Dostupni linkovi

Zaključci PIC-a bez konkretnih mjera i krivaca


Zasjedanje Vijeća za implementaciju mira, Foto: Midhat Poturović
Zasjedanje Vijeća za implementaciju mira, Foto: Midhat Poturović

Vijeće za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini (PIC), nakon dvodnevnog zasjedanja u Sarajevu, u utorak uveče je objavilo zaključke od kojih se mnogo očekivalo, ali - prema mišljenju analitičara - malo dobilo. Naime, ukazano je na zastoje kojih su svjesni svi oni koji čak i površno prate šta se dešava u Bosni Hercegovini.

Premda je izražena zabrinutost zbog razvoja političke situacije, posebno nakon usvajanja zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske o efektima prijenosa nadležnosti s entiteta na državu, nije bilo poimeničnog navođenja krivaca za takvu situaciju, što su mnogi očekivali, posebno u Federaciji BiH. Naredno zajedanje PIC-a trebalo bi da se održi u novembru, kada bi, ukoliko bude ostvaren napredak, mogla biti razmatrana odluka o zatvaranju Ureda visokog predstavnika.

Zaključci Vijeća za provođenje mira u BiH su neočekivano uopšteni, smatraju analitičari dodajući da komunike, između ostalog, pokazuje samo formalno prisustvo EU u BiH. Vijeće za implementaciju mira zabrinuto je zbog razvoja političke situacije u zemlji, naročito nakon usvajanja zaključaka Narodne skupštine RS. Izjave i aktivnosti kojima se osporava suverenitet i ustavni poredak BiH, te pokušaji poništavanja prethodno dogovorenih reformi moraju prestati, samo su neki od zaključaka Upravnog odbora Vijeća za provođenje mira. No, u Zaključcima PIC-a nisu apstrofirani krivci za zastoj reformi i pokazuju da zemlje Evropske unije nemaju jasnu predstavu o tome kuda i kako sa BiH, kaže profesor sa FPN-a u Sarajevu Asim Mujkić:

Asim Mujkić, Foto: Midhat Poturović
„Samo odsustvo adresiranja ključnih problema i ključnih aktera koji doprinose tim problemima, po mom sudu pokazuje da će još u dogledno vrijeme zemlje PIC-a, a osobito EU, održavati postojeće stanje stvari i iščekivati da se nekako stvari same od sebe razriješe. To bi moglo da bude donekle prihvatljivo da je riječ o državi koja ima elementarne mehanizme za demokratsku stabilnost. Međutim, pošto BiH nije takva, to jedno čekanje sa strane može doprinijeti samo daljoj radikalizaciji.“

Profesor iz Banje Luke Ivan Šijaković:

„Očito da EZ polako želi možda da se pomjeri. To, naravno može da bude ako bi bilo pameti u BiH od dobre pomoći političarima, a prije svega onim ljudima koji trebaju da rade, dakle, ljudima u parlamentima, u skupštinama, ministrima i uopšte građanima da se okrenu ozbiljnom radu i ozbiljnom poslu i da vide da su očekivanja da vam neko nešto donese, da usmjeri, odredi, kreira, a vi samo da izvršavate - ili ako može i da ne izvršavate, da to on sve u ime vas i za vas uradi - teška iluzija, jedna velika zabluda.“

Upravni odbor PIC-a pozdravio je osnivanje radne grupe za popis državne imovine i činjenicu da je Predsjedništvo BiH zadužilo Ministarstvo odbrane BiH da osnuje komisiju za uništavanje oružja. Konstatovali su da nijedna od ovih aktivnosti nije rezultirala konkretnim pomacima. Predsjednik Komisije za državnu imovinu Zvonimir Kutleša:

„Mi smo svjesni da je Vijeće za implementaciju mira još uvijek potenciralo pitanje rješavanja pitanja državne imovine i pokušaćemo. Do sada nismo imali uspjeha u radu. To je naš konstantan zadatak i jedan od prioriteta je izrada nacrta zakona o državnoj imovini. Problema ima i vjerovatno će ih i biti, ali to nam je jedan trajni zadatak.“


Anto Domazet, Foto: Midhat Poturović
Konstatovano je i da globalna ekonomska kriza ima negativan uticaj na BiH. Upravni odbor pozdravio je dogovor sa MMF-om i apelovao na lokalne vlasti da provedu dogovorene mjere i nastave sa reformama usmjerenim na konsolidovanje javnih finansija. Profesor sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Anto Domazet kaže da je ovo pitanje od velike važnosti za prevazilaženje najtežih posljedica recesije - a to je blokada javnih finansija:

„BiH još jednom potvrđuje, u ovom slučaju to je Federacija, da mnoštvo reformi i potrebnih zahvata ustvari provodi pod vanjskim pritiskom, umjesto da to bude njena orijentacija vođena interesima građana, interesima dobrobiti za sve građane, a ne da bude predmet diktata koji diktira međunarodna zajednica.“

Kao neprihvatljivo ocijenjeno je to što Gradsko vijeće Mostara nije imenovalo gradonačelnika čak ni osam mjeseci nakon izbora. Upravni odbor PIC-a pozvao je visokog predstavnika da preduzme korake kako bi olakšao izbor novog gradonačelnika Mostara. Kakve to mjere mogu biti, govori novinar „Večernjeg lista“ Zoran Krešić:

„Ti koraci eventualno mogu biti u tome pravcu da se sankcionira političke stranke koje su sudionice, odnosno članice Vijeća grada Mostara. A da će se mijenjati statut, to se definitvno neće raditi iz jednog prostog razloga što niti jedan visoki predstavnik nije osporavao ili mijenjao odluke nekog od prijašnjih visokih predstavnika. Dakle, to je moje razumijevanje ove posljednje odluke Vijeća za provedbu mira.“

PIC je pozavo nadležene vlasti u BiH da osiguraju brži napredak u postizanju održivog rješenja za pitanje raspodjele imovine između države i drugih nivoa vlasti i rješenje pitanja imovine odbrambenih struktura. Zatražena je puna provedba konačne odluke o Distriktu Brčko, osiguranje fiskalne održivosti, te jačanje vladavine zakona.
XS
SM
MD
LG