Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH i Socijaldemokratska partija (SDP), dvije vodeće političke stranke u Federaciji BiH, dogovorili su raspodjelu vodećih pozicija u ovom bh. entitetu.
Da bi dogovor bio validan potrebno je da ga potvrdi Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH (jedan od dva doma, drugi je Dom naroda).
Kako je saopšteno nakon sastanka u Sarajevu, 20. februara, Lidija Bradara, iz Hrvatske demokratske zajednice BiH i Igor Stojanović, iz Socijaldemokratske partije BiH usaglasili su se da Bradara bude predsjednica Federacije BiH, a Stojanović jedan od potpredsjednika.
Drugi potpredsjednik bi trebao biti Refik Lendo, iz Stranke demokratske akcije, koja je opoziciona nakon izbora u oktobru 2022.godine.
Bradara, Stojanović i Lendo su izabrani za rukovodstvo Federacije BiH na sjednici prvo Zastupničkog doma, a potom i Doma naroda FBIH, 16.februara.
Nakon potvrde imenovanja, njih troje su se trebali dogovoriti ko će obavljati predsjednički mandat. Dosadašnja praksa je bila da to bude predstavnik hrvatskog naroda, a dva potpredsjednika iz bošnjačkog i srpskog naroda.
Refik Lendo iz SDA se nije pojavio na sastanku 16. februara kada su trebali postići dogovor.
Prema Ustavu Federacije BiH, ukoliko se ne uspiju dogovoriti, o tome će odlučivati Zastupnički dom Parlamenta FBiH. Nije naveden rok kada to treba da se završi, niti je najavljena sjednica parlamenta o toj temi.
Predsjednik i dva potpredsjednika Federacije BiH biraju se posredno, u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.
Predsjednik uz saglasnost dva potpredsjednika imenuje Vladu Federacije BiH.
Bradara i Stojanović su najavili 20. februara da će u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH predložiti lidera SDP-a Nermina Nikšića za predsjednika Vlade FBiH.
Sa takvim dogovorom nije saglasna Stranka demokratske akcije (SDA). Njen izabrani član rukovodstva Federacije BiH, Refik Lendo, je izjavio da je odluka Bradare i Stojanovića da, kako se izrazio, bez dogovora s njim imenuju predsjednika tog bh. entiteta, protivustavna.
Istovremeno, obratio se i lider SDA Bakir Izetbegović. U pismu koje je uputio liderima SDP-a Nerminu Nikšiću i HDZ-a BiH Draganu Čoviću je naveo da su izborom rukovodstva Federacije BiH Refika Lende, Lidije Bradare i Igora Stojanovića stvoreni uslovi za formiranje nove Vlade Federacije BiH.
"Predsjednici/potpredsjednici iz redova SDA, HDZ-a i SDP-a čine vrh izvršne vlasti u Federaciji BiH i to je činjenica koja se ničim ne može promijeniti. Zbog toga, ove tri stranke imaju pravo, ali i obavezu da formiraju kompletnu vlast u Federaciji BiH, koji uključuje izbor predsjednika i dvoje potpredsjednika Federacije, kao i kompletne Vlade Federacije", istakao je Izetbegović u pismu.
Izetbegović je ovim pismom ocijenio kako u Vladi FBiH treba da bude i SDA.
HDZ BiH i stranke okupljene oko probosanske koalicije "Trojka" (koju čini SDP, Naša stranka i HDZ) ne žele SDA u novoj Vladi Federacije BiH.
Te stranke imaju većinu u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, ali ne i u Domu naroda, u kojem SDA ima najviše delegata.
Dom naroda FBiH se sastoji od 80 delegata od kojih su po 23 iz reda tri konstitutivna naroda (Srbi, Bošnjaci, Hrvati), i 11 iz reda "Ostalih".