Beograd, Novi Sad, Niš: Kako su glasali građani?
U Beogradu je najviše mandata u gradskoj skupštini osvojila koalicija oko Srpske napredne stranke - 64 od ukupno 110.
To su projekcije Centra za slobodne izbore i demokratiju i agencije IPSOS, na osnovu uzorka, dok je takve procene izneo i štab SNS-a koji je pobedu nazvao "neverovatno ubedljivom", ukazujući na bolji rezultat u odnosu na decembarske izbore, koji su sada ponovljeni.
Lista "Kreni-promeni" je drugoplasirana i, prema procenama, ima 21 mandat, dok koaliciija "Biramo" ima 14 mandata.
Ove dve opozicione liste su naprednjake optužile za neregularnosti - kao što su "protivpravni kol centri SNS-a, gde su se koristili privatni podaci građana", kao i za napade na aktiviste. SNS je to demantovao.
U Novom Sadu, drugom po veličini gradu u Srbiji, koalicija oko Srpske napredne stranke osvojila 46 mandata u gradskoj skupštini, procene su Cesid/IPSOS.
Ujedinjena opozicija u Novom Sadu je osvojila 20 mandata, dok "Kreni-promeni" ima osam odborničkih mesta.
I u tom gradu su opozicione liste optužile SNS za izborne neregularnosti, dok su iz vladajuće koalicije te navode odbacili.
U Novom Sadu je tokom izbornog dana došlo do incidenata ispred pozivnog centra SNS-a na Novosadskom sajmu.
U Nišu su i naprednjaci i opozicija proglasili pobedu.
Prema procenama Cesid/IPSOS, na osnovu uzorka, 30 mandata od ukupno 61 mesta u gradskoj skupštini osvojila je koalicija oko naprednjaka, dok tri opozicione liste zajedno imaju isto 30 mandata.
Jedno mesto, prema procenama, osvojila je Ruska stranka.
Ovim završavamo naš LIVE BLOG o lokalnim izborima u Srbiji.
Hvala što ste nas pratili.
Naprednjaci osvojili većinu u Subotici
Koalicija koju predvodi Srpska napredna stranka "Aleksandar Vučić - Subotica sutra" odnela je pobedu na lokalnim izborima u Subotici osvojivši 51 odsto glasova birača.
Druga je lista "Savez vojvođanskih Mađara - dr Balint Pastor" sa 27 odsto, treća je koalicija "Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu – Nela Tonković" sa 15 odsto, četvrta je manjinska koaliciona lista "Za pravednu Suboticu – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini - Stranka pomirenja i pravde – Tomislav Žigmanov" sa 4 odsto glasova.
Nosilac koalicione liste oko SNS-a Stevan Bakić izjavio je večeras da je Savez vojvođanskih Mađara i dalje strateški koalicioni partner Srpske napredne stranke i da će u budućem mandatu ove dve stranke činiti vlast u Subotici.
Nosilac liste i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor zadovoljan je rezultatima lokalnih izbora jer je, kako je naveo, "ostao na nogama", i odneo pobedu u tri lokalne samouprave.
Sumirajući rezultate izbora Pastor je ocenio da je SVM uspeo da ostvari svoje ciljeve.
Među njima su pobede u Bačkoj Topoli, Kanjiži i Senti, gde u dve od tri ove opštine imaju apsolutnu većinu, a u Senti im nedostaje jedan mandat za apsolutnu većinu.
"U svim lokalnim samoupravama ćemo nastaviti koalicionu saradnju sa Srpskom naprednom strankom zato što smo mi strateški partneri", istakao je Pastor.
Nositeljka koalicione liste "Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu" Nela Tonković rekla je da ih je ovaj rezultat iznenadio budući da su do pre četiri godine imali nula odsto podrške građana.
"Dakle, koliko god sada da imamo, zastupaćemo interese građana kao da smo osvojili 50 odsto glasova", navela je Tonković u sedištu DS-a.
Ovu koaliciju čine Demokratska stranka, Narodni pokret Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Zeleno-levi front i Demokratska zajednica Hrvata.
Prema podacima izbornog štaba SNS-a izlaznost u Subotici je bila 42 odsto što je nakon 20 časova potvrdila i Gradska izborna komisija.
Koalicija oko SNS-a je dobila 25.887 glasova, za SVM je glasalo 13.779 birača. Opozicija je dobila 7.720 glasova, manjinska koaliciona lista DSHV- a i Stranke pomirenja i pravde dobila je 2.182 glasova.
