Građani i aktivisti blokirali su Varadinski most u Novom Sadu 8. novembra do ponoći kao znak "građanske neposlušnosti" zbog pogibije 14 osoba u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu pre nedelju dana.
Pozivali su vlast na odgovornost i tražili ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Srbije Miloša Vučevića, procesuiranje svih odgovornih, kao i skidanje oznake tajnosti sa ugovora o rekonstrukciji Železničke stanice.
Učesnici protesta su na poziv organizatora farbali most crvenom farbom i ostavljali tragove "krvavih šaka".
Učesnici su crvenom farbom na mostu ispisali poruke kao što su "Apsolutna vlast, apsolutna odgovornost", "Godine ćutanja završe minutom ćutanja".
Tokom protesta su se na razglasu čule izjave zvaničnika Srbije sa otvaranja Železničke stanice u Novom Sadu nakon rekonstrukcije, kao i njihove izjave nakon nesreće.
Železnička stanica u Novom Sadu svečano je otvorena u julu 2024. godine, nakon trogodišnje rekonstrukcije.
Bojan Terzić, aktivista organizacije "Solidarnost" koji je ranije preveden zbog učešća na skupu 7. novembra u Novom Sadu, rekao je da se na protestu traži "pravna i politička odgovornost svih odgovornih".
"Na našim rukama je farba, na njihovim rukama je krv", rekao je on tokom blokade.
Navodi o privođenjima uoči blokade
Branislav Đorđević iz grupe "Stav", koja je pozvala na protest, rekao je na početku blokade da su dve aktivistkinje tog pokreta Mila Pajić i Doroteja Antić privedene uoči protesta, a da je kamion koji je prevozio neke učesnike protesta isključen iz saobraćaja.
Pre blokade, član građanskog pokreta "Bravo" u Novom Sadu Brajan Brković objavio je da je gradski odbornik i aktivista tog pokreta Miran Pogačar ponovo danas priveden.
On je na Instagramu objavio da je Pogačar priveden ispred svog stana pre planiranog protesta.
Brković je kasnije tokom protesta prijavio policiji u Novom Sadu nestanak, kako je naveo, sa sumnjom na kidnapovanje, Mirana Pogačara i dve aktivistkinje grupe "Stav" jer su advokati zvali policijske stanice u Novom Sadu i dobili informacije da nisu tamo.
RSE nije dobio odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova na hitan upit da li su troje aktivista privedeni.
U međuvremenu, Branislav Đorđević iz grupe "Stav" rekao je da su aktivistkinje puštene.
One su agenciji Beta rekle da su ih privela šestorica policajaca u civilu i da su ih odveli u policijsku stanicu. Dodale su da su bile na informativnom razgovoru tri i po sata i da smatraju da ih je policija privela da ne bi učestvovale na večerašnjem protestu u Novom Sadu.
Mila Pajić je kasnije na protestu rekla da ih je grupa muškaraca "nasilno uvukla u automobil" i odvela u stanicu i da im nije bilo dozvoljeno da se čuju sa roditeljima i advokatom.
Pušten je i aktivista Miran Pogačar koji se nakon toga pojavio na protestu.
On je prisutnima rekao da su ga priveli pripadnici Bezbednosno-informativne agencije i da je ispitivan četiri sata o planiranim događajima danas, kao i o dešavanjima tokom protesta u Novom Sadu 5. novembra.
Opozicioni političar i bivši potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, koji je privođen na protestu 5. novembra u Novom Sadu, pa pušten da se brani sa slobode, došao je tokom protesta u policijsku stanicu u Novom Sadu da se sam preda.
Rekao je novinarima da se predaje jer vlast "hapsi decu" dok još uvek niko od odgovornih za tragediju na Železničkoj stanici nije uhapšen.
Reporter RSE javio je da je policijsko vozilo odvezlo Ješića nakon što se javio u stanicu.
U večernjim satima priveden je i opozicioni odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov, koji je prethodno privođen nakon protesta 5. novembra u Novom Sadu, javio je TV N1. Njemu je prethodno bio određen kućni pritvor.
Šta su saopštili predstavnici vlasti?
Komentarišući protest i blokadu Varadinskog mosta u Novom Sadu, premijer Srbije Miloš Vučević je rekao da, umesto da se traže odgovorni za tragediju u Novom Sadu, neko smatra da treba uništiti taj most.
On je naveo i da je prirodno "što je policija zaustavila kamion pun građevinskog materijala" aludirajući na kamion koji je prevozio neke učesnike protesta.
"Pa najbolje je sada da je policija dozvolila da neko dođe sa kamionima da prosipa šut, pesak i šljunak po mostu", rekao je Vučević, navodi se na sajtu vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Šta je prethodilo protestu?
Na blokade su pozvale grupe "Sviće" i "Stav" i poručile da ostavka ministra građevinarstva Srbije Gorana Vesića "jeste pobeda građana, ali i motiv da se na preostalim zahtevima još glasnije insistira".
Dosadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je 5. novembra podneo ostavku na tu funkciju, ali i rekao da ne prihvata krivicu za nesreću.
Uzroci obrušavanja betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu još nisu poznati.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu do 5. novembra saslušalo je 48 osoba, među kojima i dosadašnjeg ministra građevinarstva, direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, odgovorne u "Železnicama Srbije" i "Infrastrukturi železnica Srbije" i odgovorne za izvođenje radova zbog nesreće od 1. novembra.
Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
Nakon nesreće, u Novom Sadu i Beogradu održano je više protesta aktivista, opozicije i dela građana koji su pozivali vlast na odgovornost.
Na protestu 5. novembra u Novom Sadu došlo je do incidenata kada su grupe muškaraca, uglavnom pod maskama i kapuljačama, bacale pirotehnička sredstva, kamenice i druge predmete ka sedištu Gradske kuće, a policija je odgovarala suzavcem.
Tokom protesta 5. novembra privedeno 14 osoba
U Novom Sadu je zbog nereda ispred Gradske kuće 5. novembra privedeno 14 osoba.
Viši sud u Novom Sadu odredio je 7. novembra jednomesečni pritvor šestorici aktivista, među kojima je i Ivan Bjelić .
Aktivista grupe "Sviće" Ivan Bjelić i još petoro građana, odlukom Višeg suda u Novom Sadu, zadržani su u pritvoru 30 dana zbog sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu.
Opozicionom odborniku u Skupštini Novog Sada Miši Bačulovu određeno je tada 30 dana kućnog pritvora.
Osumnjičen je da je iz cisterne ispred sedišta gradske vlasti izbacio fekalnu tečnost. Njegov advokat Milan Alanović je rekao da je u "spornoj cisterni bila voda iz Zrenjanina", prenela je Beta.
Uhapšen je i opozicioni političar i bivši potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić koji je pokušao da spreči privođenje Relje Stanojevića, jednog od učesnika protesta.
Ješić koji se suprotstavio policajcima u civilu, uhapšen je nakon što su se oni legitimisali. On je osumnjičen za napad na službeno lice i pušten je da se brani sa slobode.
Stanojević je tokom pokušaja privođenja koje su zabeležili mediji rekao da je branio svoju devojku na koju su fizički nasrtale osobe u civilu, a koje su se tek kasnije predstavile kao policajci.
Dan nakon protesta, Stanojević je priveden i njemu je određen je pritvor do 30 dana.