Dostupni linkovi

Bajden: Subvencije američkoj privredi nisu na štetu Evrope


Predsednik Francuske Emanuel Makron i predsednik SAD Džo Bajden (Joe Biden) tokom susreta u Beloj kući, 1. decembar 2022.
Predsednik Francuske Emanuel Makron i predsednik SAD Džo Bajden (Joe Biden) tokom susreta u Beloj kući, 1. decembar 2022.

Američki predsednik Džo Bajden (Joe Biden) poželeo je u Beloj kući dobrodošlicu francuskom predsedniku Emanuelu Makronu u četvrtak, 1. decembra, da proslave više od 200 godina američko-francuskih odnosa, ali je u pozadini tinjao spor oko novih američkih subvencija za domaće proizvode koji je uznemirio Evropu.

Bajden rekao je da njegovi napori da stvori nova radna mesta u SAD nemaju za cilj da budu na štetu Evrope povodom pritužbi Makrona i drugih lidera EU.

"Moja poenta je - mi smo ponovo u poslu, Evropa je ponovo u poslu. I mi ćemo nastaviti da otvaramo proizvodna radna mesta u Americi, ali ne na račun Evrope", rekao je Bajden na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Makronom.

On je dodao da novi zakoni koji daju podsticaje za domaću proizvodnju kompjuterskih čipova i delova za obnovljivu energiju nikada nisu imali za cilj da isključe evropske saveznike i da mogu biti izmenjeni.

Makron je izrazio zabrinutost Francuske i Evrope u vezi sa subvencijama u Bajdenovom zakonu o smanjenju inflacije (IRA) od 430 milijardi dolara za proizvode napravljene u SAD i ima za cilj suočavanje sa klimatskim promenama.

"Vi ćete možda rešiti svoj problem ali ćete pogoršati moj", rekao je Makron članovima američkog Kongresa, i naglasio da Francuska takođe mora da podrži srednju klasu i radna mesta.On je rekao da mora da postoji koordinacija između zemalja.

Makron treba takođe danas da ode u Stejt departnemt na ručak gde će biti prisutna potpresednica SAD Kamala Haris a večeras se njemu i njegovoj supruzi priređuje gala večera u Beloj kuči.

Evropski lideri kažu da je zakonodavni paket koji je Bajden potpisao u avgustu nepravedan prema neameričkim kompanijama i da bi predstavljao ozbiljan udarac njihovim ekonomijama dok se Evropa suočava sa posledicama ruske invazije na Ukrajinu u februaru.

Na sastanku u sredu sa američkim kongresmenima u Kongresnoj biblioteci, Makron je rekao da je taj čin "krajnje agresivan" prema evropskim kompanijama, rekao je Rojtersu jedan učesnik pod uslovom da ostane anoniman.

Makron je francuskoj zajednici u Vašingtonu rekao da je cena rata u Ukrajini mnogo veća u Evropi nego u Sjedinjenim Državama i da postoji rizik od zaostajanja starog kontinenta ako američke subvencije odvuku nove investicije.

"To bi moglo da fragmentiše Zapad", rekao je francuski predsednik.

U intervjuu koji je emitovan u četvrtak u emisiji ABC "Dobro jutro Ameriko", Makron je rekao da SAD i Francuska zajednički dobro rade kada je reč o ratu u Ukrajini i geopolitičkim pitanjima uopšte, ali ne i oko "nekih ekonomskih".

Američki zakon o klimi i poluprovodnicima nisu bili pravilno koordinisani sa Evropom što je dovelo do izostanka "ravnopravne konkurencije", istakao je Makron.

Ovim nesuglasicama prethodio je spor iz prošle godine nakon što je Bajden najavio dogovor o prodaji nuklearnih podmornica Australiji, potkopavajući prethodnih ugovor o prodaji francuskih plovila na dizel.

Francuska je povukla svog ambasadora iz Vašingtona, a nesuglasice su izglađene, nakon što je Bajden priznao da je sporazum "nespretno" primenjen, a Makron je postao kao jedan od Bajdenovih najjačih evropskih saveznika u odgovoru Zapada na rusku invaziju Ukrajine.

Portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer (Karine Jean-Pierre) rekla je da zakon "predstavlja značajne mogućnosti za evropske firme, kao i koristi za energetsku bezbednost EU", odgovarajući na pitanje o zabrinutosti Evropljana.

Bajden osuđuje Putina, ali je spreman da razgovara sa njim

Bajden i Makron predstavili su ujedinjeni front prema Ukrajini, a Bajden je rekao da će razgovarati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom ako je spreman da okonča invaziju.

