Kako vratiti život u Srebrenicu?
U specijalnom izdanju podcasta "Zaviri ispod površine", koji je emitiran u programu Radija Slobodna Evropa, govorimo o tome kako vratiti život u Srebrenicu te promijeniti narativ u društvu i u političkom diskursu prema Srebrenici i njenim građanima.
Milanović: 'Sjećanje na žrtve Srebrenice važno radi budućih generacija'
Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je 11. jula da je sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici važno zbog budućih generacija.
"Na današnji dan prisjećamo se više od osam tisuća žrtava genocida u Srebrenici. Ova tužna obljetnica posebno je teška i bolna za obitelji ubijenih, kojima želim još jednom izraziti svoju najiskreniju sućut. Sjećanje na žrtve Srebrenice važno je i radi budućih generacija, kako se ovakvi zločini ne bi ponovili", objavio je Milanović na Facebooku.
Porodice se opraštaju sa žrtvama genocida
U Memorijalnom centru Potočari izneseni su tabuti 30 žrtava srebreničkog genocida koji će biti sahranjeni u utorak, 11. jula. U prijepodnevnim satima njihove porodice odaju posljednju počast. Više pročitajte OVDJE.
Specijalna nagrada 'Nino Ćatić' novinarki RSE
Specijalno priznanje za doprinos očuvanju istine o genocidu u Srebrenici dobila je ove godine novinarka Radija Slobodna Evropa iz Beograda, Iva Martinović. Nagrada je uspostavljena u znak sjećanja na novinara Nihada Ninu Ćatića koji je ubijen u julu 1995. godine.
Iva Martinović je višegodišnja novinarka RSE, koja, između ostalog, izvještava o ratnim zločinima, krivici i odgovornosti i za počinjene zločine tokom ratova koji su devedesetih godina pratili raspad Jugoslavije.
U svom posljednjem tekstu koji se bavi genocidom u Srebrenici, iznijela je detalje slučaja bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, Miomira Jasikovaca, koji je u BiH optužen za genocid i ubistvo više od dvije hiljade ljudi u regiji Srebrenice. U maju ove godine je u Srbiji, međutim, osuđen na minimalnu zatovorsku kaznu od pet godina.