Projektovani budžet od 3,4 milijarde eura, povećanje minimalnih penzija na nivo minimalne plate od 1.januara i nastavak gradnje druge dionice autoputa – to su okosnice budžeta za narednu godinu, saopštila je Vlada Crne Gore 11.decembra.
"Budžet je fiskalno odgovoran i održiv, svi tekući rashodi će se pokrivati tekućim priodima, a zaduženje će se koristiti samo samo za stare dugove i kapitalni budžet ", rekao je premijer Milojko Spajić.
Vlada je projektovala zaduženje od 650 miliona eura, od čega će 110 miliona pozamiti na domaćem tržištu po kampatnoj stopi od 6,5 posto.
Najavljeno je da će od 1.januara minimalna penzija za 74.000 penzionera biti izjednačena sa minimalnom platom od 450 eura.
"To povećanje će se finansirati iz tekućih prihoda, a nijedan euro za to neće doći iz zaduženja, prodaje Elektroprivrede ili povećanje stope PDV-a, što su sve lažne priče", rekao je Spajić.
Ranija najava Vlade da će povećati samo minimalne penzije za više od 50 odsto je izazvala nezadovoljstvo ostalih penzionera koji kažu da je riječ o diskriminaciji i degradaciji onih koji su radili duže i ulagali više u penzioni fond.
Na pitanje novinara kada će se povećati prosječna plata, što je bilo jedno od predizbornih obećanja Spajićevog Pokreta Evropa sad (PES), premijer nije odgovorio.
Tokom izborne kampanje u junu ove godine, Spajić je najavljivao prosječanu platu od 1.000 eura, minimalnu 700, uvećanje minimalne penzije na 450 eura godinu nakon formiranja njegove Vlade.
Kapitalni budžet za narednu godinu biće veći za 40 miliona od ovogodišnjeg i iznosiće 240 miliona, rekao je Spajić.
On je najavio da će se naredne godine nastaviti izgradnja autoputa, drugom dionicom od Mateševa do Andrijevica, za što je predviđeno 90 miliona.
Ministar finansija Novica Vuković je kazao da će se Vlada zadužiti oko 650 miliona, po kamati od 6,5 odsto, na period od tri do pet godina.
"Taj novac će se trošiti samo na otplatu starih dugova i razvojne projekte", rekao je Vuković, i dodao da naredne godine na naplatu stiže dug od oko pola milijarde.
Među naslijeđenim obavezama je naveo veći fond bruto zarada zaposlenih od 40 miliona eura, jer je, prema njegovim riječima, u resorima Vlade oko 1.000 novozaposlenih.
Budžetom se procjenjuje da će dug države naredne godine biti 63 odsto BDP-a, naveo je ministar.
Aktuelna Vlada premijera Milojka Spajića je izabrana 31. oktobra, a čine je njegov Pokret Evropa sad (PES), partija nedavno rasformiranog prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta (DF), Demokrata, Socijalističke narodne partije i albanskih nacionalnih partija.
PES su osnovali Spajić i aktuelni predsjednik Crne Gore Jakov Milatović nakon što su u Vladi bivšeg premijera Zdravka Krivokapića pokrivali ministarska mjesta za ekonomske resore.
Ime svojoj partiji PES su dali po istoimenom ekonomskom programu koji su pokrenuli dok su bili ministri, a kojim je ukinut doprinos za zdravstvo, a minimalna zarada je povećana sa 222 eura na 450, dok je prosječna plata sa 530 porasla na 670 eura.
Iako su ekonomisti upozoravali da će taj program biti generator potrošačkih rupa u državnoj kasi i deficita koji mogu voditi "grčkom scenariju", ti potezi su im donijeli veliku popularnost među građanima.