Bosna i Hercegovina (BiH) očekuje “snažan odgovor međunarodne zajednice” na odluke Skupštine bh. entiteta Republika Srpska (RS)vezane za preuzimanje nadležnosti od države.
Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković to je poručila tokom susreta sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije i bivšim visokim predstavnikom u BiH Miroslavom Lajčakom u Londonu, gdje se održava sastanak regionalnih ministara vanjskih poslova Zapadnog Balkana.
Susretu prisustvuje i Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD, te drugi zvaničnici.
Sastanak Bisere Turković i Miroslava Lajčaka dolazi nakon što je Skupština RS usvojila informacije o „prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske“, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti.
“Izrazila sam zabrinutost zbog blokade evropskog puta i ugrožavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Evropska budućnost BiH nema alternativu”, navodi se na zvaničnom twitter profilu ministrice Turković.
Skupština RS je 10.decembra usvojila i Deklaraciju o ustavnim principima RS, koja zadužuje institucije RS da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prijestonica.
U Deklaraciji se precizira da su „svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni“.
Prethodno je isto tijelo donijelo 20. oktobra zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na državnom nivou.
U zajedničkoj izjavi ambasada u Bosni i Hercegovini se navodi kako je odluka Narodne skupštine Republike Srpske da se počne sa pripremanjem nacrta zakona o paralelnim institucijama u Republici Srpskoj “dodatni korak eskalacije”.
“Pripadnici vladajuće koalicije u Republici Srpskoj moraju biti svjesni da nastavak kretanja ovom slijepom ulicom osporavanja dejtonskog okvira šteti ekonomskim izgledima entiteta, prijeti stabilnosti zemlje i cijelog regiona, te ugrožava budućnost BiH u EU”, ističe se u izjavi ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Velike Britanije, Francuske, Njemačke i Italije i Delegacije EU/Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH o odluci Narodne skupštine Republike Srpske.
"Povećane tenzije i blokiranje funkcionalnosti institucija", dodaje se u izjavi, "će ograničiti ekonomske prilike na raspolaganju građanima, odvratiti investicije i odvući fokus od borbe protiv korupcije".
Navodi se i da političari u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH imaju prilike da nastave dijalog i da hitno pronađu rješenje.
“Ohrabrujemo sve lidere da izgrade uzajamno povjerenje tako što će odmah prestati sa zapaljivom retorikom i onom koja dovodi do podjela, te da se vrate u državne institucije u punom kapacitetu, gdje se također može razgovarati o pitanjima po kojima ne postoji dogovor. Fokus sada treba biti na postizanju napretka u reformama koje su važne građanima i za put pristupanja EU”, zaključuje se u izjavi.
Nadležnosti koje po Ustavu BiH nisu izričito dodijeljene institucijama BiH pripadaju entitetima, ali u članu III je navedeno da BiH može preuzeti nadležnosti s entiteta ukoliko bude saglasnosti.