Dostupni linkovi

Balkan – jedinstvena bezbjednosna zona


Savo Kentera generalni sekretar Atlantskog savjeta u Crnoj Gori, Robert Aderhold američki kongresmen, Fatmir Mediju bivši ministar odbrane Albanije, Bob Mekvin bivši američki kongresmen
Savo Kentera generalni sekretar Atlantskog savjeta u Crnoj Gori, Robert Aderhold američki kongresmen, Fatmir Mediju bivši ministar odbrane Albanije, Bob Mekvin bivši američki kongresmen

Da bi kompletan Balkan unaprijedio svoju bezbjednost, trebalo bi da postane bezbjednosna zona u okviru NATO saveza, saopštili su američki kongresmeni gostujući u Podgorici. To znači da je potrebna međudržavna saradnja, jer ni jedna Vlada ne može samostalno da se izbori sa brojnim bezbjednosnim izazovima. Sve zemlje na Balkanu treba da se zajednički da se izbore sa problemima bezbjednosti, saopšteno je na skupu.

Loša ekonomska situacija u zemljama regiona dovodi do toga da zemlje ulaze u bezbjednosne rizike. Ni jedna zemlja ne može da se samostalno izbori sa svim bezbjednosnim rizicima zbog čega je formiran globalni sistem bezbjednosti u okviru NATO saveza, kroz koji je za manje sredstava moguće uspostaviti punu bezbjednost, saopštili su između ostalog aktuelni i bivši američki senatori Robert Aderhold i Bob Mekvin na okruglom stolu o stabilnosti na Balkanu. Robert Aderholt kaže da veliki broj kongresmena podržava ideju da sve zemlje regiona pristupe NATO savezu:

„Znamo da je ovaj region prolazio kroz različite sukobe i ratove decenijama i vjekovima, te stoga članstvo u NATO predstavlja značajan prvi korak ka rješavanju svih ovih konflikata i svega onoga što se dešavalo između njih.“

I bivši kongresmen Bob Mekvin ocjenjuje da ni jedna zemlja ne može da izdvoji sredstva za bezbjednost vazduha, kopnenu i pomorsku vojsku, za borbu protiv terorizma, sajber terorizma i drugih izazova. Zato predlaže da Balkan bude jedinstvena bezbjednosna zona:

„Za sve nas je to ogroman pritisak i moramo se udružiti da bismo zarad svojih građana obezbjedili po manjoj cijeni veći nivo zaštite. Što znači da postoji jedna interoperabilnost koja se zasniva na tim vezama koje se u okviru NATO-a uspostavljaju u okviru jednog tima, što znači bi kompletan Balkan mogao i trebalo da postane jedna bezbjedna zona i prosto da bi budućnost bila sasvim izvjesna i sigurna.“

Učesnike panela je interesovalo šta je uzrok terorističkom napadu u Makedoniji i da li se može ponoviti u drugim područjima. Sagovornici se nisu izjašnjavali o samoj prirodi događaja, ali su naglasili da očekuju rezultate istrage koji bi dali odgovor na to pitanje. Oni su ukazali da u ovom trenutku postoji određeni stepen sigurnosti u balkanskim zemljama, ali je treba nadograditi.

„Većina balkanskih zemalja su jako stabilne ali postoje neka pitanja koja se trebaju razmotriti u nekim drugim oblastima Balkana u smislu stabilnosti. To je činjenica ali smatram da se krećete u dobrom smjeru. Iz tog razloga smatram da je članstvo u NATO bilo nešto što bi prevelo balkansi region preko neke ivice, preko ivice ka solidnom bezbjednosnom tlu“, kaže Robert Aderhold.

Fatmir Mediju i Bob Mekvin
Fatmir Mediju i Bob Mekvin

Ekonomija država regiona je slaba, a to otvara prostor za mnoge uticaje pa i za odlazak na strana ratišta. Taj fenomen je pojasnio bivši ministar odbrane Albanije Fatmir Mediju:

„Gdje god pođete, u svijetu imate određeno tlo za određene elemente, kada su pitanju pogotovo terorizam i recimo strani borci koji se vraćaju sa stranih ratišta. Nemojte ovo da posmatrate u smislu etničkih grupa ili religija. Na ovo gledajte kao problem svake zemlje na Balkanu, koje moraju da se sa ovim problem zajednički izbore.“

NATO može da funkcioniše bez i jedne zemlje iz regiona, što znači da je veći interes zemalja regiona da se pridruže ovom savezu, saopštili su kongresmeni. Kosovo ,Makedonija, Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina treba da budu članice NATO saveza. Sa neki državama će ići lakše, a sa nekima teže i put će trajati tuže. Tako je sa Srbijom za koju albanski ministar odbrane Mediju kaže da postoji saradnja, te da će Srbija ipak postati članica NATO:

„Postoji dosta aktivnosti u ovom okviru, smatram da postoji dosta veza sa Srbijom i ubuduće. Prosto smatram da će zbog nekih određenih pitanja članstvo u NATO možda malo duže trajati, ali smatram da je budućnost Srbije u Evropskoj Uniji i NATO.“

XS
SM
MD
LG