Vlasti u Belorusiji blokirale su veb stranicu jednog od najpopularnijih nezavisnih medija u zemlji, Nasha Niva, i pretresle novinare i prostorije redakcije 8. jula.
Ministarstvo informisanja najavilo je ograničenje pristupa veb stranici kasno ujutro.
Citirano je uputstvo Generalnog tužilaštva u vezi sa članom 38 beloruskog zakona o masovnim medijima, za koje Freedom House kaže da ne zahteva pravni postupak i ne nudi mogućnosti za žalbu.
Glavni urednik Yahor Martsinovich odveden je sa lisicama na rukama, dok je njegov kolega urednik Andrey Skurko odveden na ispitivanje nakon racije u svom domu.
Racije i blokada Interneta dolaze u svetlu toga što su beloruske vlasti dodatno pooštrile politiku i sprovele masovna hapšenja nakon spornih predsedničkih izbora u avgustu koje su osudile zapadne vlade.
Oživljena 1991. godine kao savremeni naslednik književnih i intelektualnih novina koje su prvobitno pokrenute 1906. godine, Nasha Niva pojavila se kao vodeći izvor nezavisnih vesti u cenzuriranoj Belorusiji.
Sadrži članke u kojima se kritikuje Aleksandar Lukašenko, koji Belorusijom vlada od ranih devedesetih.
Službenici Ministarstva unutrašnjih poslova takođe su pretražili računovodstvo odeljenja za vesti i informacije i oduzeli dokumente tokom podnevnih racija 8. jula.
Desetine grupa za zaštitu prava medija protestvovale su nakon što su beloruski zvaničnici u septembru protiv urednika Nasha Niva Martsinovicha pokrenuli krivičnu tužbu za klevetu.
Taj slučaj je navodno proizašao iz priče iz Nasha Nive koja citira bivšeg pritvorenika rekavši da ga je u pritvoru pretukao zamenik ministra unutrašnjih poslova Aleksandar Barsukou.
Otprilike u isto vreme, Martsinovich je rekao da im je rečeno da se suočavaju sa novčanom kaznom jer nisu pravovremeno prijavili vlastima povrede koje je pretrpela jedna od njihovih dopisnica koju je policija upucala u nogu.
Dopisnica Nashe Nive Natallia Lubneuskaia provela je 38 dana u bolnici nakon zadobijene rane od vatrenog oružja dok je pokrivala masovni protest dan nakon što je Lukašenko izvojevao pobedu na predsedničkim izborima 9. avgusta za koje je opozicija rekla da su namešteni.
Aleksandar Lukašenko proglašen je pobednikom na izborima u avgustu 2020. godine, što je pokrenulo proteste desetina hiljada Belorusa koji tvrde da su izbori namešteni. Demonstracije su trajale mesecima dok su Belorusi tražili odlazak Lukašenka, koji je na vlasti od 1994. godine.
Bezbednosni zvaničnici žestoko su uzvratili demonstrantima, uhapsili hiljade i potisnuli većinu vodećih opozicionih ličnosti iz zemlje.
Nekoliko demonstranata je ubijeno u nasilju, a organizacije za zaštitu prava kažu da postoje verodostojni dokazi da se mučenje koristi protiv nekih od pritvorenih.
Lukašenko negira prevaru birača i odbio je da pregovara sa opozicijom koju predvodi Svjetlana Tihanovskaja, za koju pristalice kažu da je zapravo pobedila na izborima u avgustu.
Evropska unija, Sjedinjene Države, Kanada i druge zemlje odbile su da priznaju Lukašenka (66) kao legitimnog lidera Belorusije i uvele su njemu i visokim beloruskim zvaničnicima sankcije kao odgovor na „falsifikovanje“ glasanja.