On se opirao razgovoru sa Putinom otkako je pokrenuo invaziju u februaru, dok je Makron držao otvorene linije komunikacije sa Putinom.

"Spreman sam, ako je voljan da razgovara, (da) saznam šta je spreman da uradi", rekao je Bajden na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Makronom.

On je dodao da bi to učinio samo uz konsultacije sa svojim saveznicima u NATO-u i da neće učiniti ništa što bi štetilo ukrajinskim interesima. "Neću to da uradim sam", rekao je.

Makron je kazao da će nastaviti da razgovara sa Putinom kako bi "pokušao da spreči eskalaciju i izdejstvuje neke vrlo konkretne rezultate" kao što je bezbednost nuklearnih elektrana.

Bajden i Makron pokazali savršeno slaganje uprkos sporovima

Bajden i Makron istakli su svoje dobro slaganje i ličnu bliskost i obavezali se da će podržavati Ukrajinu koliko god bude potrebno i "koordinisati" svoj odgovor prema Kini, kao i da će savladati svoje razlike, tokom posete francuskog predsednika SAD.

"Ostaćemo ujedinjeni da se suprotstavimo brutalnosti" Rusije u Ukrajini, rekao je američki predsednik na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim francuskim kolegom koji je rekao "Hoćemo da uspemo zajedno, ne jedan protiv drugog".

Dva predsednika su se obavezala da će Ukrajini pružiti političku, bezbednosnu, humanitarnu i ekonomsku pomoć koliko god dugo bude potrebno, uključujući i jačanje protivvazdušne odbrane Ukrajine, navodi se u zajedničom saopštenju izdatom posle njihovog sastanka od više od jednog sata u Ovalnoj kancelariji Bele kuće.

Kada je reč o Kini oni su se obavezali da koordinišu odgovor svojih zemalja na izazove koje Kina postavlja, posebno oko ljudskih prava i da rade zajedno sa Kinom na važnim svetskim pitanjima kao što su klimatske promene.

Dva zvaničnika su prethodno ponovo potvrdila solidnost saveza između SAD i Francuske.

"SAD ne mogu da traže boljeg partnera sa kojim će da rade od Francuske", rekao je Bajden u dvorištu Bele kuće.

"Naša zajednička sudbina je da zajedno odgovoramo" na svetske izazove, rekao je francuski predsednik. "Naše dve države su sestre u borbi za slobodu" dodao je on.

Prva državna poseta od Bajdenovog izbora

Bajden ugošćuje Makrona u prvoj državnoj poseti otkako je američki lider preuzeo dužnost početkom 2021.

"Francuska je naš najstariji saveznik, nepokolebljivi partner u borbi za slobodu", rekao je Bajden, pozdravljajući "trajnu snagu i vitalnost velikog prijateljstva između Francuske i Sjedinjenih Američkih Država".

Makron je doputovao u drugu državnu posetu Sjedinjenim Državama od preuzimanja dužnosti 2017. godine.

Bajden (80) i Makron (44) često su se sretali na međunarodnim skupovima, ali će tokom boravka francuskog predsednika u Vašingtonu provesti najviše vremena zajedno. Planirana je glamuzorna državna večera, sa 200 jastoga iz Mejna za tu priliku.

Dvojica lidera su večerali sa suprugama u sredu uveče u italijanskom restoranu Fiola Mare u istorijskom delu Džordžtauna.

Makron je prvi strani lider kome je priređena državna večera u Beloj kući otkako je Bajden postao predsednik uprkos nekim razlikama između Pariza i Vašingtona.

Na svečanoj večeri u paviljonu na Južnom travnjaku Bele kuće sviraće Džon Batista (Jon Batiste), a biće služen šardone iz doline Napa i sirevi iz Oregona, Kalifornije i Viskonsina.

Ruska invazija na Ukrajinu će najverovatnije biti glavna tema u razgovorima. Oba lidera nastoje da pojačaju podršku ukrajinskoj vojsci.

Ministri NATO-a sastali su se u Bukureštu i obećali dodatnu pomoć Ukrajini u borbi protiv ruskih napada na energetsku infrastrukturu.

Alijansa je takođe razgovarala o tome kako da odgovori na izazove koje predstavlja jačanje kineske vojske i njena saradnja sa Rusijom, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken. Makron je u prošlosti govorio da Kina ne bi trebalo da bude fokus NATO-a.

Izvor: Reuters, AP i AFP
XS
SM
MD
LG