Dostupni linkovi

Borrell traži od Prištine da omoguċi glasanje Srba na referendumu


Kosovski premijer Aljbin Kurti i visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Josep Borrell (Žozep Borelj)
Kosovski premijer Aljbin Kurti i visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Josep Borrell (Žozep Borelj)

Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Josep Borrell (Žozep Borelj) zatražio od kosovskih da omoguċi glasanje lokalnih Srba na referndumu o izmenama Ustava Srbije, koji je zakazan za 16. januar.

“Prikupljanje glasova u prošlosti se odvijalo uz pomoć OEBS-a. Ljudima treba omogućiti da ostvare svoje pravo glasa”, objavio je Borrell na Twitteru.

Šef evropske diplomatije je potvrdio da je o ovom pitanju razgovarao sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučiċem.

Borrellov portparol Peter Stano je potvrdio da je šef evropske diplomatije, prilikom razgovora sa Kurtijem I Vučiċem, u sredu 12 januara, ponovio stav EU da bi Srbima na Kosovu koji ispunjavaju uslove trebalo da se omogući da glasaju preko mehanizma „prikupljanja glasačkih listića“ koju je omogućio OEBS-a.

On podseċa da je takozvano „prikupljanje glasačkih listića“ uz pomoć OEBS-a dugogodišnja ustaljena praksa, a takve operacije su se odvijale 2012, 2014, 2016, 2017. i 2020. godine.

“Sa žaljenjem konstatujemo da Vlada Kosova nije dozvolila da se organizuje akcija za srpski referendum 16. januara. Pozivamo Kosovo da primeni postojeće prakse”, naveo je Stano u pisanom odgovoru koji je dostavio medijima.

On poručuje da građani ne treba da plaćaju cenu političkih sporova, posebno kada je reč o učešću u takvim demokratskim procesima.

Stano je pozvao sve strane da o pronalasku obostrano prihvatljivog rešenja o omoguċavanju biračima sa pravom glasa koji žive na Kosovu da ubuduće ostvaruju svoja demokratska prava, razgovaraju u okviru dijaloga koji pomaže EU.

Reakcija iz EU dolazi nakon što je kosovski premijer saopštio da Srbi na Kosovu sa dvojnim državljanstvom mogu da glasaju na referendumu u Srbiji putem pošte ili u kancelariji za vezu u Prištini.

Prema Kurtijevom rečima „referendum na suverenoj teritoriji druge države nije praksa koju prihvata nijedna demokratska država”.

Inače, Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo saopštila je 12. januara da je od ambasadora zemalja Kvinte, Brisela kao i specijalnog predstavniku Evropske Unije Miroslava Lajčaka zatražila da se na Kosovu omogući održavanje referenduma o izmenama Ustava Srbije.

Iz Kancelarije je navedeno da su uputili molbu diplomatama jer "Priština nije dala zeleno svetlo za sprovođenje referenduma na Kosovu".

Kako se dodaje u saopštenju, Kancelarija za Kosovo uputila je zahtev i misiji OEBS-a na Kosovu, da sprovede referendum.

Građani Srbije se 16. januara 2022. godine izjašnjavaju o promenama Ustava koje se odnose na pravosuđe, a na koje se Srbija obavezala u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

XS
SM
MD
LG