Azerbejdžan je u srijedu objavio da je zaustavio vojno djelovanje u Nagorno-Karabahu nakon što su uspjesi na bojnom polju primorali armenske separatističke snage da pristanu na prekid vatre kojim će se ta regija vratiti pod potpunu kontrolu Bakua.
U sklopu sporazuma kojeg su predstavili Azerbejdžan i rusko ministarstvo odbrane, zastupljeno na području sa svojim snagama, separatisti će se razoružati i raspustiti, javio je Reuters.
Pregovori o budućnosti etničkih Armenaca koji tamo žive počet će u četvrtak, a prekid vatre je stupio na snagu u srijedu u 13 sati po lokalnom vremenu.
Azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev u govoru naciji u srijedu navečer rekao je kako je Baku "željeznom šakom" vratio suverenitet nad Nagorno-Karabahom te da su armenske snage započele predaju naoružanja i napuštanje regije.
Alijev tvrdi da će Armenci u Karabahu moći sudjelovati na azerbejdžanskim izborima i u državnom obrazovnom sistemu te da će moći slobodno prakticirati svoju kršćansku vjeru u toj većinski muslimanskoj državi.
"Pretvorit ćemo Karabah u raj", najavio je Alijev, predstavljajući sebe kao čovjeka od riječi.
Karabah, gorska regija na južnom Kavkazu, međunarodno je priznata kao dio Azerbejdžana, međutim, dijelovima tog područja su od kraja sukoba početkom devedesetih vladale separatističke armenske snage.
Armenci tvrde da to područje, kojeg nazivaju Artsakh, historijski pripada njima.
Zabrinuti za svoju budućnost, hiljade Armenaca u srijedu je stiglo na aeroderom u Stepanakertu, prijestolnici Karabaha. Ostali su utočište pronašli među ruskim mirotvorcima.
Baku tvrdi da će integrirati 120.000 Armenaca Gorskog Karabaha, međutim, oni su skeptični jer je područje bilo poprište dva rata od pada Sovjetskog Saveza 1991. godine, a Erevan je optuživao Azerbejdžan za pokušaj etničkog čišćenja.
Vojna pobjeda brojčano nadmoćnijih Azera nad separatistima mogla izazvati političke turbulencije u susjednoj Armeniji u kojoj je dio javnosti ljut jer Erevan nije uspio zaštiti njihove sunarodnjake.
Armenski premijer Nikol Pašinjan već je suočen s pozivima dijela opozicije da odstupi s dužnosti, a hiljade demonstranata okupilo se u armenskoj prijestolnici u srijedu navečer kako bi od vlade tražili da pomogne Karabahu.
Dio njih Pašinjana je prozivalo izdajicom, a dio je bijesan što Rusija, koja je na području zastupljena mirotvornim snagama, nije uspjela zaustaviti poraz.