Prema preliminarnim podacima izbornog štaba SNS-a u budući saziv Skupštine grada Subotica ulazi lista oko SNS-a sa 35 odbornika, SVM sa 19 odbornika, opozicija sa 10 odbornika i koalicija oko DSHV-a sa 3 mandata. Ispod cenzusa je ostala lista "Za kulturnu Suboticu" koja je osvojila 913 birača, odnosno 1,81 procenat.
Kakav je rezultat vlasti i opozicije u beogradskim opštinama?
Opoziciona koalicija "Biramo Beograd" po trenutnim projekcijama može da formira vlast u beogradskoj opštini Stari grad sa listom koju predvodi nekadašnji predsednik te opštine Marko Bastać, rečeno je večeras novinarima u izbornom štabu te koalicije.
Po podacima koje su do sada obradili, lista "Biramo Stari grad" osvojila je oko 37 odsto glasova, Bastećeva lista 16, a lista oko Srpske napredne stranke oko 34 odsto glasova.
Na izborima u opštini Vračar, lista "Biramo Vračar" osvojila je 42,19 a lista oko SNS 37,2 odsto glasova dok su liste "Vračar Vračarcima" i "Zeleni pokret Vračara" osvojile po četiri odsto glasova.
Po do sada obrađenim podacima, u opštini Savski venac liste oko SNS i "Biramo Savski venac" osvojile su po 42 odsto glasova.
Nosilac liste "Za zeleni Beograd" doktor Dejan Žujović izjavio je večeras da je ta lista prešla cenzus u beogradskim opštinama Stari Grad, Savski Venac, Vračar i Čukarica, a da su vrlo blizu da pređu cenzus i na Novom Beogradu.
Žujović je agenciji Beta kazao da odbornici te liste neće ulaziti u koaliciju sa Srpskom naprednom strankom.
"Mi smo opoziciona koaliciona lista i želimo da sa opozicionim strankama i pokretima formiramo vlast gde god to bude bilo moguće. S obzirom da većina opozicionih grupacija nije imala dobar odnos prema nama, moraće da razmisle gde su grešili i gde je bio manjak solidarnosti u srpskom opozicionom korpusu", rekao je Žujović.
Kako je premijer Vučević opisao pozivne centre SNS-a?
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević izjavio je večeras da je iz kol centra te stranke u zgradi Sajma u Novom Sadu "izvučeno" 500 osoba.
Vučević je novinarima u prostorijama stranke rekao da je lista "Aleksandar Vučić - Srbija sutra" odnela pobedu u Novom Sadu i nakon zatvaranja tog kol centra.
Opozicija je optužila SNS da je iz pozivnog centra na Sajmu vršila izborne mahinacije i došlo je do incidenata tokom izbornog dana.
"Nadam se da će biti objavljeno kako smo 500 devojaka iz kol centra izvukli. To je bila evakuacija kao u 90-ih godina u nekim gradovima kada se Jugoslavija raspala. Da li to Srbija kakvu želimo? A da im je neko pružio otpor, rekli bi da je to nasilje nad njima i napad režima na slobodne građane", kazao je on.
Upitan zbog čega su pojedini aktivisti u tim kol centrima nosili maske i šta su iznosili u kutijama iz tih centara, Vučević je kazao da "štite svoje lice da ne bi bili prebijani, i od suzavaca, baklji i petardi kojima ih gađaju".
"To su mahom bile devojke, gotovo 90 odsto devojke, koje su danas bile izložene fizičkom linču, linču kakav u Srbiji nikada nismo videli. Njima su isključivali struju i dotok vazduha, zabranjivali dostavu vode i hrane. To je bio čist fašizam, što smo danas videli", ocenio je on.
Kada je u pitanju dokumentacija koju su iznosili aktivisti, Vučević je kazao: "najbolje nasilnicima da predamo papire sa kojim radimo".
Kazao je da veruje da će državni organi privesti one koje je optužio za nasilje, kao i da će SNS insistirati da oni koji su sprovodili nasilje odgovaraju za to.
Govoreći o opoziciji, kazao je da mu nije jasno da neko učestvuje u izborima, a da se tokom izbornog dana ne bavi da dobije što veću podršku, već se bavi time šta radi politička konkurencija.
"To do sada nismo imali, ili bar ne ovog intenziteta. Da se neko ne bavi svojim izbornim štabovima, svojim kol centrom, svojim kontrolorima, nego se bavi šta drugi rade", rekao je Vučević.