Više saradnje, manje govora mržnje, usvajanje ustavnih amandmana i Sjeverna Makedonija će moći da počne pregovore sa Evropskom unijom (EU), rekao je predsjednik Parlamenta Bugarske Rosen Željaskov tokom posjete Skoplju.
On je položio cvijeće na grob Goce Delčeva, narodnog heroja oko kojeg se dvije države spore jer obje smatraju "svojim" ovog revolucionara koji je poginuo u sukobu sa otomanskom policijom 1903. godine.
Željaskov je u Skoplju posjeti je i Bugarski kulturni centar u središtu Skoplja.
Oba događaja detaljno su ispratili bugarski mediji, ali ne i makedonski, jer nisu bili obaviješteni o planu posjete. Da je neki zvaničnik bio u posjeti moglo se vidjeti po velikom prisustvu policije i blokiranim ulicama.
Makedonski mediji do bugarske delegacije mogli su doći na sastanku Željaskova i njegovog makedonskog kolege, predsjednika Parlamenta Talata Džaferija (Talat Xhaferi), a zatim i tokom posjete Arheološkom muzeju u centru glavnog grada.
Bio je to treći susret dvojice lidera parlamenata, koji su oba opisala kao prijateljski.
Poseta bugarske visoke delegacije dolazi u trenutku kada je u Sjevernoj Makedoniji počeo proces ustavnih promjena kojim bi, između ostalog, Bugari trebalo da budu uključeni u makedonski Ustav, što je neophodno da bi zemlja otvorila poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom (EU).
Da bi se promijenio Ustav, za njega treba glasati dvije trećine od 120 poslanika u makedonskom Sobranju. Ali za sada nema potrebne većine za usvajanje ustavnih amandmana, jer se amandmanima protivi najveća opoziciona stranka u Sobranju, VMRO-DPMNE.
Sofija želi da Sjeverna Makedonija i Albanija zajedno idu ka EU
Pozicija Bugarske u odnosu na članstvo Sjeverne Makedonije je pozitivna, izjavio je lider Parlamenta Bugarske, te zaključio da makedonska država nema alternative osim evropske.
"Vjerujemo da će razum i politička volja prevladati i ove godine ćemo imati priliku da se divimo početku pregovora sa Evropskom komisijom. Za nas je izuzetno važno da Republika Sjeverna Makedonija i Albanija idu zajedno tim putem", rekao je Rosen Željaskov 14. novembra, nakon sastanka sa kolegom Talatom Džaferijem u Skoplju.
Razgovarali su i o ispunjavanju Sporazuma o dobrosusjedstvu potpisanog 2017. godine.
"Utvrdili smo da povjerenje koje treba da gradimo treba da se suprotstavi govoru mržnje, a garancija za to je efikasno poštivanje prava bugarske zajednice, a promjena Ustava je dio tog puta", rekao je Željaskov.
Apelovao je na medije da se uzdrže od govora mržnje, jer, kako je kazao, na Balkanu se iskra tenzija vrlo lako zapali.
Brojne mogućnosti saradnje
U fokusu razgovora bila su evropska pitanja, rekao je Džaferi koji je Željaskova informisao da je zemlja pri kraju procesa skrininga sa EU i da je u Skupštini počeo proces ustavnih izmjena.
"Mogućnosti za saradnju su brojne, a mi, kao izabrani i odgovorni političari, moramo da se zauzmemo za dobrosusedske odnose koji odražavaju prave evropske vrijednosti koje će pridonijeti da Sjeverna Makedonija što prije postane članica EU, od čega će i Bugarska imati koristi", rekao je Džaferi.
On je istakao da je od velike važnosti da se Balkan integriše u EU, posebno ako se ima u vidu aktuelna političko-bezbjednosna situacija i promjene geopolitičkih okolnosti.
I Xhaferi je za to da se u međusobnim odnosima promoviše pozitivna retorika, koja može pridonijeti izgradnji međusobnog povjerenja.
'Srebrna Trakija' u Arheološkom muzeju
Džaferi i Željaskov su u Makedonskom arheološkom muzeju prisustvovali otvaranju izložbe "Srebrna Trakija" na kojoj su izloženi eksponati iz 18 muzeja iz Bugarske.
Izložba je rezultat saradnje Makedonskog arheološkog muzeja i Nacionalnog arheološkog instituta sa muzejom pri Bugarskoj akademiji nauka u Sofiji, a pod pokroviteljstvom ministarstava kulture dvije države.
Ovakva saradnja je jedan od načina za zbližavanje i gradnju povjerenja između Sjeverne Makedonije i Bugarske, poručili su na otvaranju Džaferi i Željaskov, kao i ministri kulture dvije zemlje Bisera Kostadinovska-Stojčevska i Krastju Krastev, te direktori dvije muzejske ustanove Slavica Babamova i Hristov Popov.
"Ovi eksponati ogromnih dimenzija koji su ovde postavljeni dokazuju da među nama postoji volja za zbližavanjem i saradnjom", rekao je bugarski ministar Krastev.
Posjeta bugarskih zvanilnika nakon duge pauze
Bugarski zvaničnici već duže vrijeme nisu bili u službenoj posjeti Sjevernoj Makedoniji.
Početkom godine bugarski ministar unutrašnjih poslova Ivan Demerdžiev posjetio je Skoplje i sreo se sa makedonskim ministrom unutrašnjih poslova Oliverom Spasovskim. Dogovorili su da obilježavanje godišnjice rođenja Goce Delčeva prođe bez incidenata.
Polažući cvijeće na grob Goce Delčeva u Crkvi "Sveti Spas" u Skoplju, Željaskov je rekao da je Goce Delčev zajednički heroj i da takve ličnosti i njihovo djelo treba da ujedinjuju, a ne da se prisvajaju.
Prema Sporazumu o prijateljstvu i dobrosusjedstvu iz 2017. godine, osnovana je Zajednička istorijska komisija koja radi na preporukama za zajedjničko odavanje počasti istorijskim ličnostima. Ali istoričari nisu uspeli da dođu do zajedničke preporuke za odavanje počasti revolucionaru Goce Delčevu.
Prošle godine u aprilu, Sjevernu Makedoniju posjetili su tadašnji zvaničnici, potpredsjednica Bugarske Ilijana Jotova i premijer Kiril Petkov. Ali nisu bili u zvaničnoj posjeti, već na otvaranju Kulturnog kluba "Vančo Mihajlov" u Bitoli 17. aprila 2022.
Ovaj klub, kao i bugarski klub u Ohridu "Car Boris Treći", dodatno su pogoršali odnose između dvije zemlje. Makedonski parlament usvojio je zakon kojim se udruženjima zabranjuje da nose imena kontroverznih ličnosti iz prošlosti, povezanih s fašistima.
Odnosi između Makedonije i Bugarske su zategnuti posljednjih godina, nakon što je Sofija počela blokirati integraciju Sjeverne Makedonije u EU 2019. godine.
Prošlog ljeta su i Bugarska i Sjeverna Makedonija usvojile takozvani francuski prijedlog, a Sofija je ukinula veto za početak pregovora za ulazak Sjeverne Makedonije u Evropsku uniju (EU).
Da bi se počelo sa otvaranjem poglavlja sa EU, jedini uslov je bio da se promijeni Ustav Sjeverne Makedonije kako bi Bugari bili uključeni u Preambulu.