Dostupni linkovi

Autoput Bar-Boljare: Gradnja ne čeka povratak kineskih radnika


Početak radova na putu Bar - Boljare 2009. godine
Početak radova na putu Bar - Boljare 2009. godine

U Ministarstvu saobraćaja i pomorstva Crne Gore kažu kako ne očekuju da bi na rokove izgradnje autoputa Bar-Boljare moglo uticati to što je za sada odgođen povratak u Crnu Goru kineskih ranika koji su otišli kući na godišnji odmor.

“Ugovor predviđa da postoji više mogućnosti da se obezbijede radnici - ne samo iz Kine, već iz Crne Gore, regiona ili drugih djelova svijeta - pa dok se sve te mogućnosti ne iscrpe, ne možemo govoriti o tome da bi nedostatak radnika mogao uticati na sam projekat”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) načelnik Direkcije za održavanje i bezbjednost puteva Miroslav Mašić.

Očekivani povratak oko 400 radnika

Dio kineskih radnika angažovanih na izgradnji autoputa u Crnoj Gori svake godine odlazi pred kinesku Novu godinu kući za praznike, pa je tako bilo i ovog januara.

No, kako se ovog puta taj odlazak desio pred izbijanje krize sa korona virusom u Kini, njihov povratak je nakon pojave korona virusa odložen, potvrđeno je za RSE iz CRBC (China Road and Bridge Corporation), kineske firme koja je glavni izvođač radova na autoputu.

“Sada očekujemo da se oko 400 njih vrati i da preduzmemo sve moguće mjere kako bi prevazišli ovaj problem. U stalnom smo kontaktu sa Institutom za javno zdravlje (IJZ) i Ministarstvom saobraćaja i pomorstva, tako da će se tu donositi adekvatne odluke”, kaže za RSE glavni inženjer projekta izgradnje autoputa kompanije CRBC Vlatko Ćipranić.

Prema njegovim riječima, odlukom kineskih vlasti je do 19. februara zabranjeno građanima kineske provincije Hubei da napuste zemlju. Nakon tog datuma, dodaje, kada bude izvjesno što će biti sa tom zabranom, donijeće se odluka kako prevazići problem sa radnicima.

Iz Instituta za javno zdravlje nismo dobili odgovor na pitanje kakve su njihove preporuke kada je riječ o dolasku radne snage iz Kine. Krajem januara je na zajedničkoj konferenciji za medije IJZ i Ministarstva zdravlja saopšteno da se kineski radnici koji su angažovani na izgradnji autoputa neće do daljeg vratiti u Crnu Goru, dok se ne vidi kako će se razviti situacija sa korona virusom.

Pitanje cijene radova

Tražeći odgovor i na pitanje da li će problem sa kineskom radnom snagom poskupiti radove na izgradnji autoputa i ko bi za to trebao snositi troškove - država Crna Gora ili izvođač radova - u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva objašnjavaju da je ugovor sa CRBC rađen po “Žutoj knjizi”. To znači da se o novim okolnostima i uticaju na pravne obaveze ugovornih strana u projektu odlučuje u ugovornoj proceduri, kaže za RSE načelnik Direkcije za održavanje i bezbjednost puteva Miroslav Mašić.

“Riječ je o međunarodnom tipu ugovora koji za ovakve i slične situacije predviđa da svaku situaciju ponaosob analizira i nadzorni organ, koji je u ovom slučaju francusko-talijanski konzorcijum Inžero geodata. Kad se okonča ta ugovorna procedura, znaće se hoće li biti troškovnih uticaja na projekat i ko bi ih, eventualno, trebao snositi”, pojašnjava Mašić.

Prema podacima CRBC, trenutno na izgradnji autoputa radi ukupno oko 1.000 radnika, od toga 379 kineskih državljana, a ostalo su domaći radnici, zaposlenici podizvođača.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG