Među 100 inspirativnih i uticajnih žena koje je britanski BBC izabrao za 2023. godinu nalaze se dvije žene sa Zapadog Balkana i to Nataša Kandić iz Srbije i Marijeta Mojašević iz Crne Gore.
Nataša Kandić aktivistica za ljudska prava i advokatica je od izbijanja ratova na prostoru bivše Jugoslavije 90-ih godina dokumentovala ratne zločine, uključujući silovanja, mučenja, ubistva i prisilne nestanke piše BBC.
Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo, često je hvaljena zbog nepristrasnih istraga ratnih zločina, a pred Sudom za ratne zločine u Beogradu zastupala je porodice žrtava različitih nacionalnosti.
Pored nje na listi se nalazi i Marijeta Mojašević, aktivistkinja za prava osoba sa invaliditetom. Kako piše BBC Mojašević je u mladosti preživjela dva moždana udara i danas radi kao savjetnica za mlade i aktivistkinja.
"Koristi svoj glas kako bi izazvala stavove i ponašanja prema osobama koje imaju neurološke poremećaje", piše BBC. Mojašević je autorica radionice pod nazivom "Život sa poteškoćama" i ambasadorica "OneNeurology" inicijative koja ima za cilj da neurološka stanja učini globalnim prioritetom javnog zdravlja.
Pored njih, na ovogodišnjoj listi najuticajnijih nalazse se i bivša prva dama Sjedinjenih Država Michelle Obama, zatim advokatica za ljudska prava Amal Clooney, Gloria Steinem, ikona feminizma i aktivistkinja, kao i glumica America Ferrera, ali i brojne druge.
Kako pojašnjavaju iz BBC-ja u godini u kojoj su ekstremne vrućine, šumski požari, poplave i druge katastrofe dominirale naslovnicama, lista također uključuje žene koje rade na pomoći zajednicama da se izbore sa klimatskim promjenama. Lista također uključuje i 28 žena koje su imenovane kao klimatske pionirke uoči COP28, Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama.
Listu najuticajnijih žena bira tim BBC-ja uz pomoć saradnika širom svijeta.
"Tražili smo kandidate koji su u posljednjih 12 mjeseci dospjeli na naslovnice ili uticali na važne priče, kao i one koji imaju inspirativne priče ili su postigli nešto značajno ili uticali na svoja društva na načine koji ne bi nužno bili u vijestima."
Lista je također napravljena kako bi odrazila regionalnu zastupljenost, kao i ovogodišnju temu koja se odnosi na klimatske promjene i njihov nesrazmjeran uticaj na žene i djevojčice širom svijeta.