Američki predsjednik Džozef Bajden (Joseph Biden) rekao je irskom parlamentu da je "kod kuće", u emotivnom obraćanju drugog dana nostalgične turneje, tokom koje je istraživao i isticao svoje irske korijene.
"Kod kuće sam... samo bih volio da mogu da ostanem duže", izjavio je praćen snažnim aplauzom u punoj sali parlamenta u Dablinu 13. aprila, prenosi AP.
Bajden je četvrti američki predsjednik koji se obratio irskom parlamentu.
Posjetu je započeo u ozbiljnijem tonu u Sjevernoj Irskoj, gdje je 12. aprila pozvao političke lidere da obnove koalicionu vladu, obećavajući značajne američke investicije.
Međutim, čim je prešao granicu poslije tog govora, posjeta je postala opuštenija, a predsjednik počeo da priča anegdote o svojim irskim rođacima i da se fotografiše sa srdačnim mještanima. Bajdenov čukundeda Oven Finegan preselio se iz Irske u Sjedinjene Države 1849.
U petak Bajden će se sresti sa rođacima iz drugog ogranka svoje porodice, na drugoj obali Irske.
U četvrtak je u Dablinu na sastanku sa najvišim zvaničnicima Irske govorio o zajedničkim vijednostima koje dvije države dijele i prilikama koje se nalaze pred njima, prenosi AP.
Bajden je tokom sastanka sa premijerom Leom Varadkarom 13. aprila pohvalio humanitarne napore Irske koje je napravila prihvatajući izbjeglice iz Ukrajine.
"Mislim da su naše vrijednosti iste. I mislim da su naše brige iste. Tako da se zaista radujem što ću nastaviti da radim sa vama", rekao je američki predsjednik.
Irska je dočekala oko 80.000 izbeglica iz Ukrajine nakon što je Rusija započela invaziju na tu državu. Bajden je rekao da je impresioniran posvećenošću Irske.
"Mislim da je tako dobar osjećaj moći imati jači odnosi između SAD i Irske", rekao je Bajden.
Varadkar je saopštio da se raduje što je Bajden posjetio Belfast u Sjevernoj Irskoj gde je 12. aprila obilježio 25. godišnjicu mirovnog sporazuma napravljenog pod američkim pokroviteljstvom.
Irski "Sporazum na Veliki Petak" - što mu je zvaničan naziv potpisan je u aprilu 1998. godine. Prije njega, u dugogodišnjem sukobu eufemistički zvanom "Nevolje" između unionista i zastupnika ujedinjenja sa Irskom poginulo je 3.600 ljudi.
Bajden je u Irsku stigao nakon posjete Sjevernoj Irskoj 12. aprila, dočekan masama pristalica koje su čekale osam sati da ga vide.
Američki predsednik posetio je okrug Laut, odakle je porodica njegove majke. U gradu Karlingfordu je obišao zamak sa koga se vidi more koje su njegovi preci preplovili da bi stigli u Ameriku.
Irski koreni američkog predsednika
S dvoje praroditelja koji dolaze iz Irske, Joe Biden je jedan od "najviše irskih" predsednika u istoriji SAD.
Izuzetno je ponosan na svoje lično irsko nasleđe, piše BBC. On to pominje u svakoj prilici. Tokom predizborne kampanje 2020. zamolio ga je novinar BBC-a Nick Bryant za "brzinsku izjavu za BBC". Brzo je odgovorio: "BBC? Ja sam Irac!"
Voli da citira irske pesnike i koristi iskustvo irskih građana koji žive pod britanskom vlašću kao način da izrazi empatiju sa progonjenim manjinama širom sveta, navodi BBC.
Irska dijaspora u Americi nema veliki uticaj u američkoj politici kao nekada.
Trideset miliona Amerikanaca tvrde da imaju irske korene - što je otprilike jedan od deset ljudi iz sadašnje američke populacije.