Počeo vjerski dio programa obilježavanja godišnjice genocida
Komemorativna sjednica u Memorijalnom centru Potočari završena je 11. jula, nakon čega je počeo je vjerski dio programa u okviru obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici.
Dženaza će biti klanjana za 30 žrtava genocida koje će biti ukopane u Srebrenici, a prethodno brojne domaće i strane delegacije odaju počast žrtvama
Bećirović: 'Zašto ne budu sakcionirani oni koji negiraju genocid?'
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je 11. jula da "opasnost od ponavljanja genocida nad Bošnjacima nije otklonjena", ističući da je neophodno jačanje državotvorne svijesti i politike.
Upozorio je da su u BiH na djelu političari koji ruše ustavni poredak BiH, vrijeđaju žrtve i glorificiraju ratne zločince.
"Nezapamćeni napad na ustavni poredak države BiH. Napadnuti su temelji Dayotonskog mirovnog sporazuma, u toku je pokušaj razaranja države BiH. Sve demokratske snage moraju se okupiti zajedno pod zastavom BiH. Razjedinjenost zbog komadića vlasti može voditi u puno veće nevolje", poručio je Bećirović na komemoraciji u Potočarima.
Podsjetio je da Ujedinjene nacije, prema sopstvenom priznanju, "snose dio odgovornosti za počinjeni genocid u Srebrenici".
"Postavljam pitanje zašto se ne ispavljaju počinjene greške i dozvoljava posipanje soli na rane porodica žrtava. Zašto se ne sakcioniraju oni koji negiraju genocid", upitao je Bećirović.
Izbor je, kako je kazao, jednostavan, ili kultura sjećanja ili ponavljanje zla.
"U BiH nije bio građanski rat kako su neki htjeli prikazati, riječ je o brutalnoj agresiji na međunarodno priznatu državu. Vođeni su udruženi zločinački poduhvati tokom kojih je počinje genocid", kazao je Bećirović.
Sattler: 'Dešavanja u Srebrenici najmračnije poglavlje prošlog vijeka na evropskom kontinentu'
Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Johann Sattler je u Potočarima izjavio da su danas tu radi žrtava, žrtve su te koje su u samom fokusu pažnje.
"Tu smo da iskažemo svoje poštovanje. Dešavanja u Srebrenici su najmračnije poglavlje prošlog vijeka na evropskom kontinentu i tu smo radi samih žrtava", kazao je Sattler.
Ali, dodao je on, gledajući neku buduću perspektivu, ono što je izuzetno važno i na što stavljamo naglasak je, naravno, pomirenje, kao jedan od prioriteta na evropskom putu.
"Pomirenje neće doći tek tako, samo od sebe. Mora postojati jedan temelj za pomirenje. Prvi i osnovni temelj za pomirenje je pravda, da počinioci budu izvedeni pred lice pravde. Na žalost, postoje, iako jeste bilo smanjenja broja predmeta ratnih zločina i određeni počinioci jesu procesuirani, na žalost još uvijek postoje oni koji nisu procesuirani. To je prva stvar", kazao je ambasador Sattler.
Druga stvar je, dodao je on, da je također potrebno da se ljudi pomire sa svojom prošlošću, jer bez toga nema prave budućnosti.
Sattler prisustvuje obilježavanju 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a" Srebrenica, te dženazi i ukup 30 identificiranih žrtava genocida iz jula 1995. godine.
'Negiranje genocida nehumani zločin' izjavio Kurti
Kosovski premijer Albin Kurti kazao je 11. jula povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici da je negiranje počinjenog genocida također nehumani zločin.
"Dan sjećanja na genocid u Srebrenici nosi u sebi mnoge nezapamćene tragedije – dan kada se prisjećamo ubojstava 8.372 nevine osobe i nebrojenih zločina silovanja i mučenja.
To je također podsjetnik da njihovu istinu Srbija ne poštuje, već negira, što je samo po sebi nehuman zločin", napisao je Kurti na Twitteru.
Facebook Forum