Među 16 uhapšenih u akciji pripadnika Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), kodnog naziva Damask, je i Ibrahim Delić, stanovnik sela Bočinja kod Maglaja, u kojem je nakon bosanskohercegovačkog rata formirana veća vehabijska zajednica nastanjena pretežno osobama afroazijskog porijekla. Ta zajednica više ne postoji. U ovom maglajskom sel, pored povratnika srpske nacionalnosti, danas živi 15-ak porodica bošnjačke nacionalnosti, koje ne vole da se nazivaju vehabijama. Njihov predstavnik kaže da se ne slaže sa Delićevim stavovima, niti podržava odlazak državljana BiH na ratišta u strane zemlje. Povratnici u Bočinju kažu da su za Delićevo hapšenje čuli iz medija i da svi koji su prekršili zakon treba da odgovaraju. I jedni i drugi vjeruju da Delićevo hapšenje neće narušiti međunacionalne odnose u Bočinji.
Uhapšeni Ibrahim Delić stavove o ratu u Siriji iznosio je u brojnim video porukama koje se mogu vidjeti na YouTube-u. U jednom od obraćanja koje je opisano kao odgovor povodom proglasa Rijaseta Islamske zajednice BiH o stanju u Siriji Delić je govorio o podršci snagama koje se bore protiv sirijskog predsjednika Bašara Al Asada. U tom video zapisu, između ostalog, je naveo:
„Ja sam bio u Siriji. Tamo je svaki musliman najzadnja rupa na svirali, nema veze kako se zvao. Tamo svaki musliman - nema momenta kad ne može doći po njega, zatvoriti ga, i da više nikada ne smije niko pitati gdje je on. Šejhovi su izdali fetvu da se ide u džihad. Šejh Abdullah Gunejman je sa 147 šejhova izdao fetvu da trebaju muslimani ići u Siriju. I treba da idemo, i da govorimo o tome, i da pomažemo. Ja sam obišao braću da pomognu tu braću. Vallahi braća ima ih i daju novac i hoće da idu - i ići će i niko ih ne može spriječiti da idu. Da vidimo ko će ih spriječiti da idu.“
A upravo su video obraćanja Ibrahima Delića bila razlog zbog kojeg su se od njega distancirali preostali Bošnjaci koji žive u maglajskom selu Bočinja, kaže njihov predstavnik Semin Rizvić:
„Zbog toga videa smo mi njemu i rekli:’Ili demantuj, ili nisi više sa nama. Mi ne želimo da imamo probleme zbog tebe. Ti ako imaš svoje mišljenje, to je tvoje mišljenje - a nije moje mišljenje.’ Nas 13 je bilo na jednoj strani, a on je bio na jednoj strani.“
Rizvić, koji kao i ostali stanovnici Bočinje bošnjačke nacionalnosti, ne voli da se naziva vehabijom zbog svog izgleda, kaže da u posljednje vrijeme uhapšeni Delić nije bio član njihovog džemata - tj. najmanje organizacione jedinice u islamskoj zajednici na nekom području:
„Mi smo njega savjetovali, on je sigurno napravio neke stvari da je bilo jasno da bi se iz toga mogli roditi neki problemi. Mi smo se zbog toga sa njim toliko razišli da je on bio samo komšija tu. Mi sa njim nismo imali apsolutno nikakve veze jer ta neka shvaćanja koja su došla kod pojedinih ljudi, ta neka razmišljanja o nekim poslovima, džihadu u inostranstvu, naročito u Siriji gdje se ne zna ko koga više bije, tako da smo mi njega isključili iz džemata. Imali smo sa njim kontakt kao sa komšijom, ali on nije bio kod nas.“
Pored 13 bošnjačkih porodica, u selu Bočinja kod Maglaja živi i oko 200 povratnika srpske nacionalnosti. Predsjednik ove MZ Boro Jevtić kaže da su lokalni Srbi za policijsku akciju koja je obuhvatila i njihovo selo čuli uglavnom iz medija:
„Znamo sve te ljude iz viđenja, ove naše Bošnjake. Koga su uhapsili, koga odveli – nemamo pravu informaciju. To se desilo u jutarnjim satima. Na vijestima smo vidjeli šta se dešava. Bio je blokiran dio Gornje Bočinje, one kuće pretresene. Šta su uradili, to je njihova stvar.“
Na pitanje da li ih je uznemirilo hapšenje stanovnika Bočinje Ibrahima Delića, Boro Jevtić je odgovorio ovako:
„Ako je neko počinio krivično djelo, treba da odgovara. Za svako krivično djelo – a kamoli za to njihovo. Akcija je bila. A narod - neki su znali, neki nisu.“
Slično razmišlja i povratnik Momo Zekić:
„Ne mogu okrivljavati nikoga. Ko je šta napravio, neka odgovara za to, što je i normalno. Ništa me nije strah. Ja ovdje živim normalno, radim normalno, nemam se koga ni plašiti. Niti se mene treba ko plašiti.“
Boro Jevtić kaže da su odnosi između Srba i Bošnjaka u Bočinji korektni:
„Evo sad kad se desila ova poplava ne gledamo ko je ko - ovdje imamo samo poplavljene i nepoplavljene. Nema Srbina, Hrvata, muslimana Bošnjaka, ovoga, onoga. Znači poplavljeni i nepoplavljeni. Čim je došla pomoć, ja sam ravnomjerno dijelio i poplavljenim Srbima i Bošnjacima. Oni kad su dobili neku pomoć isto su tako dijelili. Imamo dobru saradnju. I ovaj dio što se desio jučer neće narušiti našu saradnju u narednom periodu.“
Da hapšenje Ibrahima Delića neće narušiti međunacionalne odnose u Bočinji misli i Semin Rizvić:
„Ni u kom slučaju, potpuno je njima jasno - mi smo se već upoznali i znamo ko je ko. Ovdje imamo imena i prezimena, nismo više tabori. Znači nema ovaj tabor srpski, ovaj vamo. Ne, nego zna se ko je Boro Jevtić, zna se ko je Semin Rizvić, zna se ko je Ibrahim Delić. Znaju se, znači, imena. I zna se svak ko šta radi.“
Rizvić ističe da ni u kojem slučaju ne podržava odlazak državljana BiH na strana ratišta:
„Ja sam protivnik toga, naročito da Bošnjaci idu u Siriju gdje se ne zna ko s kim ratuje i zbog čega. Mislim da je to jedan veliki promašaj. I kao što vidite ova hapšenja - ljudi samo sebi prave probleme.“