Ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine (BiH) Nenad Nešić saopštio je da je od Službe za poslove sa strancima dobio informaciju da je boravak Kristijana Šmita (Christian Schmidt) u BiH upitan, jer nije u potpunosti u skladu za pozitivnim zakonskim propisima.
Nešić je istakao da propisi BiH jasno definišu pod kojim uslovima strani državljani mogu boraviti u ovoj zemlji, kao i rokove boravka, saopšteno je iz resornog ministarstva.
"Takođe, zatražiću od bezbjedonosnih agencija da provjere i dostave informaciju ko su osobe koje obavljaju poslove obezbjeđenja Kristijana Šmita, da li imaju dozvole od naših agencija za obavljanje tog posla i dozvole za posjedovanje i nošenje oružja", najavio je Nešić.
Ured visokog predstavnika (OHR) za sada se nije oglasio o ovoj izjavi, niti je do objavljivanja ove vijesti odgovoreno na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) za komentar.
Šta je prethodilo?
Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik je prošle sedmice najavio da je u pripremi uredba na osnovu koje će Šmit biti deportovan ako i kada uđe na teritoriju ovog bh. entiteta.
Ova odluka je neprovediva prema Ustavu BiH, RS, ali i postojećim zakonima.
Ministar Nešić, inače lider Demokratskog narodnog saveza (DNS), pratio je Dodika i u ranijim kontroverznim odlukama. Podržao je ukaz iz juna mjeseca, kojim je predsjednik RS proglasio zakon kojim je prestala obaveza da se u Službenom glasniku Srpske objavljuju propisi i drugi akti koje donosi visoki predstavnik u BiH.
Potom je iz njegovog DNS-a u julu saopšteno da njihov predsjednik, Nenad Nešić, smatra da su odluke visokog predstavnika u BiH Šmita usmjerene protiv BiH.
Zašto ne priznaju Šmita?
Od početka Šmitovog mandata u OHR-u, 1. avgusta 2021, Dodik i ostatak rukovodstva u RS tvrdi da on nije legitiman.
Zvaničnom imenovanju Šmita u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija su se protivile Rusija i Kina, što u RS koriste kao potvrdu svojih stavova. Druge zemlje su tada ocijenile da za time nije ni bilo potrebe.
Tokom jula Dodik je potpisao ranije usvojeni zakon koji propisuje da se odluke visokog predstavnika više ne objavljuju u entitetskom Službenom glasniku, što je potrebno da bi pravni akt postao važeći na teritoriji RS.
Ovaj pravni akt, još dok je bio u proceduri, van snage je stavio Kristijan Šmit, odlukom donesenom 1. jula, koristeći tzv. Bonska ovlašćenja koja OHR-u daju pravo da donosi ili mijenja zakone, smjenjuje zvaničnike, nameće sankcije, te uspostavlja ili gasi institucije.