Kazahstanski predsjednik Qasym-Zhomart Tokaev čestitao Trumpu
Predsjednik Kazahstana Qasym-Zhomart Tokaev uputio je čestitke Donaldu Trumpu povodom njegove pobjede na predsjedničkim izborima u SAD-u.
Izrazio je uvjerenje da će se bilateralna saradnja na području sigurnosti, neširenja nuklearnog oružja i ulaganja nastaviti dosljedno razvijati.
"Kasym-Jomart Tokayev poželio je Donaldu Trumpu uspjeh u njegovom radu na putu rasta i prosperiteta američkog naroda, kao i osiguravanja globalne stabilnosti i sigurnosti", objavila je pres služba predsjednika Kazahstana na Telegramu.
Transparent sa zastavom Ukrajine i SAD u centru Kijeva 6. novembra
Šta bi Trumpov novi mandat mogao značiti za Kinu?
Peking i Washington su dvije najveće svjetske ekonomije, a drugi mandat Donalda Trumpa imaće značajan uticaj na to kako će se razvijati odnos između ove dvije suparničke sile.
U Washingtonu postoji određeni konsenzus kada je u pitanju Peking, sa fokusom na ograničavanje daljeg uspona Kine na svjetskoj sceni. Tokom svog prethodnog mandata, Trump je započeo trgovinski rat, uveo carine na stotine milijardi dolara vrijednih kineskih proizvoda i pokrenuo globalnu kampanju protiv kineskog telekomunikacionog giganta Huaweija.
Četiri godine mandata predsjednika Joe Bidena, s druge strane, obilježene su umjerenijim tonom u poređenju sa Trumpom, ali je njegova administracija takođe ciljala kinesku tehnološku industriju kroz kontrolu investicija i izvoza, kao i uvođenjem carina na proizvode poput kineskih električnih vozila.
Uprkos tome, postoje i značajne razlike u kratkoročnim i dugoročnim planovima za kineskog lidera Si Đinpinga. Bez obzira na to ko bi pobjedio na američkim izborima, Peking je očekivao da se odnosi sa Washingtonom neće značajno poboljšati.
Trumpova pobjeda dolazi u ključnom trenutku za obje zemlje, posebno jer Si nastoji da Kinu pretvori u alternativni centar globalne moći.
Si veruje da je Zapad, a posebno Sjedinjene Države, u padu, te je prošle godine, prilikom razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, primjetio da živimo u periodu velikih historijskih promjena kakve nismo vidjeli "u poslednjih 100 godina".
Kevin Rudd, ambasador Australije u Washingtonu koji je više puta razgovarao sa Sijem, kaže da se ova mišljenja odražavaju u tome kako kineski donosioci odluka vide pravac u kojem idu Sjedinjene Države, te da Si "vidi snage historije koje odlučno idu u pravcu Kine".
U svom drugom mandatu, Trump će biti u ključnoj poziciji da dokaže da li je Si u pravu ili ne.
Afganistanci u restoranu u Kabulu gledaju televizijski prenos pobjedničkog govora Donalda Trumpa
Facebook Forum