Dostupni linkovi

Bivši radnici 'Civilne zaštite' na severu Kosova sa duplim platama?


Kosovske vlasti veruju da ova organizacija nikada nije prestajala sa radom i 29. juna ove godine je proglašena terorističkom organizacijom zbog sumnje da stoje iza nemira na severu Kosova.
Kosovske vlasti veruju da ova organizacija nikada nije prestajala sa radom i 29. juna ove godine je proglašena terorističkom organizacijom zbog sumnje da stoje iza nemira na severu Kosova.

N.N. (identitet poznat redakciji Radija Slobodna Evropa) sa severa Kosova tvrdi da redovno prima platu iz jednog kosovskog ministarstva iako ne ide na posao.

RSE ima informacije o kom ministarstvu je reč ali je sagovornik na ovu temu pristao da govori isključivo uz uslov anonimnosti.

On je 2015/16. godine zajedno sa još preko 450 pripadnika "Civilne zaštite" integrisan u kosovske institucije na osnovu Briselskog sporazuma u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa.

"Civilna zaštita" je na severu Kosova funkcionisala u okviru srpskog sistema a Kosovski centar za bezbednosne studije je ocenio opasnom jer su je navodno činile osobe koje su prošle vojnu obuku.

Kosovske vlasti veruju da ova organizacija nikada nije prestajala sa radom i 29. juna ove godine je proglašena terorističkom organizacijom zbog sumnje da stoje iza nemira na severu Kosova. Međutim, kako je ranije rečeno, ova odluka se ne odnosi na bivše članove "Civilne zaštite", koji su integrisani u kosovske institucije.

Zvanični Beograd je ove navode demantovao i tvrdi da je "Civilna zaštita" rasformirana na osnovu sporazuma iz Brisela.

Duple plate bez odlaska na posao

Da pojedini bivši pripadnici "Civilne zaštite" ne odlaze na posao ukazivala je Kancelarija državnog revizora na Kosovu u svojim godišnjim izveštajima.

U izveštaju za 2022. godinu se navodi da je revizor upozorio nekoliko ministarstva da zaposleni dobijaju plate a ne obavljaju posao predviđen ugovorom o radu.

Kosovske institucije su ovo pitanje objašnjavale navodima da nisu u mogućnosti da tim radnicima obezbede uslove za rad u opštinama na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Isto to za RSE kaže i N.N., uz napomenu da nemaju kancelarije odakle bi radili.

"U ministarstvu to znaju i zato nemaju osnova da daju otkaze", kaže ovaj sagovornik.

Nakon procesa integracije bivših pripadnika "Civilne zaštite", Kosovo je pokušalo u Severnoj Mitrovici da otvori kancelarije i agencije koje rade u okviru Vlade Kosova, ali je objekat u kome su one trebale da budu smeštene napadnut decembra 2016.

Od tada više niko nije pokušao da uspostavi vladine kancelarije u opštinama na severu.

N.N. za RSE objašnjava i da integrisani pripadnici "Civilne zaštite" nisu napuštali kosovske institucije, kao što su to novembra 2022. uradili njihovi sunarodnici sa severa Kosova.

Precizira da su neke njegove kolege potpisale ostavke ali da nikada nisu dobili rešenje o prekidu radnog odnosa, pa veruje da one nisu ni stigle do nadležnih ministarstava.

Tako nisu ni ostali bez plate iz budžeta Kosova.

Međutim, N.N. tvrdi da je njegovim kolegama, koji su potpisali ostavke, počela da stiže i plata iz budžeta Srbije.

Zvanični Beograd je podržao istupanje Srba sa severa iz kosovskih institucija i svima obezbedio ugovore na osnovu kojih primaju platu. U tim ugovorima, u koje je RSE imao uvid, pored ostalog piše da će "raditi u korist srpske zajednice na Kosovu".

RSE se obratio Kancelariji za Kosovo u Vladi Srbije sa upitom da li je istina da bivši pripadnici "Civilne zaštite" dobijaju platu iz Beograda, te da li su upoznati sa činjenicom da njima svaki mesec na račun legne plata i iz budžeta Vlade Kosova. Međutim, odgovor je izostao.

Delu radnika koji ne ide na posao plate obustavljene pa vraćene

Ministarstvo prosvete, nauke, tehnologije i inovacija je februara 2022. donelo odluku da obustavi plate za 32 integrisana radnika jer nisu išli na posao.

Međutim, u aprilu iste godine ovo Ministarstvo je saopštilo da je održan sastanak sa predstavnicima bivših radnika "Civilne zaštite", te da je postignut dogovor da se ova 32 radnika "rasporede u četiri opštine na severu Kosova". Deo dogovora je bio, kako kažu iz ovog Ministarstva, da radnici redovno šalju i izveštaj o svom radu.

Tako su vraćeni na platne spiskove, a retroaktivno su im isplaćene i obustavljene plate za dva meseca.

Međutim, ovo ministarstvo nije pružilo nikakav dokaz da se situacija promenila, odnosno da zaposleni idu na posao i obavljaju svoje dužnosti.

Inače, Kancelarija revizora je juna 2022. godine zaključila da "ne postoje dokazi o odlasku ovih radnika na posao".

Kontradiktorni podaci institucija

Pojedina ministarstva u Vladi Kosova sa kojima je RSE stupio u kontakt, su izneli različite podatke od onih koje je objavila kancelarija revizora.

Primera radi, revizor tvrdi da je Ministarstvo životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture integrisalo 64 radnika, koji se tokom 2022. godine nijednom nisu pojavili na svom radnom mestu.

S druge strane, ovo ministarstvo kaže da ima 32 zvaničnika koji šalju nedeljne izveštaje sa potpisima da službenici idu na posao.

Međutim, u izveštaju revizora se ističe da "prema potvrdama službenika ministarstva, ovi radnici nemaju definisan prostor za rad, nemaju definisane ciljeve, niti obavljaju bilo kakav posao".

Slični izveštaju su objavljeni i kada su u pitanju druga ministarstva u Vladi Kosova.

Ministarstvo za zajednice i povratak kaže da ima 19 integrisanih radnika, koji su "angažovani na terenu" na severu Kosova.

Međutim, revizor tvrdi da ovo ministarstvo zaposlene na severu angažuje nekoliko dana u godini kako bi ispratili realizaciju kapitalnih projekata.

"Samo šest službenika je bilo angažovano jedan do tri dana tokom cele godine", navodi se u izveštaju.

Uprkos insistiranju RSE, Vlada Kosova nije dostavila podatke o tačnom broju bivših pripadnika "Civilne zaštite" integrisanih u kosovske institucije, odnosno koliko njih ne ide na posao.

Prema podacima Kosovskog centra za bezbednosne studije, "Civilna zaštita" je je osnovana 2006. godine, u vreme kada je premijer Srbije bio Vojislav Koštunica.

Smatrala se opasnom po nacionalnu bezbednost Kosova i u početku je brojala oko 500 članova. Nakon proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine, ovaj broj se povećao na oko 750.

Prema istim podacima, pripadnici "Civilne zaštite" su prošli vojnu obuku.

XS
SM
MD
LG