Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Entoni Blinken je izjavio 19. aprila rekao da Kina indirektno podstiče sukob u Ukrajini time što snabdeva Rusiju delovima za njenu vojnu industriju.
Na italijanskom ostrvu Kapriju, posle sastanka šefova diplomatija Grupe sedam najrazvijenijih industrijskih zemalja, Blinken je rekao da je Kina "glavni snabdevač" ruske vojne industrije što "Rusiji omogućava da nastavi agresiju na Ukrajinu".
"Ako Kina želi prijateljske odnose s Evropom..ne može da snabdeva drugu stranu koja je najveća pretnja evropskoj bezbednosti od kraja Hladnog rata", rekao je Blinken.
Ministri spoljnih poslova G7 (SAD, Japan, Kanada, Francuska, Nemačka, Britanija i Italija) su izrazili "duboku zabrinutost" zbog dostavljanja kineske opreme Rusiji što je pomoć ruskoj "ratnoj mašineriji u Ukrajini", piše u završnom saopštenju sastanka.
"To Rusiji omogućuje da ojača i ponovo snabde svoju vojnu industriju što je pretnja i Ukrajini i međunarodnom miru i bezbednosti", dodaje se.
Pozvali su Kinu da prekine snabdevanje Rusije jer Peking, kako su rekli, time produžava rat u Ukrajini i povećava rizik u kojem su susedi Rusije.
SAD se nadaju da će pritisak evropskih zemalja navesti Peking da smanji podršku Rusiji.
Kina i Rusija su poslednjih godina pojačale ekonomsku saradnju i diplomatske kontakte, a njihovo strateško partnerstvo je postalo čvršće posle invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022.
Dok Kina navodi da je neutralna strana u sukobu u Ukrajini i čak nastojala da igra ulogu posrednika, kritikovana je zbog odbijanja da osudi ofanzivu Moskve.