Za genocid do sada osuđeno oko 50 osoba
Genocid na području Srebrenice, koja je bila zaštićena zona Ujeinjenih nacija, potvrđen je pravomoćnim presudama međunarodnih sudova, kao i pravosudnih institucija u regionu. Presudama je činjenično, temeljeno na relevantnim materijalnim dokazima, svjedočenjima i vještačenjima, verificiran najteži zločin i jedini genocid počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.
Za genocid i zločine u Srebenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora. Zločini su pred Haškim sudom, ali i domaćim sudovima okarakterisani kao genocid, i to kao jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH. Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.
Osim njih, osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik bezbjednosti Drinskog korpusa VRS-a.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je 2004. donio prvu pravosnažnu presudu za genocid u Evropi, u slučaju generala VRS Radislava Krstića.
'11. juli najtužniji dan u godini', izjavila sarajevska gradonačelnica
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić izjavila je da je 11. juli najtužniji dan u godini.
"To je bolna rana. Dan kada obilježavamo godišnjicu genocida nad Bošnjacima u Srebrenici", objavila je Karić na Twitteru, ističući da je u sarajevskoj Vijećnici organizirano desetosatno čitanje imena ubijenih u genocidu.
Fajon poručila da je neprihvatljivo negiranje genocida
Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon poručila je da je 11. juli dan kada se "posebno sjećamo strašnih zločina koji su se dogodili u Srebrenici".
"Poruka ovog dana nije samo u znak sjećanja na žrtve, već i u podsjećanju da je negiranje i relativiziranje ovih tragičnih događaja neprihvatljivo", objavila je Fajon na Twitteru.
Preživjeli genocida moraju imati osjećaj da su zaštićeni, poručio Schmidt
Visoki predstavnik Christian Schmidt prisustvuje 11. jula obilježavanju 28. godišnjice genocida u Srebrenici.
Schmidt je novinarima kazao da se mora raditi na tome kako bi oni koji su preživjeli genocid stekli svoja prava i osjećaj da su zaštićeni.
Također, je rekao da ima konkretne mjere za počinioce, ali i žrtve genocida.