Rosensaft: 'Ako zaboravimo Srebrenicu i njene žrtve naše će duše postati kamen'
Potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft izjavio je 11. jula u Srebrenici da, "ako zaboravimo Srebrenicu i njene žrtve naše će duše postati kamen, a naše oči više nikad neće proliti suze".
Istakao je da oslobođena mržnja i supremacija vodi u zločine kakvi su počinjeni u Pilici, Jasenovcu i Kigaliju.
"Likvidirani bošnjački muškarci i dječaci nisu prvi i neće biti posljednji ali oni iz svojih grobova dozivaju da ih se pamti zbog onoga što su bili, zbog užasa koji su osjetili i zbog svega onoga što im nije dopušteno da postanu", poručio je Rosensaft.
- U Srebrenici, Potočarima i Pilici svi smo mi pobijeni Bošnjaci, u Birkenau, Treblinki i Belzenu svi smo pobijeni Jevreji, u Kigaliju smo svi pobijeni Tuciji, u Jasenovcu smo svi pobijeni Srbi, Jevreji i Romi, u Adani smo svi pobijeni Jermeni, mrtvi ne smiju postati statistika - naglasio je Rosensaft.
Potcrtao je da nema opravdanja za ubistva nenaoružanih ljudi i dječaka, za silovanje žena i djevojčica, i da nećemo oprostiti onima koji danas opravdavaju ubice, nalaze izgovore za silovanja, i koji veličaju Mladića muralima u Banjoj Luci, Bosanskoj Gradišci, Kalinoviku i Beogradu.
Rosensaft je rekao da se sjećamo i kako su pripadnici Holandskog bataljona istjerali Bošnjake koji su se pokušali skloniti u njihovoj bazi jer su zamjeniku komandanta Robertu Frankenu bili važniji njihovi životi a komandant Thomas Karremans je pio jeftino piće s Mladićem dok su Bošnjaci koje je trebao štititi upućivani na stratišta.
"Kada Milorad Dodik kaže da nije bilo genocida on govori Mevludinu Oriću da nije ostavljen u masovnoj grobnici među mrtvima, govori Salihi Osmanović da nije vidjela Mladića u Potočarima, da bosanski četnici nisu ubili Ramu i Nermina, da nije postala udovica koja svake noći liježe u suzama", poručio je Rosensaft.
Sedam godina bez presude za Srebrenicu
Sedam godina bez presude za ratni zločin u mjestu Kravica kod Srebrenice, pa sve ispočetka. To je epilog suđenja pred Višim sudom u Beogradu. Juna 2023. postupak je vraćen na početak zbog promene člana sudskog veća. Proces protiv bivših pripadnika Specijalne brigade policije Republike Srpske traje od 2016. i nije odmakao dalje od faze dokaznog postupka.
Sedmorica optuženih terete se za ubistvo 1.313 bošnjačkih zarobljenika u halama Zemljoradničke zadruge Kravica tokom genocida u Srebrenici 14. jula 1995. godine. Optuženi se, međutim, ne terete za genocid jer ga Srbija ne priznaje.
Sabor Hrvatske odao počast žrtvama genocida
"Pozivam vas da minutom šutnje izrazimo duboko suosjećanje sa žrtvama genocida u Srebrenici i njihovim najbližima", pozvao je zastupnike potpredsjednik Sabora Hrvatske Ante Sanader.
Podsjetio je pritom da je Sabor, u znak sjećanja na srebreničku tragediju, donio odluku da se 11. jula proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Građani Sarajeva u podne odali počast žrtvama srebreničkog genocida
U znak sjećanja na žrtve genocida u Sarajevu u 12 sati su se oglasile sirene, a vozači i građani na ulicama su zastali i odali počast žrtvama genocida 11 jula.
Facebook Forum