Dostupni linkovi

Tri broda sa humanitarnom pomoći se zaputila ka Gazi


Brodovi sa humanitarnom pomoći se pripremaju za isplovljavanje ka pojasu Gaze, Larnaka, Kipar, 30. mart 2024.
Brodovi sa humanitarnom pomoći se pripremaju za isplovljavanje ka pojasu Gaze, Larnaka, Kipar, 30. mart 2024.

Konvoj tri broda, natovarena sa 400 tona hrane i ostalih zaliha je isplovio iz luke na ostrvu Kipar za Gazu u subotu, 30. marta, dok zabrinutost zbog gladi na toj teritoriji raste.

Organizacija "World Central Kitchen" je navela da brodovi nose namirnice odmah spremne za konzumaciju, kao što je riža, tjestenina, mahunarke, konzervisano povrće i proteini, te da je će to biti dovoljno za pripremu više od jednog miliona obroka.

Na brodovima su i datule, koje se tradicionalno jedu na kraju posta tokom svetog islamskog mjeseca Ramazana.

Nije u potpunosti jasno kada će brodovi stići u Gazu. Brod humanitarne nevladine organizacije "Open Arms" je ranije ovog mjeseca prvi počeo da plovi direktnom morskom linijom do palestinske teritorije, te je prenio 200 tona hrane, vode i druge pomoći.

Ujedinjene nacije i partneri su upozorili na glad koja prijeti razorenom, uglavnom izolovanom sjeveru Pojasa Gaze, već ovog mjeseca.

Humanitarni zvaničnici navode da isporuke morskim i vazdušnim putem nisu dovoljne, te da Izrael mora dozvoliti još pomoći kopnom. Najviši sud UN-a je naredio Izraelu da otvori dodatne granične prelaze, i preduzme druge mjere zbog humanitarne krize.

Situacija je sve teža u Pojasu Gaze, usljed rata koji je započeo kada su militanti na čelu sa Hamasom – organizacijom koju SAD i EU karakterišu kao terorističku – izvršili napad na jugu Izraela 7. oktobra prošle godine, kada su ubili 1.200 ljudi, uglavnom civila, i uzeli 250 talaca.

U izraelskoj ofanzivi koja je uslijedila, više od 32.700 Palestinaca je ubijeno, navele su lokalne vlasti u subotu, 30. marta.

Ministarstvo zdravlja u Gazi, kojim upravlja Hamas, ne pravi razliku između civila i onih koji učestvuju u borbama, ali navodi da je većina ubijenih žene i djeca.

Izrael tvrdi da su više od jedne trećine ubijenih militanti, iako nije dao dokaze za to. Takođe, krive Hamas za civilne žrtve, jer operišu u naseljenim oblastima.

Borbe su raselile oko 80% stanovnika Gaze, te gurnule stotine hiljada na ivicu gladi, navodi UN i međunarodne humanitarne organizacije. Izraelska vojska je saopštila da je nastavila da gađa desetine ciljeva u Gazi, nekoliko dana nakon što je Savjet bezbjednosti UN-a zahtjevao prekid vatre.

Izvor: AP

XS
SM
MD
LG