za restauraciju izvan BiH.

Uz Kapidžića, članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika su Zoran Mikulić i Anđelina Ošap Gaćanović.

Anđelina Ošap Gaćanović je 22. novembra izjavila za Novinsku agenciju Republike Srpske (SRNA) da je "vlasnik Čajničkog evanđelja Srpska pravoslavna crkva, a ne Bosna i Hercegovina".

Nacionalni spomenici BiH preživjeli ratove, nebrigu vlasti možda neće
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00
XS
SM
MD
LG