Dostupni linkovi

Biden stigao u Dablin, u Belfastu obećao trajnu američku podršku


Predsednik SAD Džo Bajden tokom obraćanja na Univerzitetu Ulster u Belfastu, 12. april 2023.
Predsednik SAD Džo Bajden tokom obraćanja na Univerzitetu Ulster u Belfastu, 12. april 2023.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden (Joe Biden) u sredu popodne doputovao je u Dablin iz Belfasta, gde je prethodno poručio da svetla budućnost za Severnu Irsku "tek počinje".

Američki predsednik obećao je trajnu američku podršku tokom obeležavanja 25. godišnjice Sporazuma na Veliki petak. Sporazum uz posredovanje SAD doneo je mir ovom delu Ujedinjenog Kraljevstva, ali je nova politička kriza nedavno testirala njegovu snagu.

"Na nama je da ovo nastavimo", rekao je Bajden u sredu, 12. aprila u govoru na Univerzitetu Ulster u Belfastu.

Tokom svoje prve predsedničke posete Severnoj Irskoj, Bajden je naglasio da američke investicije mogu da pomognu u podsticanju ekonomskog rasta — posebno ako političari u Belfastu reše probleme koji su doveli do pauziranja u radu vlade.

"Vaša istorija je naša istorija", rekao je on. "I što je još važnije, vaša budućnost je budućnost Amerike."

Bajdenov govor se bavio složenim političkim tokovima Severne Irske, pozivajući se na njeno britansko, kao i irsko poreklo, i navodeći doprinos Sjedinjenim Državama uglavnom protestantskih Škota, kao i irskih katolika poput njegovih sopstvenih predaka.

Učešće SAD je bilo ključno za pregovore o sporazumu na Veliki petak, koji je u velikoj meri okončao decenije sektaškog nasilja koje je ubilo 3.600 ljudi, podseća agencija Asošijejted pres (AP).

Iako je mir opstao, Severna Irska trenutno nema funkcionalnu vladu. Rad Stormonta, severnoirske skupštine, suspendovan je otkako ga je Demokratska unionistička partija, koja je čini polovinu vlade, napustila pre godinu dana zbog trgovinskog spora posle Brexita.

Pored toga, visoki policijski zvaničnik je ranjen u februaru, u napadu za koji vlasti okrivljuju disidente Irske republikanske armije koji se protive mirovnom procesu.

"Neprijatelji mira neće pobediti", rekao je Bajden.

Irski koreni američkog predsednika

S dvoje praroditelja koji dolaze iz Irske, Joe Biden je jedan od "najviše irskih" predsednika u istoriji SAD.

Izuzetno je ponosan na svoje lično irsko nasleđe, piše BBC. On to pominje u svakoj prilici. Tokom predizborne kampanje 2020. zamolio ga je novinar BBC-a Nick Bryant za "brzinsku izjavu za BBC". Brzo je odgovorio: "BBC? Ja sam Irac!"

Voli da citira irske pesnike i koristi iskustvo irskih građana koji žive pod britanskom vlašću kao način da izrazi empatiju sa progonjenim manjinama širom sveta, navodi BBC.

Irska dijaspora u Americi nema veliki uticaj u američkoj politici kao nekada.

Trideset miliona Amerikanaca tvrde da imaju irske korene - što je otprilike jedan od deset ljudi iz sadašnje američke populacije.

Susret sa Sunakom

Bajdenov raspored u sredu počeo je uz čaj sa premijerom Ujedinjenog Kraljevstva Rišijem Sunakom. Upitan šta bi rekao liderima pet glavnih političkih partija Severne Irske kada se sastane sa njima kasnije u toku dana, Bajden je odgovorio: "Slušaću".

Bela kuća je saopštila da su Biden i Sunak tokom razgovora pozdravili ažurirani sporazum Velike Britanije sa EU - Windsorski okvir - kao "važan korak" u očuvanju "mira i napretka" u Severnoj Irskoj.

Dvojica lidera su "ponovo potvrdili svoju zajedničku posvećenost" Sporazumu na Veliki petak. Navodi se takođe da su razmenili mišljenja o nizu globalnih pitanja, uključujući njihovu kontinuiranu podršku Ukrajini nakon ruske invazije.

U svom sažetku sastanka (koji se u diplomatskim medijskim krugovima naziva "čitanjem"), Downing Street je naglasio da su i Bajden i Sunak "izrazili svoju iskrenu nadu" da bi vlada koja deli vlast u Severnoj Irskoj mogla biti obnovljena".

Džo Bajden i britanski premijer Riši Sunak piju čaj u Belfastu, 12. april 2023.
Džo Bajden i britanski premijer Riši Sunak piju čaj u Belfastu, 12. april 2023.

Amanda Sloat, glavni savetnik demokratskog predsednika za evropska pitanja, rekla je prethodno da, iako Bajden želi da vidi Stormontovu vladu u funkciji, on neće pokušavati da ojača političare Severne Irske da se vrate za sto.

"Svrha današnje posete predsednika je obeležavanje Sporazuma na Veliki petak, nastavak potvrđivanja podrške Sjedinjenih Država miru i prosperitetu", rekla je ona za AP.

Položaj Severne Irske

Odlazak Britanije iz Evropske unije ostavio je Severnu Irsku u nelagodnom položaju između ostatka Ujedinjenog Kraljevstva i članice EU Irske i stavio mirovni sporazum pod povećan pritisak.

Posle mnogo prepirki, Britanija i EU su u februaru postigle sporazum o rešavanju tenzija oko trgovine, sporazum koji su pozdravile SAD, a koji je pozvao London i Brisel da okončaju svađu posle Brexita.

Demokratska unionistička partija, međutim, kaže da Vindzorski okvir ne ide dovoljno daleko i odbila je da se vrati u vladu.

Bajden je proveo manje od 24 sata u Severnoj Irskoj pre nego što je sleteo u Republiku Irsku, u trodnevnu posetu.

Planirano je obraćanje dablinskom parlamentu, prisustvo na svečanoj večeri i putovanja u dva grada predaka. On je u okrugu Laut, na istočnoj obali Irske, u sredu posetio groblje i zamak, prošetao centrom Dandalka i prisustvovao skupu zajednice.

Bajdenovu posetu Severnoj Irskoj pratio je veliki broj policajaca, uz jake bezbednosne mere.

Prošlog meseca, britanske obaveštajne službe podigle su nivo pretnje od terorizma u Severnoj Irskoj sa "značajne" na "ozbiljnu". Bajden je tada rekao da ga čak ni povećani rizik od napada neće sprečiti da ode na put.

Bajden je poslednji put posetio Irsku 2016. godine, kada je bio zamenik predsednika SAD.

XS
SM
MD
LG