Dostupni linkovi

Kod Bratunca obilježena godišnjica ubistva vojnika i civila tokom rata u BiH


Na groblju u Bratuncu je položeno cvijeće povodom obilježavanja godišnjice stradanja vojnika i civila 1992.
Na groblju u Bratuncu je položeno cvijeće povodom obilježavanja godišnjice stradanja vojnika i civila 1992.

U selu Zalazje kod Srebrenice u srijedu je obilježena 31 godina od ubistva vojnika i civila srpske nacionalnosti u Bosni i Hercegovini (BiH).

Na spomen obilježju je služen parastos, a na groblju u Bratuncu položeno je cvijeće.

"Ovo je tužan dan za Srbe iz ovog dijela Podrinja. Apelujemo na Sud i Tužilaštvo BiH da pokrene istragu kako bi se procesuirali oni koji su izvršili zločine nad Srbima iz Srebrenice i Bratunca", rekla je Radojka Filipović, predsjednica Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac.

U selima Zalazje i Sase u opštini Srebrenica i Biljača i Zagoni u opštini Bratunac (na istoku BiH, entitet Republika Srpska) 12. jula 1992. godine ubijeno je 69 vojnika i civila srpske nacionalnosti. Tog dana su nestale i 22 osobe srpske nacionalnosti.

Dio posmrtnih ostataka pronađeno je u masovnoj grobnici 10. juna 2011. godine, prilikom traženja bošnjačkih žrtava iznad naselja Vidikovac, na periferiji grada Srebrenica. Desetoro nestalih još nije pronađeno.

Nakon godinu dana, posmrtni ostaci su identifikovani i sahranjeni na groblju Zalazje.

Sud BiH je u novembru 2018. pravosnažno oslobodio bivšeg komandanta Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića i njegovog saborca Sabahudina Muhića optužbi da su 1992. u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac (opština Srebrenica) ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Inače, Orić je ranije, 2008. godine, pravosnažno oslobođen krivice pred Haškim tribunalom koje ga je teretilo za zločine nad Srbima u Srebrenici počinjene 1992. i 1993. godine.

Vijeće je time preinačilo prvostepenu presudu, izrečenu u ljeto 2006. godine, kojom je Orić bio proglašen krivim što nije spriječio zločine nad Srbima, na osnovu čega je bio osuđen na dvije godine zatvora.

Apelaciono vijeće je zaključilo da su prvostepene sudije pogriješile kada su ga proglasili krivim, a prethodno nisu utvrdili ko je tačno počinio zločine, da li su počinioci bili potčinjeni Oriću i da li je on znao za zločine.

XS
SM
MD
LG