Nekoliko stotina građana okupilo se u srijedu Banjaluci, na protestima zbog predloženog zakona Republike Srpske, kojim se novac od poreza na dodanu vrijednost (PDV) iz Banjaluke i Bijeljine preusmjerava nerazvijenim opštinama u ovom bh. entitetu.
Demonstracije, koje su predvodili gradonačelnici Banjaluke i Bijeljine, Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović, počele su ispred zgrade Narodne skupštine Republike Srpske, na čijoj sjednici je jedna od tačaka dnevnog reda zakonski prijedlog koji se tiče PDV-a.
Potom su se građani, koji učestvuju na protestima, uputili prema zgradi Vlade RS, noseći transparente sa porukama "Ne otimajte od djece Semberije", "Nije Bijeljina ni krava, ni muzara" i "Tražimo samo ono što je naše".
Ulaz koji vodi do zgrade Vlade RS blokiran je vozilom komunalne policije, a gradonačelnik Banjaluke zatražio je sastanak sa predstavnicima entitetske Vlade.
Poručio je da se trebaju solidarisati svi, a ne samo stanovnici Banjaluke i Bijeljine.
"Imamo mjere koje ćemo provoditi u Banjaluci ukoliko ne pristanu na sastanak. Sve oko Vlade postaće pješačka zona", poručio je Stanivuković.
Na protestima je Stanivuković pokazao i rješenje gradske uprave kojim su ulice, koje vode do zgrade entitetske Vlade, proglašene pješačkom zonom, najavljujući i postavljanje saobraćajnog znaka.
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS ranije je poništilo Stanivukovićevu odluku o pretvaranju prostora u blizini zgrade Vlade u pješačku zonu, ocjenjujući to prekoračenjem nadležnosti.
Gradonačelnik Bijeljine kazao je da je "vlast opljačkala i napravila nerazvijene opštine, a ne narod".
"Banjaluka i Bijeljina žele biti solidarni, ali neka i drugi pokažu solidarsnost", poručio je Petrović.
Većina građana razišla se nakon nešto više od tri sata protesta, a nekolicina je ostala ispred zgrade Narodne skupštine RS, nakon što je u nju ušao Stanivuković tražeći da prisustvuje sjednici.
Protesti ispred Narodne skupštine RS održani su i dan prije, kada je traženo da se povuče zakonski prijedlog, prema kojem dvije najveće lokalne zajednice u RS treba da dobiju sedam odsto manje sredstava od PDV-a.
Uoči protesta u Banjaluci održana je vanredna sjednica Saveza opština i gradova RS na kojoj je odlučeno da će se primjena ovog zakona ograničiti samo na 2025. godinu, te da se naredne godine ponovo mijenja zakon, ali u redovnoj proceduri.
Stanivuković tvrdi da će Banjaluka samo tokom 2025. godine dobiti šest miliona maraka manje u gradski budžet (oko tri miliona evra).
Ranije je također rekao da su pogođeni samo Banja Luka i Bijeljina, dvije najveće lokalne zajednice u RS-u koje vode gradonačelnici iz Partije demokratskog progresa i Srpske demokratske stranke.
Vlast u većini drugih opština u RS-u nakon oktobarskih izbora drži Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) predsjednika RS Milorada Dodika, koji predvodi i entitetsku i državnu većinu.
Sukob vlasti Banjaluke i entiteta RS traje od petka, kada je po nalogu Stanivukovića, pogašena javna rasvjeta u blizini zgrade Vlade RS i sjedišta entitetskog predsjednika Milorada Dodika "kao mjera štednje".
Na parking su gradske vlasti postavile betonske barijere i dovezli vatrogasna vozila kako bi spriječili ulazak vozila.
Stanivuković je takođe najavio i gašenje grijanja institucijama koje imaju dugovanja prema Banjaluci, te prestanak opsluživanja i međunarodnog aerodroma u Mahovljanima, 20-ak kilometara od Banjaluke.